SWOF 8K 2M

Age Group Results

April 08, 2017


Results By Space Coast Event Management & Timing . sceventmgt.com


8K Run Men: Top Finishers 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
8K Run Women: Top Finishers 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
8K Walk Men: 0-99
8K Walk Women: 0-99
2 Mile Run Men: 0-99
2 Mile Run Women: 0-99
2 Mile Walk Men: 0-99
2 Mile Walk Women: 0-99
8K Run Clydesdale Philly Men: 0-99
8K Run Clydesdale Philly Women: 0-99
Kiddie Run Men:
Kiddie Run Women:
ERROR Men:
ERROR Women: 0-99

8K Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holly Davis                       Melbourne  FL         736   21        4        29:48.3      5:58/M
       2    Julie Hannah                                            830   43       10        32:37.9      6:31/M
       3    Annie Caza                        Indialantic  FL       670   55       33        36:39.2      7:20/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Derek Beckett                     Melbourne  FL         598   24        1        27:26.0      5:29/M
       2    Steve Hedgespeth                  Melbourne  FL         550   38        2        28:05.0      5:37/M
       3    Shane Streufert                   Melbourne  FL         587   45        3        28:07.4      5:37/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Hofmeister                                         845   49       39        37:56.8      7:35/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Gates                                              843   52        5        29:54.1      5:59/M
Top

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ilse Berube                       Merritt Island  FL    555   52       42        38:00.8      7:36/M
Top

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Snodgrass                   Melbourne  FL         610   51        7        31:44.5      6:21/M
Top

Female Sr Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anne Dockery                      Melbourne Beach  FL   768   68       46        38:18.9      7:40/M
Top

