Fall into WInter 5K

Age Group Results

October 28, 2017


Run 4 a Cause


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Erik Montes Merritt Island FL 880 26 3 1 20:14.8 6:32/M
2 Izaak Betjes Krommenie NH 317 49 1 3 20:42.4 6:41/M
3 Matt Mahoney Melbourne FL 948 62 1 4 20:56.6 6:45/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sarah McBeath Orlando FL 874 21 2 2 20:19.0 6:33/M
2 Ilonka Langeberg Krommenie NH 396 45 1 9 22:28.3 7:15/M
3 Sue Holstein Cocoa Beach FL 382 58 1 18 24:23.6 7:52/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Art Anderson Melbourne FL 805 58 3 5 20:58.1 6:46/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tricia Tezel Cocoa Beach FL 487 50 1 22 25:02.3 8:05/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Zander Colangelo Indain Harbour Beach FL 935 9 1 133 33:03.9 10:40/M
2 Hubert Aumson Indian Harbour Beach FL 310 6 1 186 37:02.6 11:57/M
3 Aggie Leonard Cocoa Beach FL 400 10 2 262 44:38.4 14:24/M
4 Caden Walker Cocoa Beach FL 924 8 3 348 53:51.6 17:22/M
5 Rio Zecman Satellite Beach FL 931 9 3 374 55:44.3 17:59/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Logan Reed Merritt Island FL 955 9 1 132 33:02.8 10:39/M
2 Meleah Row Mims FL 904 10 3 172 35:48.5 11:33/M
3 Taylor Reed Merritt Island FL 954 9 1 175 36:01.9 11:37/M
4 Karlee Bishop Mo 965 10 2 218 40:10.0 12:57/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cameron Shagena Merritt Island FL 959 14 1 6 22:08.0 7:08/M
2 Jake Galzerano Cocoa Beach FL 842 14 3 7 22:11.6 7:09/M
3 Aidan Kelly Cocoa Beach FL 220 12 1 34 26:23.6 8:31/M
4 Nathanael Buccio Merritt Island FL 201 11 1 38 27:15.0 8:47/M
5 Tyler Dziekan Cocoa FL 225 14 1 49 28:18.1 9:08/M
6 Cayden Rogers Merritt Island FL 222 12 1 53 28:27.6 9:11/M
7 Ethan Roebuck Cocoa Beach FL 900 14 3 63 29:08.0 9:24/M
8 Joey Vicidomini Cocoa Beach FL 633 11 1 66 29:16.6 9:26/M
9 Brandon Pearson West Melbourne FL 210 12 3 251 43:29.2 14:02/M
10 Tyler Granchi Rockledge FL 941 13 1 277 45:36.7 14:43/M
11 Ethan Wotton Melbourne FL 498 11 2 347 53:47.2 17:21/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Payton Gibney Merritt Island FL 940 12 1 36 26:34.2 8:34/M
2 Aisyln McFarland Palm Beach Gardens FL 205 13 1 127 32:56.6 10:37/M
3 Brenna Row Mims FL 903 13 3 159 34:43.7 11:12/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Trey Ramirez Tampa FL 953 17 1 246 42:56.4 13:51/M
2 Caspian Chaharom Cb 987 16 1 252 43:37.4 14:04/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Erin Craig Cocoa Beach FL 617 16 1 203 38:45.9 12:30/M
2 Natalie Grove Satellite Beach FL 366 15 1 297 47:40.4 15:23/M
3 Dhaysia Pinkston Clermont FL 620 19 1 389 56:51.3 18:20/M
4 Sierra Sterling Melbourne FL 605 17 3 402 58:46.3 18:57/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shane Bueker Cocoa Beach FL 607 20 1 62 29:07.8 9:24/M
2 Dylan Sauro Melbourne FL 230 24 1 75 29:31.2 9:31/M
3 Hunter Howard Cocoa Beach FL 385 23 1 327 51:38.8 16:39/M
4 Reilly McHugh Cocoa Beach FL 876 23 3 332 51:54.6 16:45/M
5 Dylan Reasoner Titusville FL 457 24 1 380 56:23.8 18:11/M
6 Gus Annulis Titusville FL 807 22 3 408 59:26.3 19:10/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sierra Webb Rockledge FL 962 22 1 91 30:20.1 9:47/M
2 Sarah Hills Cape Canaveral FL 944 23 1 110 31:58.8 10:19/M
3 Miesha Dans Kissimmee FL 338 24 1 281 45:51.3 14:47/M
