Wild Shrimp Shuffle 5K 10K

Age Group Results

October 10, 2015


Results By Space Coast Event Management & Timing . sceventmgt.com


5K Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
5K Women: Top Finishers 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
10K Men: Top Finishers 12-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
10K Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Lancaster Valdosta GA 97 13 6 23:02.8 7:26/M
2 Susan Snodgrass Titusville FL 49 52 8 24:50.2 8:01/M
3 Angela O'Brien Mims FL 98 37 9 24:54.6 8:02/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nickolas Sexson Gainesville FL 19 27 1 18:21.3 5:55/M
2 Joe Lento Cocoa Beach FL 45 45 2 19:10.5 6:11/M
3 T. Jarvis Titusville FL 93 30 3 21:20.2 6:53/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Pomerleau Mims FL 250 41 10 25:15.8 8:09/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Branam Cocoa FL 65 46 4 21:22.2 6:54/M
Top

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Everett Cox Mims FL 110 6 102 46:25.6 14:58/M
2 Christopher Tagliaferro Altamonte Springs FL 1 8 107 49:30.5 15:58/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Daniels Titusville FL 67 9 46 33:11.3 10:42/M
2 Makenzie Bray Christmas FL 111 10 70 37:19.5 12:02/M
3 Resa Akers Orlando FL 113 11 113 51:48.9 16:43/M
4 Madison Cox Mims FL 109 9 122 1:00:42.9 19:35/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maximus Amick Rockledge FL 257 9 11 25:38.5 8:16/M
2 Jackson Parks Rockledge FL 62 10 12 26:01.9 8:24/M
3 Daniel Dugan Titusville FL 105 10 18 28:01.1 9:02/M
4 Riley Jones Mims FL 53 10 21 28:23.2 9:09/M
5 Sully Hogan Ormond Beach FL 5 11 45 33:07.4 10:41/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Haley Cook Lake City FL 92 12 72 37:34.8 12:07/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Levi Kinsey Mims FL 71 12 35 31:13.6 10:04/M
2 Linkin Leatherlean Titusville FL US 107 13 111 50:29.0 16:17/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cassidy Michonski Cocoa FL 8 17 104 47:25.6 15:18/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sebastian Luker Merritt Island FL 39 15 86 40:12.1 12:58/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Irina Bouzina Merritt Island FL 68 24 53 33:48.8 10:54/M
2 Katherine Maslak Ormond Beach FLORIDA 87 24 54 33:49.0 10:55/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alejandro Rodas Merritt Island FL 90 23 16 27:13.5 8:47/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Scott Titusville FL 99 26 22 28:23.5 9:09/M
2 Natalie Turner Melbourne FL 20 27 28 28:58.7 9:21/M
3 Patricia Chandler Titusville FL 223 29 30 29:23.4 9:29/M
4 Maria Artelli Titusville FL 100 28 40 32:04.2 10:21/M
5 Rica McLaren Melbourne FL 122 27 41 32:23.1 10:27/M
6 Chelsie Hansen Titusville FL 124 26 44 33:02.0 10:39/M
7 Cassandra Sexson Gainesville FL 18 26 62 35:02.5 11:18/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack McFadden Orlando FL 25 26 27 28:58.3 9:21/M