Male Sr Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sal Farino                        Cape Canaveral  FL    593   61       11        32:47.2      6:33/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paige Murrill                     Titusville  FL        634   13      112        46:15.7      9:15/M
       2    Kaleigh Cumming                                         826   14      254      1:18:19.0     15:40/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaesen Foltyn                     Titusville  FL        790   14        8        32:35.6      6:31/M
       2    Cameron Shagena                   Merritt Island  FL    577   13       21        35:11.3      7:02/M
       3    Grant Avant-Delaroche             Ormond Beach  FL      620   14       97        44:39.8      8:56/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Caldwell                   Titusville  FL        793   18       79        42:10.8      8:26/M
       2    Maura Young                       Orlando  FL           632   19      100        44:50.2      8:58/M
       3    Marina Avant-Delaroche            Ormond Beach  FL      621   16      231      1:05:25.3     13:05/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nikolas Garten                    Cocoa  FL             512   18      222      1:04:40.6     12:56/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucy Sneeringer                   Orlando  FL           766   24      115        46:24.9      9:17/M
       2    Katt Smith                        Deland  FLORI         669   23      117        46:34.9      9:19/M
       3    Kayla McDonald                    Indialantic  FL       817   23      158        51:40.9     10:20/M
       4    Clarisse Gates                                          848   24      210      1:01:55.1     12:23/M
       5    April Ostoski                     Satellite Beach  FL   816   23      216      1:03:20.5     12:40/M
       6    Alexis Garten                     Cocoa  FL             511   22      223      1:04:43.2     12:57/M
       7    Samantha Reasoner                 Melbourne  FL         710   21      246      1:09:31.1     13:54/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bear Flintgruber                  Titusville  FL        699   24       50        39:00.9      7:48/M
       2    Jordan Lannon                     Melbourne  FL         815   22       87        43:19.9      8:40/M
       3    Brandon Keller                    Orlando  FL           767   24      114        46:24.4      9:17/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Krysti Dixon                      Melbourne  FL         541   29       91        43:58.7      8:48/M
       2    Kara Brinthaupt                   Melbourne  FL         505   25      104        45:01.7      9:00/M
       3    Dana Maughn                       Merritt Island  FL    755   29      108        45:39.7      9:08/M
       4    Daisha Thomas                     Rockledge  FL         601   27      119        46:37.5      9:19/M
       5    Anna Montes                       Merritt Island  FL    532   26      134        49:21.5      9:52/M
       6    Stephanie Lopez                   Melbourne  FL         515   28      148        50:40.5     10:08/M
       7    Chelsie Hansen                    Titusville  FL        795   28      154        51:17.3     10:15/M
       8    Megan Buttel                      Gainesville  FL       655   27      178        55:48.7     11:10/M
       9    Maryory Calixto                   Titusville  FL        775   29      184        56:06.6     11:13/M
      10    Lee Fairchild                     Melbourne  FL         673   27      203        58:57.4     11:47/M
      11    Clarisse Quandt                   Indialantic  FL       625   25      239      1:08:35.7     13:43/M
      12    Gina Harris                       Titusville  FL        700   28      244      1:08:58.1     13:48/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Philip Tucker                     Melbourne  FL         667   29       19        34:38.8      6:56/M
       2    Cameron Cote                      Titusville  FL        693   27       27        35:57.0      7:11/M
       3    Ryan Williams                     Titusville  FL        715   28       83        42:47.3      8:33/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Corin Coffey                      Titusville  FL        592   30       49        39:00.7      7:48/M
       2    Jaime Stanifer                    Titusville  FL        716   30       55        39:29.2      7:54/M
       3    Niki Pickering                    Orlando  FL           737   33      109        45:41.9      9:08/M
       4    Courtney McCormick                Jacksonville  IL      781   31      128        48:26.5      9:41/M
       5    Tracy Geiger                      Rockledge  FL         570   33      164        52:28.1     10:30/M
       6    Laura Smith                       Satellite Beach  FL   726   33      175        55:17.8     11:03/M
       7    Ilea Trahan                       Titusville  FL        676   31      207      1:00:22.8     12:04/M
       8    Maria Eliza Talplacido            Titusville  FL        689   31      211      1:02:23.9     12:29/M
       9    Elisha Gould                      Melbourne  FL         559   33      212      1:02:28.1     12:30/M
      10    Sarah Rush                        Cocoa  FL             612   30      233      1:06:07.6     13:13/M
      11    Emily Lister                      Titusville  FL        770   31      243      1:08:50.2     13:46/M
      12    Alison Fertig                     Merritt Island  FL    708   32      253      1:18:18.4     15:40/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Titngai Tam                       Rockledge  FL         695   33       63        40:12.0      8:02/M
       2    Daniel Hart                       Palm Bay  FL          501   32      106        45:10.0      9:02/M
       3    Brett Trahan                      Titusville  FL        677   34      188        56:45.9     11:21/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Klein                     Satellite Beach  FL   557   35       34        37:00.2      7:24/M
       2    Charlotte Walters                 Rockledge  FL         564   37       57        39:43.5      7:57/M
       3    Lisa Girard                       Rockledge  FL         527   39       77        41:31.8      8:18/M
       4    Julia Mrdjenovich                 Merritt Island  FL    718   39       82        42:29.7      8:30/M
       5    Amy Aldridge                      Palm Bay  FL          551   36      110        45:48.5      9:10/M
       6    Jeanne Higbie                     Melbourne  FL         713   35      116        46:32.3      9:18/M
       7    Allysson Lyons                    Merritt Island  FL    545   35      118        46:36.8      9:19/M
       8    Mindy Bachmaier                   Mims  FL              729   38      133        49:05.7      9:49/M
       9    Amanda Shagena                    Merritt Island  FL    578   36      143        50:21.4     10:04/M
      10    Lauren Oliveira                   Oviedo  FL            635   35      149        50:45.6     10:09/M
