Panthers On The Prowl 5K

Age Group Results

September 17, 2016


Results By Space Coast Event Management & Timing . sceventmgt.com


5K Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 40-44 50-54 55-59 65-69
5K Women: Top Finishers 1- 8 9-11 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54
1 Miler Men: Top Finishers 0-99
1 Miler Women: Top Finishers 0-99

5K

Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bud Timmons                       Cocoa  FL             712   65        2          25:01      8:04/M
       2    Henry Matta                       Cape Canaveral  FL    687   45        3          26:08      8:26/M
       3    Keith Hutchison                   Titusville  FL        672   34        4          26:22      8:30/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Shepard                       Satellite Beach  FL   705   48        7          28:04      9:03/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gabriel Feliciano                 Cocoa  FL             660   15       29          44:28     14:21/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin Carter                   Satellite Beach  FL   655   22       20          37:11     12:00/M
       2    Jake Ravelo                       Titusville  FL        699   24       26          41:24     13:21/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Moore                        Melbourne  FL         692   27        5          27:02      8:43/M
       2    Nicholas Grigaliunas              Melbourne  FL         664   28        6          27:03      8:44/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Ledbetter                   Titusville  FL        681   34       40          52:31     16:56/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Janeczek                     Orlando  FL           676   40       11          30:36      9:52/M
       2    David Green                       Beltsville  MD        663   40       19          36:22     11:44/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Shelden                      Cocoa  FL             702   54       16          35:08     11:20/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Keach                     Titusville  FL        820   56        9          28:31      9:12/M
       2    Joe Deen                          Sharpes  FL           665   59       22          38:26     12:24/M
       3    Frank Abbate                      Satellite Beach  FL   722   57       28          44:10     14:15/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Hurley                      Merritt Island  FL    671   65       32          45:27     14:40/M
Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ivette Collado                    Melbourne  FL         656   48        1          21:32      6:57/M
       2    Leslie Moore                      Melbourne  FL         693   30        8          28:16      9:07/M
       3    Lori Janeczek                     Orlando  FL           677   41       10          28:37      9:14/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janelle Shepard                   Satellite Beach  FL   704   49       12          31:02     10:01/M
Top

Female 8 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Bradley                     Cocoa  FL             653    2       35          48:30     15:39/M
       2    Taylor-Ann Harper                 Cape Canaveral  FL    668    8       37          50:12     16:12/M
Top

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paige Martin                      Rockledge  FL         817    9       30          44:29     14:21/M
       2    Maria Fuentes                     Cocoa  FL             724   10       41          53:54     17:23/M
       3    Bridgett Valdez                                         715   10       42          53:54     17:23/M
       4    Orfa Alvarado                                           686   10       43          53:59     17:25/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Perez                       Cocoa  FL             723   16       31          44:29     14:21/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Giuliana Abbate                   Satellite Beach  FL   646   22       21          37:11     12:00/M
       2    Brittany Mailhot                  Titusville  FL        684   24       24          41:22     13:21/M
       3    Erika Vidal                       Rockledge  FL         716   24       25          41:24     13:21/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittany White                    Cocoa  FL             721   29       23          41:14     13:18/M
       2    Carrie Kerr                       Cocoa  FL             678   28       27          41:46     13:28/M
       3    Rachael Hutchison                 Titusville  FL        673   25       39          52:20     16:53/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alaina Bradley                    Cocoa  FL             652   31       36          48:30     15:39/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paula Bohannan                    Mims  FL              651   39       14          33:50     10:55/M
       2    Omayra Feliciano                  Cocoa  FL             661   39       33          46:11     14:54/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Kessel                       Rockledge  FL         679   41       15          34:00     10:58/M
       2    Erica Jackson                     Melbourne  FL         675   42       18          36:19     11:43/M
       3    Jennifer Polanco-Nieves           Cocoa  FL             698   41       44          54:04     17:26/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Young                       Cocoa  FL             719   47       17          35:45     11:32/M
       2    Meg Harper                        Cape Canaveral  FL    667   48       38          51:51     16:44/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beverly Glenn                     Cocoa  FL             662   54       13          32:01     10:20/M
       2    Wendy Shelden                     Cocoa  FL             703   53       34          47:14     15:14/M
       3    Jean Herron                       Cocoa  FL             669   54       45          57:45     18:38/M

1 Miler

Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blake Stellmon                                          825    9        1          12:00     12:00/M
       2    Kohl Green                        Melbourne  FL         805    9        2          12:00     12:00/M
       3    John Rabahales                                          845    8        3          13:32     13:32/M
       4    Rachad Wilson                       FL                  829   41        4          13:51     13:51/M
       5    Jeremy Hickman                    Rockledge  FL         808   45        6          15:07     15:07/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Husayko                    Melbourne  FL         812   68       16          21:28     21:28/M
       2    Tyler Stellmon                                          827   11       19          23:01     23:01/M
       3    Dj Stellmon                                             826   35       20          23:02     23:02/M
       4    Ricardo Romeu                       FL                  700   43       22          23:23     23:23/M
       5    Will Hartin                                             849            24          27:28     27:28/M
       6    Matt Mallone                                            838    1       25          27:28     27:28/M
       7    Cooper Hartin                                           847            27          27:29     27:29/M
       8    Taylor Hartin                                           846   36       28          27:30     27:30/M
       9    Lee Hartin                                              839    1       29          27:31     27:31/M
Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Logan Green                       Melbourne  FL         806    7        5          13:54     13:54/M
       2    Hannah Hickman                    Rockledge  FL         807   18        7          15:08     15:08/M
       3    Emma Ayers                                              844    6        8          15:13     15:13/M
       4    Diane Martin                      Rockledge  FL         816   36        9          16:17     16:17/M
       5    Michele Hickman                   Rockledge  FL         810   48       10          19:07     19:07/M
Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Masi                        Rockledge  FL         830   32       11          19:10     19:10/M
       2    Rita Gyorvary                                           832   52       12          20:34     20:34/M
       3    Celina Coryell                    Melbourne  FL         803    8       13          20:36     20:36/M
       4    Doreen Carlo-Coryell              Melbourne  FL         802   45       14          20:36     20:36/M
       5    Eileen Masi                       Rockledge  FL         831   62       15          21:22     21:22/M
       6    Sandra Wescott                                          833   64       17          21:47     21:47/M
       7    Marisa Hirsche                    Rockledge  FL         811   55       18          22:30     22:30/M
       8    Wendy Romeu                         FL                  701   42       21          23:22     23:22/M
       9    Ann Michelle Mellone                                    836    1       23          27:28     27:28/M
      10    Arerie Mellon                                           848            26          27:29     27:29/M
      11    Lisa Burnett                                            837    1       30          27:31     27:31/M
      12    Debra Mallard                                           835    1       31          27:32     27:32/M