2 Michael Campbell Gainesville FL 17 26 63 35:05.4 11:19/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Stephens Patrick Afb FL 80 34 14 26:05.2 8:25/M
2 Erin Miller Orlando FL 35 32 20 28:20.6 9:08/M
3 Lauren Kemp Titusville FL 106 30 29 29:08.0 9:24/M
4 Jessica Manning Titusville FL US 221 33 32 30:15.7 9:45/M
5 Shannan Field Cocoa FL 102 30 77 38:45.8 12:30/M
6 Heather Les Titusville FL 32 30 91 41:35.0 13:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Jackson Orlando FL 11 34 64 35:27.8 11:26/M
2 Kevin Jebens Titusville FL 31 32 92 41:35.1 13:25/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doris Hogan Titusville FL US 73 37 49 33:18.3 10:45/M
2 Morgan Amick Rockledge FL 256 35 66 36:41.6 11:50/M
3 Heather Alduino Cocoa FL 10 36 74 38:08.2 12:18/M
4 Brandy Willis Melbourne FL 30 38 76 38:31.9 12:25/M
5 Cecily Speeler Mims FL 7 37 83 39:37.4 12:47/M
6 Mary Whitesides Titusville FL US 26 35 109 50:24.9 16:15/M
7 Trenice Bryant Sanford FL 89 39 114 52:42.8 17:00/M
8 Elizabeth Balls Cocoa FL 3 37 119 56:09.6 18:07/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Neeley Titusville FL US 74 37 50 33:18.5 10:45/M
2 Jimmy Bonner Rockledge FL 75 38 55 33:58.6 10:57/M
3 David Knight Titusville FL US 21 37 58 34:27.8 11:07/M
4 Chris Cox Mims FL 108 37 103 46:26.0 14:59/M
5 Timothy Whitesides Titusville FL US 27 38 108 50:24.4 16:15/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Stauffer Titusville FL 112 41 26 28:56.9 9:20/M
2 Cami Kinsey Mims FL 70 42 36 31:14.5 10:05/M
3 Maria Morrison Patrick Afb FL 85 41 68 37:05.0 11:58/M
4 Susan Dugan Titusville FL 104 42 80 39:22.0 12:42/M
5 Trisha Jones Mims FL 52 44 88 40:53.6 13:11/M
6 Liz Boyd Cocoa FL 82 42 90 41:23.3 13:21/M
7 Shannon Leathlean Titusville FL US 118 43 110 50:28.9 16:17/M
8 Donna Amick Mims FL 153 43 126 1:15:22.6 24:19/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Morrison Patrick Afb FL 86 40 67 37:04.7 11:57/M
2 Marc Vaughan Melbourne FL 34 44 94 41:37.2 13:25/M
3 Octavio Tagliaferro Altamonte Springs FL 2 40 106 49:29.4 15:58/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Broderick Cocoa FL 16 49 31 29:33.9 9:32/M
2 Shannon Parks Rockledge FL 63 45 38 32:00.0 10:19/M
3 Mylene Lopez Orlando FL 94 45 48 33:16.7 10:44/M
4 Lisa Weikel Mims FL 4 48 51 33:41.8 10:52/M
5 Melissa Phillips Satellite Beach FL 96 45 52 33:42.5 10:52/M
6 Erica Daniels Titusville FL 66 45 69 37:12.1 12:00/M
7 Tammy Michonski Cocoa FL 9 48 71 37:22.8 12:03/M
8 Mary Hanson Merritt Island FL 72 47 78 38:52.4 12:32/M
9 Jennie Ward Cocoa Beach FL 114 48 79 39:20.9 12:41/M
10 Kim Rash New Smyrna Beach FL 37 49 98 42:41.6 13:46/M
11 Dora Duffy Merritt Island FL 28 46 124 1:04:45.0 20:53/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roy Meeks Titusville FL US 77 49 5 21:46.1 7:01/M
2 Dayne Deeds Cocoa FL 103 49 37 31:29.1 10:09/M