      11    Jacqueline Mason                  Melbourne  FL         633   38      156        51:22.4     10:16/M
      12    Mandy Gillespie                   Cocoa Beach  FL       645   38      160        52:15.8     10:27/M
      13    Kerri Lubeski                     Titusville  FL        703   39      162        52:21.2     10:28/M
      14    Chrystal Holaway                  Melbourne  FL         617   35      193        57:04.3     11:25/M
      15    Debbie Knight                     Titusville  FL        739   38      196        57:38.8     11:32/M
      16    Katie Wilson                                            821   36      200        58:30.3     11:42/M
      17    Jami Morgan                       Satellite Beach  FL   514   37      201        58:30.5     11:42/M
      18    Trista Bower                      Titusville  FL        772   35      202        58:52.3     11:46/M
      19    Melinda Maier                     Palm Bay  FL          596   36      213      1:02:28.2     12:30/M
      20    Tabitha Good                                            828   35      230      1:05:19.4     13:04/M
      21    Sandra Walker                     Cocoa Beach  FL       751   36      235      1:06:41.8     13:20/M
      22    Kelly Taylor-Sandy                Titusville  FL        664   36      250      1:13:18.0     14:40/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeremy Tucci                      Titusville  FL        706   36       20        34:50.4      6:58/M
       2    Timothy McGee                     Palm Bay  FL          586   35       24        35:37.2      7:07/M
       3    Mike Acosta                       Rockledge  FL         571   39       25        35:39.9      7:08/M
       4    Michael Trabulsy                  Orlando  FL           734   37       65        40:22.4      8:04/M
       5    Terry Tullis                      Titusville  FL        533   35       92        44:17.1      8:51/M
       6    David Knight                      Titusville  FL        740   39      161        52:18.9     10:28/M
       7    Joe Brown                         Titusville  FL        704   35      163        52:21.6     10:28/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittany Streufert                Melbourne  FL         588   44       43        38:11.3      7:38/M
       2    Hazel McNees                      Grant  FL             754   43       60        40:04.5      8:01/M
       3    Shannon O'Boyle                   Merritt Island  FL    606   44       68        40:44.1      8:09/M
       4    Barbara Hawk                      Titusville  FL        696   40       72        41:07.6      8:13/M
       5    Angela Mengarel Rist              Cocoa  FL             640   44       75        41:25.0      8:17/M
       6    Laura Nugent                      Miami  FL             637   41       88        43:33.5      8:43/M
       7    Allison Stauffer                  Titusville  FL        743   42      124        47:18.3      9:28/M
       8    Alison Vogelbacher                Titusville  FL        602   44      126        48:02.7      9:36/M
       9    Kara Cortez                       Cocoa  FL             791   43      129        48:49.0      9:46/M
      10    Kelly Stanton                     Merritt Island  FL    583   40      139        50:03.7     10:01/M
      11    Becky Oguete                      Satellite Beach  FL   631   41      167        54:01.3     10:48/M
      12    Heather Mitchell                  Titusville  FL        707   42      176        55:18.4     11:04/M
      13    Kimberly Guodace                  Palm Bay  FL          764   44      185        56:24.7     11:17/M
      14    Jennifer Drake                    Sarasota  FL          605   44      197        57:53.2     11:35/M
      15    Kate Vandiver                     Melbourne  FL         643   44      205        59:34.5     11:55/M
      16    Paula Bohannan                    Mims  FL              687   40      206      1:00:01.6     12:00/M
      17    Laura Tasker                      Merritt Island  FL    504   42      219      1:04:27.8     12:53/M
      18    Melissa Gilham                    Merritt Island  FL    723   40      224      1:04:56.6     12:59/M
      19    Yasmin Gonzalez                   Titusville  FL        705   40      245      1:09:00.3     13:48/M
      20    Suzanne Storh                                           824   40      255      1:18:19.6     15:40/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nate Dwenger                      Melbourne  FL         653   41       37        37:30.3      7:30/M
       2    Richard Rozycki                   Satellite Beach  FL   502   42       56        39:32.0      7:54/M
       3    Chuck Wallace                     Melbourne  FL         780   44       74        41:19.4      8:16/M
       4    Patrick Uppole                    Mount Dora  FL        644   42      136        49:40.3      9:56/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Longstreet                Indialantic  FL       690   45       40        38:03.4      7:37/M
       2    Becky Ahrens                      Mims  FL              789   49       78        41:45.0      8:21/M
       3    Kimberly Prosser                  Rockledge  FL         779   49       80        42:12.5      8:26/M
       4    Marjorie Nelson                   Cape Canaveral  FL    582   46       89        43:44.2      8:45/M
       5    Natasha Alfaya                    Mims  FL              720   49      105        45:04.8      9:01/M
       6    Cammie Carman                                           818   45      127        48:05.2      9:37/M
       7    Kimberly Pataky                   Titusville  FL        649   49      142        50:15.4     10:03/M
       8    Valerie Eastman                   Cocoa  FL             686   48      166        53:47.7     10:45/M
       9    Michelle Angeles                  Palm Bay  FL          616   48      169        54:25.7     10:53/M
      10    Brenda Heidt                                            838   48      174        55:15.7     11:03/M
      11    Naida Danielson                   Rockledge  FL         516   45      181        55:53.0     11:11/M
      12    Shawn Burns                                             839   48      182        55:53.3     11:11/M
      13    Audra Gass                        Cocoa Beach  FL       711   47      186        56:31.1     11:18/M
      14    Tracey-Ann McGee                  Palm Bay  FL          553   48      190        57:00.8     11:24/M
      15    Angela Leeds                      Titusville  FL        662   46      192        57:04.3     11:25/M
      16    Patty Garten                      Cocoa  FL             510   48      221      1:04:40.1     12:56/M
      17    Sondra Avant                      Ormond Beach  FL      622   48      232      1:05:33.1     13:07/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Lento                         Cocoa Beach  FL       581   47        6        30:50.7      6:10/M
       2    Greg Choate                       Cocoa Beach  FL       639   47       15        33:41.9      6:44/M
       3    Micah Vanatta                                           820   49       17        33:53.7      6:47/M