4 Allie Worthington Cocoa Beach FL 929 21 3 317 50:02.0 16:08/M
5 Kelly Motley Cocoa Beach FL 884 23 3 331 51:54.5 16:45/M
6 Amy Nunez Cocoa FL 889 24 3 339 52:44.6 17:01/M
7 Samantha Reasoner Titusville FL 893 21 3 379 56:23.8 18:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jesse Berdis Cape Canaveral FL 231 28 1 12 23:07.7 7:27/M
2 Stevie Ray Stark Vero Beach FL 478 26 1 32 26:20.9 8:30/M
3 Jonathan Wong Chong Melbourne FL 927 25 3 130 32:59.5 10:38/M
4 Patrick Connolly West Melbourne FL 821 27 3 135 33:08.6 10:41/M
5 John Goodwin Kissimmee FL 361 26 1 278 45:39.7 14:44/M
6 Andrew Reibold Melbourne FL 895 25 3 309 48:48.9 15:45/M
7 Zachery Schoepf Palm Bay FL 908 25 3 320 50:08.6 16:10/M
8 Timothy Harris Titusville FL 853 29 3 344 53:28.2 17:15/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kara Brinthaupt Melbourne FL 229 26 1 37 27:01.6 8:43/M
2 Alexis Farrell Cocoa Beach FL 837 26 3 39 27:22.2 8:50/M
3 Michelle Au Merritt Island FL 308 27 1 59 29:01.6 9:22/M
4 Cassandra Diyer Melbourne FL 831 25 3 69 29:23.1 9:29/M
5 Hannah Fowler Palm Bay FL 839 25 3 81 29:41.7 9:35/M
6 Megan Maher Orlando FL 404 28 1 156 34:38.2 11:10/M
7 Caitlin Noah Cocoa Beach FL 885 27 3 188 37:22.9 12:03/M
8 Christine Mara Orlando FL 870 28 3 191 37:25.2 12:04/M
9 Stefanie Jansson Cape Canaveral FL 865 29 3 199 38:07.0 12:18/M
10 Samantha Hay Melbourne FL 373 29 1 214 39:33.8 12:45/M
11 Clarisse Gates Melbourne FL 844 25 3 231 41:13.9 13:18/M
12 Ashleigh Schenck Rockledge FL 468 26 1 270 45:15.2 14:36/M
13 Kimberlee Cabrera Tampa FL 329 27 1 292 46:59.7 15:09/M
14 Lauren O Hertzler Taylorsville NC 377 27 1 306 48:29.4 15:38/M
15 Karah Schoepf Palm Bay FL 907 29 3 319 50:06.7 16:10/M
16 Amy Krewson Mims FL 868 27 3 325 51:28.0 16:36/M
17 Gina Harris Titusville FL 854 29 3 337 52:44.0 17:01/M
18 Shyrita Pouncy Cocoa Beach FL 223 28 1 361 54:41.5 17:38/M
19 Jessica Bell Melbourne FL 313 25 1 377 56:21.8 18:11/M
20 Anna Montes Merritt Island FL 879 26 3 392 56:55.4 18:22/M
21 Paula Mesa Boca Raton FL 416 28 1 406 59:15.0 19:07/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cody Hircock Satellite Beach FL 379 33 1 8 22:22.6 7:13/M
2 John Jones Chester CHW 391 32 1 13 23:15.4 7:30/M
3 Austin Weeks Melbourne FL 232 34 1 17 24:18.6 7:50/M
4 Berlin Aniciete Satellite Beach FL 631 31 1 19 24:26.3 7:53/M
5 Cory Collins Satellite Beach FL 818 30 3 88 30:16.2 9:46/M
6 Charles Ryan Satellite Beach FL 905 31 3 112 32:07.0 10:22/M
7 Joshua Vos Satellite Beach FL 207 33 1 122 32:29.9 10:29/M
8 Brendan McMahon Melbourne FL 213 31 3 136 33:09.6 10:42/M
9 Nicholas Fuller Cocoa Beach FL 840 31 3 219 40:12.9 12:58/M
10 Ryan Abney Melbourne FL 301 31 1 323 50:43.4 16:22/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mary Milburn Boynton Beach FL 878 33 3 52 28:25.8 9:10/M
2 Tara Koester Melbourne FL 394 30 1 73 29:29.0 9:31/M
3 Jennifer Owens Chester CHW 430 31 1 74 29:29.3 9:31/M
4 Annah Heinen Rockledge FL 374 30 1 76 29:31.7 9:31/M
5 Maria Durkovicova Cape Canaveral FL 832 34 3 80 29:37.7 9:33/M
6 Lauren Burr Melbourne FL 327 33 1 117 32:09.9 10:22/M
7 Maria Ehrlich West Melbourne FL 833 32 3 139 33:15.4 10:44/M
8 Tracy Geiger Viera FL 355 33 1 143 33:46.8 10:54/M
9 Stephanie Nolf Burlington ON 424 31 1 183 36:38.3 11:49/M
10 Jessica Rogers Merritt Island FL 224 34 1 204 38:46.1 12:30/M