3 John Lopez Orlando FL 95 45 47 33:16.7 10:44/M
4 Judd Spitzer Cocoa Beach FL 101 46 59 34:38.0 11:10/M
5 Jay Boyd Cocoa FL 83 49 89 41:22.7 13:21/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Miller Titusville FL 48 53 24 28:40.7 9:15/M
2 Andrea Bastien Cocoa Beach FL 78 51 39 32:02.4 10:20/M
3 Delori Dulany Mims FL 40 53 65 35:35.3 11:29/M
4 Janie Beck Rockledge FL 121 53 73 37:49.7 12:12/M
5 Dianna Green Melbourne FL 33 54 93 41:37.2 13:25/M
6 Helen Kwiat Casselberry FL 61 53 96 41:47.6 13:29/M
7 Sheri Johnstone Orlando FL 24 54 101 45:22.1 14:38/M
8 Zoe Ann Kimmey Merritt Island FL 69 50 112 51:46.6 16:42/M
9 Laura Melton Orlando FL 38 53 116 54:15.5 17:30/M
10 Jackie Luker Merritt Island FL 41 52 117 55:33.7 17:55/M
11 Pamela Kratzenberg Rockledge FL 22 51 120 56:09.7 18:07/M
12 Tamie Steadman Merritt Island FL 56 54 123 1:01:43.7 19:55/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Perry Satellite Beach FL 115 54 13 26:03.1 8:24/M
2 Daniel Bell Mims FL 84 50 17 27:19.1 8:49/M
3 Timo Hogan Ormond Beach FL 6 54 60 34:39.4 11:11/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Cubine Mims FL 59 56 33 30:33.4 9:51/M
2 Noreen Holmes Cape Canaveral FL 23 57 43 32:47.4 10:35/M
3 Mary Franze Gainesville GA 13 56 81 39:28.4 12:44/M
4 Pamela Cassick-Rabbia Albany NY 12 58 82 39:28.5 12:44/M
5 Mary Reed Port Orange FL 79 59 84 39:55.7 12:53/M
6 Julita Gaugler Titusville FL 15 58 85 40:11.2 12:58/M
7 Lisa Miller New Smyrna Beach FL 36 56 97 42:05.5 13:35/M
8 Generosa Baculi Orlando FL 64 57 99 45:11.5 14:35/M
9 Nancy Tucker Titusville FL 123 59 100 45:12.6 14:35/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Griffin Cocoa Beach FL 44 58 7 23:53.4 7:42/M
2 Jimmy Salazar Lake City FL 91 56 15 26:34.8 8:34/M
3 David Sharp Cocoa FL 215 59 19 28:12.2 9:06/M
4 Patrick Keach Titusville FL 120 55 25 28:44.7 9:16/M
5 Kevin Berry Titusville FL US 117 58 56 34:12.9 11:02/M
6 Michael Rabbia Gainesville GA 14 58 61 34:41.5 11:11/M
7 Michael Steadman Merritt Island FL 57 55 105 47:31.2 15:20/M
8 Paul Fee Mims FL 116 57 115 53:40.6 17:19/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rhonda Howard Titusville FL US 47 63 57 34:24.1 11:06/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Hollinger Titusville FL 88 62 75 38:29.0 12:25/M
2 Joseph Biggi Titusville FL 50 63 121 56:45.6 18:18/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joan Ickler Delray Beach FL 81 68 87 40:36.9 13:06/M
2 Maria Prann Cocoa FL 54 69 95 41:38.1 13:26/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Webbe Palm Bay FL 119 67 23 28:31.9 9:12/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Perry Merritt Island FL 29 71 125 1:04:45.6 20:53/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Castner Melbourne FL 76 70 34 30:52.5 9:57/M
2 Ed Harrison Titusville FL 46 71 42 32:26.8 10:28/M
3 Joseph Prann Cocoa FL 55 72 118 55:44.7 17:59/M
 