       4    Mark Trautman                     Melbourne  FL         531   46       18        34:14.0      6:51/M
       5    Dean Worm                         Palm Coast  FL        548   46       32        36:38.7      7:20/M
       6    Joseph Pellettiere                Satellite Beach  FL   776   46       36        37:06.3      7:25/M
       7    Harry Prosser                     Rockledge  FL         782   48       38        37:53.6      7:35/M
       8    Steve Winfough                    Rockledge  FL         630   47       71        41:02.7      8:12/M
       9    Wayne Pickering                   Orlando  FL           738   46       76        41:28.6      8:18/M
      10    Kerry Philbeck                    Palm Bay  FL          608   49      132        49:03.9      9:49/M
      11    Gary Tumlinson                    Cocoa Beach  FL       647   46      171        54:31.5     10:54/M
      12    Patrick Storh                                           825   48      172        54:49.8     10:58/M
      13    Marc Vaughan                      Melbourne  FL         714   45      247      1:09:36.5     13:55/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debbie Wells                      Satellite Beach  FL   569   51       64        40:13.5      8:03/M
       2    Christine Kennedy                 Mims  FL              697   51       67        40:36.0      8:07/M
       3    Susan Snodgrass                   Titusville  FL        679   54       69        40:50.9      8:10/M
       4    Kristen Faust                                           840   51       84        42:49.5      8:34/M
       5    Theresa Langley                   Titusville  FL        692   54       85        43:01.9      8:36/M
       6    Debra Caldwell                    Titusville  FL        794   52      102        44:58.0      9:00/M
       7    Robin Fratto                      Merritt Island  FL    546   53      121        46:52.7      9:22/M
       8    Sharon Smith                      Titusville  FL        539   52      140        50:08.5     10:02/M
       9    Kimberly Budnick                  Merritt Island  FL    567   50      141        50:10.3     10:02/M
      10    Sonya Merritt                     Cocoa  FL             607   51      151        50:57.1     10:11/M
      11    Kem Sprawls                       Merritt Island  FL    836   54      152        51:14.0     10:15/M
      12    Sandra Edwards                    Melbourne  FL         519   53      153        51:15.5     10:15/M
      13    Carol Souve                       Cocoa  FL             507   50      191        57:03.8     11:25/M
      14    Mary-Rose Sneeringer              Sanford  FL           733   52      198        58:17.6     11:39/M
      15    Cheryl Shivel                     Titusville  FL        783   53      199        58:18.7     11:40/M
      16    Theresa Harter Miles              Orlando  FL           657   52      226      1:05:02.7     13:00/M
      17    Carrie Borho                      Orlando  FL           517   53      227      1:05:04.7     13:01/M
      18    Michelle Tribble                  Orlando  FL           513   53      234      1:06:10.5     13:14/M
      19    Jackie Luker                      Merritt Island  FL    722   54      259      1:25:34.9     17:07/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Murto                                             827   50       12        33:07.9      6:37/M
       2    Kenny Brodrick                    Melbourne  FL         787   54       13        33:17.3      6:39/M
       3    Michael Walker                    Rockledge  FL         678   52       28        35:57.1      7:11/M
       4    Daniel Heidt                                            837   51       45        38:20.0      7:40/M
       5    Jeff Hizer                        Palm Bay  FL          584   51       59        39:54.5      7:59/M
       6    James Chiravalle                                        829   50       70        40:57.6      8:11/M
       7    Lewis Schwartz                                          835   53       99        44:46.0      8:57/M
       8    Rodney Walker                     Cocoa  FL             537   52      113        46:16.8      9:15/M
       9    Steve Delaroche                   Ormond Beach  FL      619   53      173        54:54.3     10:59/M
      10    Richard Parker                    Merritt Island  FL    746   54      208      1:01:24.5     12:17/M
      11    Joseph Guarine                    Cocoa  FL             717   51      215      1:03:01.7     12:36/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karon Pittman                     Titusville  FL        765   59       81        42:16.6      8:27/M
       2    Terri Howell                      Cape Canaveral  FL    654   56       90        43:48.4      8:46/M
       3    Jodi Noe                          Palm Bay  FL          503   57      123        47:06.2      9:25/M
       4    Joan Meadows                                            833   57      125        47:26.1      9:29/M
       5    Jessica Barone                    Melbourne  FL         589   57      137        49:42.7      9:56/M
       6    Brenda Nelson                                           561   56      144        50:24.7     10:05/M
       7    Tena Hochard                      Palm Bay  FL          674   56      145        50:29.1     10:06/M
       8    Marion Oswald                     Cocoa Beach  FL       682   59      146        50:35.0     10:07/M
       9    Sheryl Parker                     Palm Bay  FL          604   58      150        50:48.1     10:10/M
      10    Beverly Glenn                                           563   55      159        51:51.8     10:22/M
      11    Nancy Massey                      Titusville  FL        618   55      168        54:07.8     10:49/M
      12    Betsy Ambrose                     Melbourne Beach  FL   750   55      183        55:58.3     11:12/M
      13    Sara Griffin                      Cocoa Beach  FL       544   58      187        56:40.5     11:20/M
      14    Sali Ortiz                        Elk Grove  CA         609   56      189        57:00.8     11:24/M
      15    Isabel Smith                      Melbourne  FL         724   59      204        59:00.8     11:48/M
      16    Lisa Mayer                        Merritt Island  FL    747   56      209      1:01:24.9     12:17/M
      17    Cathy Kort                        Orlando  FL           728   56      217      1:03:46.1     12:45/M
      18    Delori Dulany                     Merritt Island  FL    721   55      225      1:04:58.4     13:00/M
      19    Rachel Beckett                    Saint Augustine  FL   600   57      236      1:07:04.7     13:25/M
      20    Katherine Pagoria                 Palm Bay  FL          591   58      238      1:08:26.3     13:41/M
      21    Brion Quandt                      Indialantic  FL       624   57      240      1:08:35.7     13:43/M
      22    Dianna Green                      Melbourne  FL         709   56      251      1:14:54.0     14:59/M