11 Laura Smith Satellite Beach FL 638 34 1 215 39:41.7 12:48/M
12 Marisa Jacobs Rockledge FL 864 34 3 216 40:03.0 12:55/M
13 Michelle Christen Cocoa Beach FL 331 31 1 229 40:44.6 13:08/M
14 Adelina Gil Melbourne FL 616 32 1 254 43:54.5 14:10/M
15 Tiffany Gryn Cocoa FL 851 34 3 271 45:18.5 14:37/M
16 Shacara Wynn Cocoa FL 228 31 1 279 45:44.8 14:45/M
17 Jessica Abney Melbourne FL 300 34 1 324 50:44.3 16:22/M
18 Amanda Wotton Melbourne FL 499 31 2 350 53:55.9 17:24/M
19 Andi McAvoy Jensen Beach FL 409 34 1 375 55:55.4 18:02/M
20 Michele Cummins Winter Park FL 333 34 1 388 56:47.3 18:19/M
21 Amanda Reynolds Merritt Island FL 898 33 3 391 56:54.7 18:21/M
22 Rachelle Petit-Homme Lake Worth FL 443 31 1 409 59:27.5 19:11/M
23 Rachel Rock Palm Bay FL 899 32 3 413 59:55.0 19:20/M
24 Paola Ouellette Orlando FL 429 32 1 416 1:03:00.1 20:19/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jack Watson West Melbourne FL 925 36 3 10 22:33.2 7:16/M
2 Chris Campbell Cocoa FL 934 36 1 16 24:11.5 7:48/M
3 Jose Bustos Orlando FL 328 37 1 92 30:20.8 9:47/M
4 Greg Robinson Titusville FL 460 38 1 124 32:43.2 10:33/M
5 Ryan Chandler Satellite Beach FL 601 35 1 128 32:57.2 10:38/M
6 Tyler Whalen Merritt Island FL 218 35 1 196 38:01.9 12:16/M
7 James Pierce Winter Haven FL 446 36 1 285 46:14.5 14:55/M
8 Matthew Reynolds Merritt Island FL 897 39 3 390 56:53.7 18:21/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lisa Barr Melbourne FL 312 37 1 40 27:22.8 8:50/M
2 Jessica Boudreaux-Milligan Indialantic FL 320 37 1 65 29:15.8 9:26/M
3 Caralyn Wovins Melbourne FL 643 37 1 77 29:35.5 9:33/M
4 Alysson Lyons Merritt Island FL 624 35 1 83 29:42.8 9:35/M
5 Keri Robinson Titusville FL 461 38 1 85 30:03.1 9:42/M
6 Pavla Vasutova Cape Canaveral FL 921 35 3 89 30:16.6 9:46/M
7 Wendy Ranallo Pease MN 454 35 1 97 30:52.1 9:57/M
8 Pamela Milburn Merritt Island FL 877 37 3 100 31:12.7 10:04/M
9 Amanda Shagena Merritt Island FL 958 36 1 103 31:19.8 10:06/M
10 Kristin Dean Viera FL 340 36 1 106 31:20.6 10:06/M
11 Lauren Patrick Cocoa Beach FL 435 36 1 109 31:47.7 10:15/M
12 Barbie Lawless Riverview FL 397 36 1 145 34:04.1 10:59/M
13 Mandy Gillespie Cocoa Beach FL 845 38 3 149 34:26.0 11:06/M
14 Evita Bravo Melbourne FL 322 39 1 164 35:18.6 11:23/M
15 Niki McKinney Cocoa FL 413 39 1 167 35:42.7 11:31/M
16 Summer Patterson Rockledge FL 436 39 1 182 36:26.2 11:45/M
17 Courtney Whalen Merritt Island FL 217 36 1 200 38:14.6 12:20/M
18 Lucy Haddock Cocoa Beach FL 852 38 3 201 38:29.1 12:25/M
19 Lynn Corby Green Cove Springs FL 936 37 1 213 39:31.2 12:45/M
20 Chrystal Holaway Melbourne FL 381 36 1 220 40:15.8 12:59/M
21 Jessica Khodadad Cb 993 38 2 257 43:58.7 14:11/M
22 Kelly Taylor-Sandy Titusville FL 917 37 3 269 45:10.6 14:34/M
23 Virginia Gebhart Simpsonville SC 354 37 1 286 46:14.5 14:55/M
24 Jessica Swanson Titusville FL 484 36 1 335 52:36.6 16:58/M
25 Sandra Walker Cocoa Beach FL 923 36 3 349 53:55.5 17:24/M
26 Carla Tarantino Orlando FL 486 38 1 415 1:02:58.4 20:19/M
27 Emy Aultman Valdosta GA 309 38 1 418 1:06:00.1 21:17/M
28 Liz Schillo Merritt Island FL 469 35 1 419 1:06:09.9 21:20/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Richard Rozycki Satellite Beach FL 464 43 1 20 24:32.3 7:55/M
2 Charlie Heinen Rockledge FL 375 44 1 31 26:10.3 8:26/M
3 Anthony Gianantonio Satellite Beach FL 357 43 1 84 29:52.8 9:38/M
