3rd Annual Wagon's Run Walk Roll 5K

Age Group Results

February 10, 2018


Results By Space Coast Event Management & Timing . sceventmgt.com


5K Run/Walk Men: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 35-39 40-44 50-54 60-64 65-69 70-74
5K Run/Walk Women: Top Finishers 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
1 Mile Men: 1-99
1 Mile Women: 1-99

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carey Miller                      Titusville  FL         34   27        7        25:52.2      8:21/M
       2    Rebeca Romero                     Melbourne  FL          60   42        8        26:16.0      8:28/M
       3    Jennifer Cook                     Titusville  FL         10   42       10        27:11.7      8:46/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sharon Smith                      Titusville  FL         44   53       12        29:41.1      9:35/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tessa Mitzlaff                    Cocoa  FL              37   13       11        29:31.8      9:31/M
       2    Kaylee Parish                     Cocoa  FL              58   13       27        37:15.8     12:01/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylee McKaige                     Titusville  FL         64   22       45        48:34.0     15:40/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Prichard                  Titusville  FL         42   28       40        47:38.1     15:22/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Casey O'Brien                     Cocoa  FL              66   32       13        29:50.0      9:37/M
       2    Tiffany Gryn                      Cocoa  FL              17   34       25        36:39.9     11:49/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debbie Knight                     Titusville  FL         23   39       22        34:53.1     11:15/M
       2    Laura Whittington                 Rockledge  FL          50   38       30        39:41.4     12:48/M
       3    Heidi Biel                        Cocoa  FL               3   37       34        44:43.4     14:25/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heidi McKaige                     Titusville  FL         62   42       15        30:23.7      9:48/M
       2    Lori Allyn                        Cocoa  FL               1   43       28        37:45.1     12:11/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jo Connell                        Titusville  FL          8   54       14        29:54.7      9:39/M
       2    Karen Mitzlaff                    Cocoa  FL              35   52       35        45:19.2     14:37/M
       3    L. Robin Weeks                    Cocoa  FL              49   53       37        47:27.9     15:18/M
       4    Wanda I. Hernandez                Kissimmee  FL          21   54       47        58:15.3     18:47/M
       5    Holly Hinds                       North Falmouth  MA     22   53       49        59:03.2     19:03/M
       6    Tracy Lewis                       Merritt Island  FL     26   51       52      1:01:02.4     19:41/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Nelson                     Cape Canaveral  FL     38   57       17        31:24.4     10:08/M
       2    Karen Stout                       Titusville  FL         47   58       19        32:42.7     10:33/M
       3    Nancy Jo Massey                   Titusville  FL         29   56       21        34:45.1     11:13/M
       4    Bonnie Nugent                     Titusville  FL         39   57       23        35:01.0     11:18/M
       5    Paige Perigo                      Titusville  FL         41   59       36        47:27.7     15:18/M
       6    Amy Scheick                       Titusville  FL         61   59       41        47:39.0     15:22/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cheryl Hackett                    Oconto Falls  WI       18   62       32        41:01.4     13:14/M
       2    Connie Smith                      Mims  FL               45   63       39        47:35.0     15:21/M
       3    Angela Gonzalez                   Kissimmee  FL          16   61       48        58:16.0     18:48/M
       4    Christiane Wilson                 Merritt Island  FL     52   61       51      1:01:02.2     19:41/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maribeth Van Gorden               Urbana  IL             48   69       31        39:46.7     12:50/M
       2    Carol Cowgill                     Titusville  FL         12   69       42        48:00.7     15:29/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joanne Papierski                  Titusville  FL         40   71       43        48:00.8     15:29/M
       2    Sandra Carwile                    Titusville  FL          5   70       54      1:09:36.8     22:27/M
Top

Female 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sandy Hartman                     Titusville  FL         20   82       50        59:03.7     19:03/M
       2    Catherine Wright                  Rockledge  FL          55   77       53      1:09:34.4     22:26/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Maltin                    Harrington Park  NJ    28   23        1        16:32.8      5:20/M
       2    James Chapman                     Cocoa  FL               6   47        2        18:59.9      6:07/M
       3    Logan Chapman                     Cocoa  FL               7   13        3        19:42.3      6:21/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Ebert                        Deland  FL             63   44        4        20:38.4      6:39/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenny Whittington                 Rockledge  FL          51   11       33        44:40.9     14:25/M
       2    Joel Parish                       Cocoa  FL              59   11       46        48:34.4     15:40/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tanner Mitzlaff                   Cocoa  FL              36   15       26        37:08.6     11:59/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Kolias                        Melbourne  FL          57   23        6        21:37.1      6:58/M
       2    Josh Cuevas                       Titusville  FL         65   23       44        48:33.6     15:40/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Cook                       Cocoa  FL              11   39       24        36:10.4     11:40/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eliazer Tavarez                   Orlando  FL            56   43        5        21:16.4      6:52/M
       2    Tom Cook                          Titusville  FL          9   42        9        26:44.6      8:37/M
       3    David Knight                      Titusville  FL         24   40       20        33:41.2     10:52/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelvin Mastellar                  Cocoa  FL              30   54       38        47:28.4     15:19/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Harrison                    Orlando  FL            19   61       16        30:41.9      9:54/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Snyder                      Cocoa  FL              46   69       18        32:29.2     10:29/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paulwalter Alvord                 Edgewater  FL           2   73       29        38:53.5     12:33/M

1 Mile

Top

Female 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenny Milton                      Cocoa  FL              53   34        2        35:13.9     11:22/M
       2    Amanda McRoberts                  Cocoa  FL              54   37        3        35:58.4     11:36/M
       3    Joy McRoberts                                            31   63        4        36:00.2     11:37/M
Top

Male 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chuck McRoberts                                          32   64        1        34:50.0     11:14/M