      23    Catherine Emerick                 Mims  FL              847   55      257      1:22:47.4     16:33/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Hultgren                      Melbourne  FL         665   57        9        32:36.0      6:31/M
       2    Art Anderson                      Melbourne  FL         698   57       16        33:47.5      6:45/M
       3    Greg Yarbrough                    Wilson  NC            784   57       23        35:35.5      7:07/M
       4    Mark Pent                                               832   59       26        35:54.8      7:11/M
       5    Keith Kowalske                    Melbourne  FL         749   56       30        36:07.9      7:13/M
       6    Haskell Walker                    Melbourne  FL         694   59       35        37:05.7      7:25/M
       7    Paul Woodbury                     Rockledge  FL         661   58       44        38:11.8      7:38/M
       8    David Thornberry                  Palm Bay  FL          623   56       48        38:32.0      7:42/M
       9    Wayne Van Sickle                  Satellite Beach  FL   652   57       52        39:18.1      7:52/M
      10    Greg Griffin                      Cocoa Beach  FL       543   59       54        39:28.0      7:54/M
      11    Craig Piepmeier                                         831   57       66        40:24.2      8:05/M
      12    Bob Rall                          Merritt Island  FL    566   59       95        44:25.5      8:53/M
      13    Eric McCurry                      Orlando  FL           792   57      111        45:52.8      9:10/M
      14    Paul Edwards                      Melbourne  FL         520   56      214      1:02:38.6     12:32/M
      15    James Beckett                     Saint Augustine  FL   599   58      237      1:07:04.8     13:25/M
      16    Thomas Quandt                     Indialantic  FL       626   58      241      1:08:36.1     13:43/M
      17    David Lerret                      Merritt Island  FL    572   59      252      1:15:29.9     15:06/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Yasmin Jarman                     Grant  FL             744   62       93        44:18.6      8:52/M
       2    Debra Stokes                      Melbourne  FL         742   60       96        44:31.5      8:54/M
       3    Nancy Foresteire                  Rockledge  FL         658   63      101        44:50.7      8:58/M
       4    Roz Freas                         Merritt Island  FL    547   61      122        46:53.0      9:23/M
       5    Melodie Esposito                  Melbourne  FL         684   61      138        49:48.7      9:58/M
       6    Martha Ransom                     Mims  FL              629   62      157        51:36.3     10:19/M
       7    Deborah Herman                    Rockledge  FL         508   61      218      1:04:04.4     12:49/M
       8    Beth Walker                       Melbourne  FL         732   61      229      1:05:18.5     13:04/M
       9    Luanne Memmott                    Melbourne  FL         777   63      249      1:13:10.6     14:38/M
      10    Brenda Lister                     Cocoa  FL             771   63      258      1:22:50.3     16:34/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David McFarlin                                          823   60       14        33:22.6      6:40/M
       2    Matt Mahoney                      Melbourne  FL         556   61       22        35:21.7      7:04/M
       3    Mike McNees                       Grant  FL             753   61       29        36:00.3      7:12/M
       4    Ralph Miller                                            822   60       31        36:25.5      7:17/M
       5    Keith Dutter                      Merritt Island  FL    748   60       47        38:31.6      7:42/M
       6    Steve Jasen                       Merritt Island  FL    666   64       51        39:07.4      7:49/M
       7    Michael Pagoria                   Palm Bay  FL          590   61       61        40:07.8      8:01/M
       8    Chris McMahon                     Merritt Island  FL    646   60       62        40:09.1      8:02/M
       9    Richard Sparer                    Casselberry  FL       518   63       94        44:24.7      8:53/M
      10    Billy McMillan                    Titusville  FL        756   61      120        46:49.4      9:22/M
      11    Tom Benson                        Merritt Island  FL    509   61      131        48:55.2      9:47/M
      12    James Memmott                     Melbourne  FL         778   62      135        49:30.6      9:54/M
      13    Gavin Dimond                      Cocoa  FL             769   60      194        57:07.4     11:25/M
      14    Jim Morrison                      Apopka  FL            688   61      220      1:04:36.4     12:55/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Kiesselbach              Melbourne  FL         568   67      147        50:37.5     10:07/M
       2    Jacquelyn Kellner                                       841   68      155        51:20.2     10:16/M
       3    Linda Deyoung                     Cape Canaveral  FL    788   69      179        55:50.5     11:10/M
       4    Rhonda Howard                     Titusville  FL        603   65      195        57:21.4     11:28/M
       5    Arlene Allen-Buono                Melbourne  FL         725   67      228      1:05:17.4     13:03/M
       6    Delma Pichardo                    Mims  FL              797   67      242      1:08:39.4     13:44/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bud Timmons                       Cocoa  FL             540   66       41        38:05.3      7:37/M
       2    Wolfgang Jensen                   Indialantic  FL       719   65       53        39:24.6      7:53/M
       3    Teen Sum                          Palm Bay  FL          627   68       73        41:19.0      8:16/M
       4    Thomas Stokes                     Melbourne  FL         741   67       86        43:17.9      8:39/M
       5    George Oswald                     Cocoa Beach  FL       683   65       98        44:41.8      8:56/M
       6    Ray Brown                                               558   68      103        45:01.1      9:00/M
       7    Mike Murphy                       Cocoa  FL             628   69      130        48:53.7      9:47/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susie Koontz                      Merritt Island  FL    663   71      180        55:52.8     11:10/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Grant                       Melbourne  FL         575   70       58        39:52.5      7:58/M
       2    Gary Castner                      Melbourne  FL         536   71      107        45:11.7      9:02/M
       3    Bob Swann                         Mims  FL              730   74      256      1:18:49.1     15:46/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Willy Moolenaar                   Indialantic  FL       685   76      170        54:26.2     10:53/M
       2    Audrey J. Smith                   Sebring  FL           650   78      248      1:12:37.0     14:31/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Wofford                     Titusville  FL        786   75      177        55:18.8     11:04/M
Top