4 Dc Cummins Winter Park FL 334 40 1 387 56:47.0 18:19/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lorri Brassard Saint Cloud FL 321 42 1 42 27:29.3 8:52/M
2 Ginger Coble Nc 977 40 1 46 27:43.7 8:56/M
3 Allyson Evans Winter Garden FL 347 40 1 50 28:19.7 9:08/M
4 Cyndi McLane Mo 966 43 2 93 30:21.3 9:47/M
5 Jamie Henderson Cocoa Beach FL 858 40 3 123 32:30.2 10:29/M
6 Danielle Menzies Sarasota FL 415 43 1 125 32:49.0 10:35/M
7 Amanda Quist Lions Head ON 452 40 1 126 32:49.0 10:35/M
8 Becky Oguete Satellite Beach FL 890 41 3 152 34:27.6 11:07/M
9 Georgette Howe Cape Canaveral FL 614 44 1 166 35:37.2 11:29/M
10 Melissa Row Mims FL 901 44 3 174 35:59.1 11:36/M
11 Jaime Madeya-Skinner Merritt Island FL 403 40 1 178 36:10.8 11:40/M
12 Melanie Weilmuenster Rockledge FL 208 41 1 195 37:55.4 12:14/M
13 Renee Falkner Cocoa FL 349 40 1 202 38:30.7 12:25/M
14 Teresa Wheeler Fairburn GA 495 42 1 207 39:07.5 12:37/M
15 Kelley Brandt Cocoa FL 812 41 3 226 40:23.5 13:02/M
16 Trina Archer Valrico FL 305 43 1 227 40:29.8 13:04/M
17 Michele Hoffman Orlando FL 380 42 1 236 41:55.1 13:31/M
18 Lori Bishop Mo 963 43 2 244 42:51.2 13:49/M
19 Angela Wallace Tampa FL 961 42 1 247 42:56.7 13:51/M
20 Melissa Gilham Merritt Island FL 358 40 1 250 43:22.5 13:59/M
21 Yasmin Gonzalez Titusville FL 847 40 3 272 45:19.0 14:37/M
22 Stephanie White Satellite Beach FL 496 43 1 294 47:18.7 15:15/M
23 Clara Squires Mims FL 235 44 1 299 47:43.7 15:24/M
24 Shannon Pellegrini Green Cove Springs FL 437 42 1 328 51:39.7 16:40/M
25 Tracey Firkel Melbourne FL 838 42 3 333 52:14.2 16:51/M
26 Maggi Dutczak Merritt Island FL 345 44 1 351 54:04.4 17:26/M
27 April Crew-Kelly Cocoa Beach FL 221 42 1 362 54:43.5 17:39/M
28 Jerri Goshien Stuart FL 362 43 1 376 55:55.5 18:02/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gregg Galzerano Cocoa Beach FL 843 49 3 15 23:28.9 7:34/M
2 Ian Quist Lions Head ON 451 45 1 33 26:21.8 8:30/M
3 Eric Purvis Indialantic FL 450 46 1 47 27:48.8 8:58/M
4 Rob Berweiler Jr Orlando FL 316 48 1 57 28:59.0 9:21/M
5 David Nakashima Cocoa Beach FL 421 49 1 70 29:25.5 9:29/M
6 Judd Spitzer Cocoa Beach FL 915 48 3 102 31:14.7 10:05/M
7 Michael Dean Viera FL 339 45 1 105 31:20.2 10:06/M
8 Jason McFarland Palm Beach Gardens FL 204 45 1 129 32:57.2 10:38/M
9 Todd Swingle Cocoa Beach FL 602 46 3 154 34:30.3 11:08/M
10 Bill Row Mims FL 902 45 3 176 36:05.0 11:38/M
11 Robert Tyler Cape Canaveral FL 613 48 1 179 36:13.6 11:41/M
12 Rich Bishop Mo 964 45 2 217 40:09.5 12:57/M
13 Tony Graybeal Rockledge FL 848 45 3 222 40:20.6 13:01/M
14 Ronald Leonard Cocoa Beach FL 398 48 2 261 44:37.9 14:24/M
15 Augustus Horrell Cocoa Beach FL 861 46 3 267 44:59.6 14:31/M
16 Michael Evans Winter Garden FL 348 48 1 346 53:32.4 17:16/M
17 Doug Robinson Merritt Island FL 957 48 1 359 54:18.9 17:31/M
18 Jeff Pasquale Titusville FL 636 46 1 369 55:41.0 17:58/M
19 Kenneth Pinkston Clermont FL 447 47 1 384 56:42.9 18:17/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Carrie Adragna Melbourne Beach FL 303 46 1 44 27:40.1 8:55/M
2 Hilary Eisbrenner Merritt Island FL 834 47 3 61 29:06.8 9:23/M
3 Marjorie Nelson Cape Canaveral FL 621 46 1 64 29:13.3 9:25/M
4 Tammy Shelley Melbourne FL 910 46 3 86 30:04.1 9:42/M
5 Christina Moore Sebastian 971 48 2 99 31:09.6 10:03/M
6 Angela Hernandez Windermere FL 376 47 1 108 31:43.2 10:14/M
7 Janice Harvey Hudson FL 371 45 1 116 32:09.7 10:22/M
8 Karen Hawley Cocoa Beach FL 943 47 1 118 32:11.0 10:23/M
9 Stephanie Butera Cocoa Beach FL 234 45 1 119 32:18.0 10:25/M
10 Valerie Eastman Cocoa FL 346 49 1 148 34:24.8 11:06/M
11 Shawn Burns Melbourne FL 326 49 1 153 34:28.9 11:07/M
12 Sandra Rojas Cocoa Beach FL 463 48 1 157 34:38.3 11:10/M
13 Helene Melchert Ocoee FL 414 45 1 160 34:44.0 11:12/M
14 Cathy Rauback Merritt Island FL 892 46 3 161 35:08.9 11:20/M
15 Naida Danielson Rockledge FL 337 46 1 163 35:17.4 11:23/M
16 Erica Schwarz Melbourne FL 471 45 1 165 35:34.2 11:28/M
17 Heather McFarland Palm Beach Gardens FL 206 48 1 180 36:18.0 11:43/M
18 Christi Mowdy Clermont FL 420 45 1 197 38:03.5 12:16/M
19 Josee Fecteau Sebastian FL 350 46 1 206 39:02.8 12:35/M
20 Lisa Shupenus Tyrone GA 473 48 1 208 39:07.6 12:37/M
21 Rebecca Wolfe Orlando FL 226 45 1 209 39:26.6 12:43/M
22 Amira Rodriguez Melbourne FL 462 46 1 212 39:29.7 12:44/M
23 Allison Moorhead Cocoa Beach FL 881 49 3 221 40:16.1 12:59/M
24 Lydia Beers Melbourne FL 810 46 3 232 41:18.7 13:19/M
25 Gayle King Golden CO 946 46 1 255 43:58.5 14:11/M
26 Jenny Noe Satellite Beachbeach FL 887 46 3 258 44:24.6 14:19/M
27 Barbara Cullison Melbourne FL 824 49 3 282 46:03.3 14:51/M
28 Elizabeth Granchi Rockledge FL 942 45 1 290 46:33.9 15:01/M
29 Patty Garten Cocoa FL 353 49 1 291 46:57.1 15:09/M
30 Shelly Robinson Merritt Island FL 956 48 1 298 47:42.9 15:23/M
31 Cris Zecman Satellite Beach FL 932 49 3 301 48:01.2 15:29/M
32 Kathy Worthington Cocoa Beach FL 928 47 3 307 48:39.4 15:42/M
33 Christy Galzerano Cocoa Beach FL 841 48 3 311 49:22.1 15:55/M
34 Robin Murphy Cocoa Beach FL 211 46 3 312 49:22.5 15:55/M
35 Tracey Pearson West Melbourne FL 209 47 3 315 49:56.3 16:06/M
36 Victoria Sheffield Cocoa Beach FL 909 47 3 316 49:56.7 16:06/M
37 Lisa Enrique Melbourne FL 835 47 3 334 52:15.4 16:51/M
38 Kris Neutzling Orlando FL 422 47 1 354 54:06.4 17:27/M
39 Zona Lewis Waldorf MD 401 49 1 371 55:42.5 17:58/M
40 Jane Westbay Waldorf MD 492 49 1 372 55:42.8 17:58/M
41 Rebecca Bastian Ocoee FL 637 46 1 398 57:51.6 18:40/M
42 Gail Savidge Tucson AZ 466 45 1 399 57:52.8 18:40/M
43 Tracy Smith Rockledge FL 912 49 3 400 58:06.0 18:45/M
44 Jo Anne Bright-Chur Winter Garden 978 45 1 411 59:36.0 19:14/M
45 Jamie Razey Haysville KS 456 49 1 420 1:07:46.6 21:52/M
46 Deanna Bryant-Shaw Haysville KS 324 47 1 421 1:07:47.2 21:52/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jeff Morgan Cocoa Beach FL 623 52 1 11 22:38.1 7:18/M
2 Ken McBeath Lehigh Acres FL 875 50 2 14 23:26.5 7:34/M
3 Chuck Kellerstrass Shawnee KS 393 51 1 23 25:03.1 8:05/M
4 Davy Moore Sebastian 972 52 2 26 25:39.6 8:16/M
5 Bob Smith Boiling Springs PA 474 51 1 29 25:50.6 8:20/M
6 Thomas Martin Patrick AFB FL 407 50 1 45 27:43.1 8:56/M
7 David Cunneen Cocoa Beach FL 826 54 3 55 28:50.9 9:18/M
8 Alex Chaharom Cb 988 54 1 107 31:26.9 10:08/M
9 Michael Covello Cocoa Beach FL 937 53 1 113 32:07.1 10:22/M
10 Michael Sturba Orlando FL 482 50 1 115 32:09.4 10:22/M
11 Sean Stapf Cocoa Beach FL 641 50 1 147 34:24.4 11:06/M
12 Roger Johnson Orlando FL 390 52 1 184 36:40.9 11:50/M
13 Bo Archer Valrico FL 306 52 1 224 40:23.0 13:02/M
14 William Ferrell Kissimmee FL 351 50 1 284 46:06.3 14:52/M
15 Kevin Hertzler Taylorsville NC 378 53 1 305 48:21.0 15:36/M