Male 80 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harold Smith                      Sebring  FL           651   80      165        52:55.1     10:35/M

8K Walk

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Farrall                      Melbourne Beach  FL   808   62        2      1:04:19.1     12:52/M
       2    Kristi Choate                     Cocoa Beach  FL       638   46        4      1:11:10.3     14:14/M
       3    Dana Herman                       Rockledge  FL         804   34        5      1:11:31.3     14:18/M
       4    Alaina Bradley                    Cocoa  FL             803   32        6      1:13:45.3     14:45/M
       5    Mary Folsom                       Titusville  FL        806   57        7      1:14:46.8     14:57/M
       6    Ami Gore                          Orlando  FL           811   42        8      1:15:55.3     15:11/M
       7    Susan Overend                     Titusville  FL        812   54       10      1:18:25.7     15:41/M
       8    Kathleen Heyda                    Titusville  FL        809   66       11      1:22:54.7     16:35/M
       9    Patricia Smith                    Titusville  FL        810   67       12      1:22:55.1     16:35/M
      10    Daphne Drew                       Merritt Island  FL    801   57       13      1:28:05.0     17:37/M
      11    Abigail Grant                     Merritt Island  FL    807   54       14      1:28:07.2     17:37/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Farrall                      Melbourne Beach  FL   800   68        1        58:06.1     11:37/M
       2    Richard Merritt                   Cocoa  FL             802   60        3      1:07:04.9     13:25/M
       3    Robert Overend                    Titusville  FL        813   55        9      1:17:38.6     15:32/M