16 Gerry Cullison Melbourne FL 825 54 3 310 48:58.5 15:48/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lisa Derose Satellite Beach FL 830 54 3 24 25:11.6 8:07/M
2 Yvette Green Satellite Beach FL 363 53 1 30 25:56.6 8:22/M
3 Katherine Ormson Libertyville IL 427 51 1 60 29:02.7 9:22/M
4 Debi Brightwell Lakeland FL 323 54 1 67 29:19.0 9:27/M
5 Evelyn Bush Cape Canaveral FL 816 50 3 71 29:27.9 9:30/M
6 Gina Draper Orlando FL 343 53 1 96 30:49.2 9:56/M
7 Misty Hasty Rockledge FL 856 54 3 131 33:00.4 10:39/M
8 Kimberly Budnick Merritt Island FL 325 50 1 134 33:07.7 10:41/M
9 Deborah Jackson Ocoee FL 387 52 1 158 34:42.7 11:12/M
10 Lynda Spear Merritt Island FL 913 54 3 170 35:45.1 11:32/M
11 Nancy West Windermere FL 491 54 1 189 37:23.9 12:04/M
12 Michele Nunnelley Windermere FL 425 54 1 190 37:24.2 12:04/M
13 Jacqueline Schreiver Ft Mitchell KY 470 53 1 194 37:50.2 12:12/M
14 Stacey Dietrich Swanton OH 342 53 1 210 39:28.5 12:44/M
15 Jackie Hill Cape Canaveral FL 859 52 3 235 41:36.5 13:25/M
16 Jean Skidgel 632 53 1 241 42:30.8 13:43/M
17 Tina Goodwin Mount Dora FL 360 52 1 245 42:54.1 13:50/M
18 Tina Harris Orlando FL 370 53 1 248 43:16.7 13:57/M
19 Christine Barnett Oviedo FL 311 51 1 260 44:34.4 14:23/M
20 Carolyn Isbell Cocoa Beach FL 863 54 3 264 44:53.9 14:29/M
21 Lisa Muir North Myrtle Beach SC 227 53 1 265 44:56.9 14:30/M
22 Holly Harrison Cocoa Beach FL 855 51 3 266 44:59.6 14:31/M
23 Ellen Berry Orange Park FL 315 50 1 276 45:34.6 14:42/M
24 Barbara Opper Chuluota FL 426 50 1 289 46:23.8 14:58/M
25 Jackie Ashton Jacksonville FL 307 53 1 293 47:00.2 15:10/M
26 Chris Fowner Deerfield Beach FL 618 50 1 295 47:31.4 15:20/M
27 Maria Thomas Merritt Island FL 918 52 3 303 48:08.3 15:32/M
28 Lori Berweiler Orlando FL 216 50 1 308 48:47.3 15:44/M
29 Sue Stenger Cocoa Beach FL 480 50 1 313 49:23.7 15:56/M
30 Kiana Kaymanesh Cb 989 50 1 321 50:38.0 16:20/M
31 Myra Stafford-Hertzler Taylorsville NC 477 50 1 322 50:39.7 16:20/M
32 Hally Adams Fleming Island FL 302 54 1 326 51:38.8 16:39/M
33 Shari Sussman Miami FL 483 54 1 329 51:43.8 16:41/M
34 Tammy Hebert Titusville FL 857 51 3 336 52:43.3 17:00/M
35 Sandra Phlegar Longwood FL 444 53 1 340 52:46.2 17:01/M
36 Monique Grove Satellite Beach FL 365 50 1 342 52:53.3 17:04/M
37 Diane Riberdy Orlando FL 459 53 1 352 54:04.7 17:26/M
38 Angela Crawford Palm Beach FL 628 52 1 355 54:07.9 17:27/M
39 Annette Watson-Johnson Rockledge FL 490 52 1 356 54:15.7 17:30/M
40 Jacqueline D Cortes Orlando FL 332 54 1 358 54:18.3 17:31/M
41 Kimberly Corn Melbourne FL 823 53 3 363 54:46.1 17:40/M
42 Bernadette Pittman Melbourne FL 891 50 3 366 55:25.8 17:53/M
43 Lisa Pantano Cocoa FL 635 52 1 370 55:41.8 17:58/M
44 Tammy Reasoner Titusville FL 894 53 3 381 56:23.9 18:11/M
45 Susan Varga Cocoa Beach FL 920 50 3 383 56:31.1 18:14/M
46 Tessa Rinke Ok 969 53 2 404 59:07.6 19:04/M
47 Karen Zorn Ks 970 51 2 405 59:11.1 19:05/M
48 Susanne Snody Golden CO 475 51 1 412 59:51.8 19:18/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Richard Buccio Merritt Island FL 814 59 3 51 28:20.7 9:08/M
2 Tim Finlay Orlando FL 352 55 1 58 28:59.5 9:21/M
3 Robert Torres Cocoa Beach FL 212 55 3 79 29:36.4 9:33/M
4 Mike Ranallo Pease MN 455 58 1 87 30:06.3 9:43/M
5 Ernie Spear Merritt Island FL 914 57 3 104 31:20.0 10:06/M
6 John Mays Cocoa Beach FL 873 55 3 114 32:09.2 10:22/M
7 Stephen Skidgel Altamonte Springs FL 960 55 1 141 33:40.6 10:52/M
8 John Butler Rockford OH 202 57 1 146 34:10.5 11:01/M
9 Patrick Bueker Jr Cocoa Beach FL 608 55 1 230 41:10.8 13:17/M
10 Daniel Gage Tampa FL 939 56 1 288 46:22.6 14:57/M
11 Chris Moss Melbourne Beach FL 882 57 3 304 48:15.8 15:34/M
12 Patrick Phlegar Longwood FL 445 57 1 338 52:44.6 17:01/M
13 Dean Miller Palm Beach FL 627 55 1 353 54:05.2 17:27/M
14 Kirt Zecman Satellite Beach FL 933 57 3 373 55:43.1 17:58/M
15 Neil Sterling Melbourne FL 916 55 3 417 1:05:22.8 21:05/M
16 Mike Mahoney Melbourne FL 949 55 1 422 1:17:53.0 25:07/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Janet Berne Merritt Island FL 808 57 1 41 27:23.2 8:50/M
2 Jodi Noe Palm Bay FL 886 57 3 48 28:13.2 9:06/M
3 Debbie Rescott Merritt Island FL 622 59 1 78 29:36.0 9:33/M
4 Marlene White Cb 980 59 1 94 30:26.7 9:49/M
5 Jane Nicotera MA 630 59 1 95 30:44.6 9:55/M
6 Linda Bunting Cocoa Beach FL 815 55 3 98 30:58.5 9:59/M
7 Brenda Nelson Cape Canaveral FL 219 56 1 137 33:11.9 10:42/M
8 Sara Griffin Cb 982 58 2 140 33:35.7 10:50/M
9 Leslie Peace Leesburg FL 952 55 1 169 35:43.8 11:31/M
10 Beverly Glenn Cocoa FL 846 56 3 171 35:48.5 11:33/M
11 Ada Landron Merritt Island FL 869 59 3 181 36:22.4 11:44/M
12 Betsy Cunneen Cocoa Beach FL 827 56 3 193 37:47.9 12:11/M
13 Sheryl Parker Palm Bay FL 639 59 1 198 38:04.0 12:17/M
14 Kristi Blanchard Merritt Island FL 811 57 3 205 38:58.0 12:34/M
15 Jan Luck Riverview FL 402 59 1 211 39:29.6 12:44/M
16 Robyn Yencsik Washington PA 500 57 1 223 40:22.0 13:01/M
17 Donna Arnister Cocoa FL 809 56 3 225 40:23.4 13:02/M
18 Regula Holzhauer Cocoa Beach FL 383 59 1 228 40:44.5 13:08/M
19 Lisa Montgomery Merritt Island FL 419 55 1 237 42:22.3 13:40/M
20 Cathy Nichols Merritt Island FL 423 57 1 238 42:23.3 13:40/M
21 Maryann Infusino Cocoa Beach FL 386 59 1 240 42:29.3 13:42/M
22 Pam Wheble Merritt Island FL 494 56 1 242 42:34.2 13:44/M
23 Delori Dulany Merritt Island FL 344 55 1 249 43:21.6 13:59/M
24 Julia Shackelford North Little Rock AR 472 59 1 273 45:21.3 14:38/M
25 Ethel Parente Lake Mary FL 431 56 1 274 45:21.8 14:38/M
26 Elizabeth Dunbar Woodstock GA 233 55 1 280 45:45.3 14:45/M
27 Nancy Stark Palm Bay FL 479 57 1 283 46:04.7 14:52/M
28 Debra Ocker Merritt Island FL 950 56 1 314 49:35.4 16:00/M
29 Anna Williams Rockledge FL 926 58 3 330 51:44.0 16:41/M
30 Michelle Davis Fort White FL 642 57 1 343 53:08.4 17:08/M
31 Marjorie Miller Orlando FL 418 57 1 360 54:20.9 17:32/M
32 Martee Howard Cocoa Beach FL 384 57 1 367 55:32.0 17:55/M
33 Bonny Daly The Villages FL 335 58 1 368 55:33.0 17:55/M
34 Dianna Green Melbourne FL 850 56 3 378 56:23.3 18:11/M
35 Sandy Green Sherwood AR 849 55 3 382 56:25.0 18:12/M
36 Sali Ortiz Elk Grove CA 428 57 1 394 57:05.9 18:25/M
37 Cindy McCarthy Owasso OK 410 59 1 395 57:06.8 18:25/M
38 Belynda L. Pinkston Clermont FL 448 55 1 397 57:51.5 18:40/M
39 Maureen James Melbourne FL 388 56 1 401 58:07.5 18:45/M
40 Rhonda Hatley Jacksonville FL 372 57 1 403 59:04.8 19:03/M
41 Karen Mesa Boca Raton FL 417 57 1 407 59:15.8 19:07/M
42 Teresa Annulis Titusville FL 806 57 3 410 59:31.9 19:12/M
43 Alison Moss Melbourne Beach FL 883 55 3 414 59:56.6 19:20/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Greg Griffin Cb 983 60 2 25 25:22.5 8:11/M
2 Richard Radcliff Vero Beach FL 453 64 1 27 25:41.1 8:17/M