2 Mile Run

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kara Hedgespeth                   Melbourne  FL         428   10        5        15:10.9      7:35/M
       2    Kira Sparks                       Cocoa Beach  FL       442   10        6        15:12.7      7:36/M
       3    Rebecca Sparks                    Cocoa Beach  FL       441   50        7        15:38.5      7:49/M
       4    Payton Gibney                     Merritt Island  FL    440   12        8        16:12.5      8:06/M
       5    Coleen Benson                     Merritt Island  FL    402   55       12        17:52.5      8:56/M
       6    Lorna Hall                        Mims  FL              424   38       15        18:47.8      9:24/M
       7    Samantha Kervin                   Palm Bay  FL          434    8       16        18:49.9      9:25/M
       8    Logan Reed                        Merritt Island  FL    439    8       19        19:12.6      9:36/M
       9    Tammy Shelley                     Melbourne  FL         414   45       20        19:23.1      9:42/M
      10    Gabby Rose                        Titusville  FL        423   12       21        19:37.9      9:49/M
      11    Tonya Beckett                     Melbourne  FL         406   27       22        19:38.4      9:49/M
      12    Laura Fuller                      Titusville  FL        436   52       23        19:40.0      9:50/M
      13    Lilly Nemitz                      Mims  FL              425   13       24        20:03.0     10:02/M
      14    Lori Jones                        Titusville  FL        660   62       25        20:03.9     10:02/M
      15    Lucy Haddock                      Cocoa Beach  FL       538   38       28        20:33.9     10:17/M
      16    Shannon Perry                     Titusville  FL        446   36       29        20:42.4     10:21/M
      17    Wendy Russo                       Titusville  FL        419   54       30        20:43.4     10:22/M
      18    Angel Stewart                     Orlando  FL           691   49       31        20:51.6     10:26/M
      19    April Stewart                     Cocoa  FL             659   38       32        20:54.1     10:27/M
      20    Lilly Bower                       Titusville  FL        437   10       33        21:14.0     10:37/M
      21    Taylor Reed                       Merritt Island  FL    438    8       35        21:29.6     10:45/M
      22    Shannon Mounted                   Titusville  FL        430   46       37        21:45.9     10:53/M
      23    Angela Holland                    Titusville  FL        415   41       39        22:33.9     11:17/M
      24    Kaelyn Murrill                    Titusville  FL        412    9       41        22:38.2     11:19/M
      25    Ashleigh Schenck                  Rockledge  FL         413   26       42        22:45.3     11:23/M
      26    Mary Murrill                      Titusville  FL        411   42       43        23:03.2     11:32/M
      27    Sharmaine Schenck                 Rockledge  FL         712   54       44        24:03.0     12:02/M
      28    Cecily Speeler                    Mims  FL              431   38       47        29:19.0     14:40/M
      29    Amanda Reynolds                   Merritt Island  FL    565   32       48        31:11.3     15:36/M
      30    Abigail Tastad                    Merritt Island  FL    474    6       50        31:32.3     15:46/M
      31    Lilliab Robertson                 Merritt Island  FL    420   12       51        31:33.4     15:47/M
      32    Martha Hanrahan                                         844   73       53        33:26.6     16:43/M
      33    Kairi Hart                        Palm Bay  FL          401    6       54        34:18.5     17:09/M
      34    Andrea Lucas                                            834   51       55        35:21.5     17:41/M
      35    Rebecca Bond                      Titusville  FL        671   31       56        36:12.2     18:06/M
      36    Dodie Johnson                     Cocoa Beach  FL       407   79       58        37:05.7     18:33/M
      37    Peggy Cooper                      Titusville  FL        421   67       59        40:12.0     20:06/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Girard                    Rockledge  FL         404    9        1        12:43.0      6:22/M
       2    Jack Girard                       Rockledge  FL         405   10        2        12:57.7      6:29/M
       3    Max Walker                        Rockledge  FL         418   12        3        14:15.5      7:08/M
       4    Kenneth Vercammen                                       447             4        14:19.7      7:10/M
       5    Jacob Nelson                                            445   14        9        16:22.8      8:11/M
       6    Frank Walters                     Melbourne  FL         752   50       10        16:45.6      8:23/M
       7    Richard Speeler                   Mims  FL              432    9       11        16:52.5      8:26/M
       8    Steven Moses                      Orlando  FL           435   64       13        18:31.3      9:16/M
       9    Colin Hedgespeth                  Melbourne  FL         429    8       14        18:32.1      9:16/M
      10    Ian Oguete                        Satellite Beach  FL   408   11       17        18:51.3      9:26/M
      11    Michael Oliveira                  Oviedo  FL            636   37       18        19:11.4      9:36/M
      12    Tom Ward                          Melbourne  FL         521   79       26        20:09.5     10:05/M
      13    James Borin                       Midland  MI           443   71       27        20:26.7     10:13/M
      14    Joel Oguete                       Satellite Beach  FL   409   55       34        21:21.9     10:41/M
      15    Edward Lopez                      Melbourne  FL         426   34       36        21:37.5     10:49/M
      16    William Gleason                   Titusville  FL        417    9       38        22:25.0     11:13/M
      17    William Gleason                   Titusville  FL        416   41       40        22:34.6     11:17/M
      18    Jason Murrill                     Titusville  FL        410   40       45        25:31.6     12:46/M
      19    David Speeler                     Mims  FL              433    5       46        29:12.9     14:36/M
      20    Bob Pecor                                               681   82       49        31:21.2     15:41/M
      21    Morris Johnson                    Cocoa Beach  FL       422   79       52        32:54.8     16:27/M
      22    Caden Walker                                            448    8       57        36:13.9     18:07/M