3 Charlie Venuto Merritt Island FL 603 62 3 35 26:29.2 8:33/M
4 Mickey Wright Merritt Islandmerritt Isl FL 930 60 3 72 29:28.1 9:30/M
5 Joe Nicotera Barefoot Bay FL 629 61 1 101 31:12.9 10:04/M
6 Dave Yencsik Washington PA 501 63 1 142 33:45.7 10:53/M
7 Junious Gavin Dimond Cocoa FL 604 61 3 155 34:34.3 11:09/M
8 Raymond Anderson Cb 973 64 1 168 35:43.5 11:31/M
9 Joe Deen Sharpes FL 341 61 1 177 36:06.2 11:39/M
10 Ivan Vincent Cocoa Beach FL 922 62 3 233 41:31.0 13:24/M
11 Kenneth Charles Cocoa FL 330 61 1 239 42:29.0 13:42/M
12 Rob Daniel Kissimmee FL 336 62 1 243 42:42.6 13:46/M
13 Behram Khodadad Cb 992 63 2 256 43:58.6 14:11/M
14 Jim Wheble Merritt Island FL 493 60 1 300 47:55.8 15:27/M
15 Victor Perri Washington PA 440 64 1 318 50:02.7 16:08/M
16 Jeff Corn Melbourne FL 822 62 3 364 54:46.5 17:40/M
17 Tom Smith Cocoa Beach FL 640 62 1 365 55:18.2 17:50/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Donna Valori Golden CO 489 60 1 43 27:38.4 8:55/M
2 Karleen Dawson Winter Garden FL 938 60 1 54 28:28.7 9:11/M
3 Melodie Esposito Melbourne FL 836 62 3 120 32:21.0 10:26/M
4 Ann Marie Keim Merritt Island FL 392 63 1 144 33:54.5 10:56/M
5 Maria Isabel Smith Melbourne FL 911 60 3 150 34:26.7 11:06/M
6 Claudia Coleman Melbourne FL 817 63 3 151 34:27.4 11:07/M
7 Kathy Matson Merritt Island FL 408 64 1 162 35:14.9 11:22/M
8 Nancy Snow Middleburg FL 476 60 1 185 36:51.8 11:53/M
9 Lisa Farrall Melb Bch 968 63 2 263 44:46.8 14:26/M
10 Laura Perri Washington PA 441 60 1 268 45:09.9 14:34/M
11 Michele Marshall Clermont FL 405 60 1 302 48:05.8 15:31/M
12 Patricia Greene Oviedo FL 215 64 1 357 54:16.9 17:30/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bud Timmons Cocoa FL 488 66 1 21 24:54.9 8:02/M
2 Andreas Goetzfried Cape Canaveral FL 359 66 1 28 25:44.7 8:18/M
3 Ralph Savo Bayonne NJ 467 68 1 56 28:58.1 9:21/M
4 Ray Brown Melb 976 69 1 82 29:42.5 9:35/M
5 Robert Bisset Melbourne Beach FL 634 65 1 111 32:03.9 10:20/M
6 David Farrall Melb Bch 967 69 2 173 35:52.5 11:34/M
7 Pat Deabenderfer Satellite Beach FL 828 69 3 386 56:45.4 18:18/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gail Hardy Lakeland FL 369 68 1 68 29:21.8 9:28/M
2 Mary-Lou Walker Pa 984 66 2 253 43:39.2 14:05/M
3 Donna Jones Ga 990 67 2 287 46:15.4 14:55/M
4 Karen Hyde Orlando FL 214 66 1 341 52:49.5 17:02/M
5 Sally Deabenderfer Satellite Beach FL 829 69 3 385 56:44.4 18:18/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gary Castner Melb 974 72 1 90 30:16.9 9:46/M
2 Jim Borin Midland MI 319 71 1 138 33:14.5 10:43/M
3 Rich Nicoli Cb 975 70 1 192 37:31.7 12:06/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Linda Martin Merritt Island FL 406 71 1 187 37:04.0 11:57/M
2 Susie Koontz Mi 979 72 1 234 41:34.8 13:25/M
3 Heidie Strock Satellite Beach FL 481 74 1 259 44:28.8 14:21/M
4 Vesta Hetherington West Palm Beach FL 619 73 1 296 47:37.8 15:22/M
5 Fran Bodman Wimauma FL 318 73 1 345 53:32.2 17:16/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ron Osler Cocoa Beach FL 951 78 1 121 32:25.6 10:27/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Morris Johnson Cocoa Beachq FL 389 80 1 393 56:58.1 18:23/M
Top

Female 80 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Betty Williams Shannon Hills AR 497 81 1 275 45:29.9 14:40/M
2 Dodie Johnson Cocoa Beach FL 866 80 3 396 57:27.4 18:32/M