2 Mile Walk

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelley McCormick                  Jacksonville  IL      456   56        2        29:50.2     14:55/M
       2    Vicki Bond                        Titusville  FL        464   62        4        32:29.6     16:15/M
       3    Mindi Griffin                                           444   47        5        32:34.9     16:17/M
       4    Jean Householder                                        846   62        8        33:02.9     16:31/M
       5    Diane Holden                                            842   72        9        33:02.9     16:31/M
       6    Kathy Hambleton                   Melbourne  FL         454   55       10        33:32.0     16:46/M
       7    Brandalyn Giangrasso              Titusville  FL        475   42       12        33:46.9     16:53/M
       8    Sandy Green                       Melbourne  FL         471   54       13        33:59.7     17:00/M
       9    Jennie Allen                      Titusville  FL        451   38       14        33:59.9     17:00/M
      10    Chrystal Cathey                   Rockledge  FL         458   32       15        34:00.5     17:00/M
      11    Tammy Reasoner                    Titusville  FL        472   52       16        34:04.6     17:02/M
      12    Wilma Green                       Melbourne  FL         470   83       17        34:09.2     17:05/M
      13    Linda Scotti                      Titusville  FL        469   56       18        34:22.4     17:11/M
      14    Penny Hale                        Mims  FL              457   69       19        34:23.0     17:12/M
      15    Suzanne Noel-Copeland             Titusville  FL        468   50       20        34:24.2     17:12/M
      16    Amy Hart                          Palm Bay  FL          461   33       21        34:26.9     17:13/M
      17    Carol Flowers                     Merritt Island  FL    463   67       22        38:26.6     19:13/M
      18    Deborah Grimes                    Titusville  FL        466   68       23        40:05.9     20:03/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Korpe                       Titusville  FL        473   55        1        26:46.1     13:23/M
       2    Anthony McCormick                 Jacksonville  IL      455   58        3        29:50.2     14:55/M
       3    Travis Connell                    Orlando  FL           452   41        6        32:45.2     16:23/M
       4    Michael Holton                    Orlando  FL           453   43        7        32:46.0     16:23/M
       5    Gary Folsom                       Titusville  FL        465   70       11        33:33.4     16:47/M

8K Run Clydesdale Philly

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ariel Burton                      Winter Haven  FL      773   32        5        51:26.6     10:17/M
       2    Cristina Engel                    Merritt Island  FL    761   45        6        53:55.0     10:47/M
       3    Lisa Savary                       Cocoa  FL             763   41        8        57:13.5     11:27/M
       4    Suzie Philbeck                    Palm Bay  FL          759   45        9      1:08:29.5     13:42/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Orosz                       Lynchburg  VA         785   45        1        46:01.6      9:12/M
       2    Jack Hofschild                    Cocoa  FL             760   57        2        46:27.9      9:17/M
       3    Jeffrey Meister                   Titusville  FL        774   46        3        47:07.8      9:25/M
       4    Ed Engel                          Merritt Island  FL    762   45        4        49:58.0     10:00/M
       5    Paul Bevilacqua                   Merritt Island  FL    758   54        7        55:56.0     11:11/M
       6    Joe Deen                          Sharpes  FL           757   60       10      1:10:06.8     14:01/M

ERROR

Top

Female 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Virginia Tucker                   Melbourne  FL         668   32        1        34:43.1      6:57/M