10K

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ceal Muldoon-Walker Cocoa Beach FL 260 52 2 44:06.0 7:07/M
2 Angela Wells Merritt Island FL 203 50 3 45:07.5 7:17/M
3 Christine Kennedy Mims FL 222 50 7 51:19.3 8:17/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Hultgren Melbourne FL 259 55 1 40:59.6 6:37/M
2 David Melfi Winter Park FL 163 31 4 45:32.4 7:21/M
3 Justin Morgan Titusville FL US 172 39 5 47:12.0 7:37/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rhonda Creek Cocoa Beach FL 258 46 16 56:37.8 9:08/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Dent Titusville FL US 199 58 6 50:30.3 8:09/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aidan Crawford Kissimmee FL 157 13 74 1:17:49.1 12:33/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johnathon Willis Melbourne FL 177 16 67 1:15:38.8 12:12/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Brightwell Orlando FL 217 20 21 57:49.7 9:20/M
2 Lisa Sinatra Winter Springs FL 182 22 76 1:18:51.0 12:43/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Maughn Cocoa Beach FL 261 27 26 1:00:20.9 9:44/M
2 Kate Ahmie Titusville FL 244 26 35 1:03:34.0 10:15/M
3 Mary Scholz Orlando FL 248 26 45 1:06:08.4 10:40/M
4 Mellisa Sistare Titusville FL 238 25 89 1:27:17.7 14:05/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charise Parker Rockledge FL 245 33 10 52:08.4 8:25/M
2 Rebecca Wesolowski Orlando FL 169 32 25 59:51.0 9:39/M
3 Erin Head Titusville FL 168 31 41 1:05:07.2 10:30/M
4 Jaime Becker Titusville FL 230 32 46 1:06:08.7 10:40/M
5 Alysson Lyons Merritt Island FL 241 33 49 1:06:46.5 10:46/M
6 Sandy Walker Cape Canaveral FL 236 34 53 1:08:38.7 11:04/M
7 Jacqueline Kappes Cocoa FL 228 32 55 1:09:45.1 11:15/M
8 Nichole La Croix Palm Bay FL 211 33 56 1:10:02.9 11:18/M
9 Sonya Timmerman Rockledge FL 234 33 68 1:15:44.9 12:13/M
10 Emily Lister Titusville FL US 202 30 72 1:17:17.7 12:28/M
11 Trista Bower Titusville FL 205 33 75 1:18:34.4 12:40/M
12 Sarah Cox Mims FL 220 34 77 1:19:28.0 12:49/M
13 Nicole Jackson Orlando FL 152 30 80 1:20:22.4 12:58/M
14 Amber Philman Rockledge FL 151 32 81 1:20:33.7 13:00/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Parker Satellite Beach FL 210 34 13 54:43.5 8:50/M
2 Christopher Han Titusville FL 224 34 33 1:03:10.0 10:11/M
3 Tyler Jarvis Titusville FL 243 30 34 1:03:34.0 10:15/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Wilson-Timmins Orlando FL 242 35 12 53:52.9 8:41/M
2 Teresa Morgan Titusville FL US 173 39 14 55:03.2 8:53/M
3 Sarah Taylor Mims FL 171 37 27 1:00:56.1 9:50/M
4 Alison Bonner Rockledge FL 227 36 39 1:04:53.6 10:28/M
5 Jessica Iuliucci Atco NJ 166 36 50 1:06:51.6 10:47/M
6 Allison Getchell Cocoa FL 175 36 54 1:08:50.1 11:06/M
7 April Stewart Cocoa FL 218 36 58 1:11:00.4 11:27/M
8 Debbie Knight Titusville FL US 162 37 65 1:14:33.9 12:01/M
9 Jenni Davidson Grant FL 194 36 69 1:15:48.7 12:14/M
10 Heather Baka Rockledge FL 233 39 79 1:20:13.2 12:56/M
11 Misty Merchant Mims FL 204 37 86 1:25:05.2 13:43/M
12 Dawn Niehoff Cocoa FL 229 35 91 1:28:06.5 14:13/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shawn Iuliucci Aurora CO 167 37 42 1:05:18.8 10:32/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Allison Titusville FL US 240 41 38 1:04:15.8 10:22/M
2 Kristin George Cocoa FL 212 42 71 1:17:15.4 12:28/M
3 Yvonne Crawford Kissimmee FL 158 43 73 1:17:40.9 12:32/M
4 Angela Anthony Titusville FL 186 41 82 1:20:56.4 13:03/M
5 Giselle Rios Cocoa FL 189 42 83 1:22:25.6 13:18/M
6 Sarah Bachmaier Titusville FL 178 43 87 1:25:58.6 13:52/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wilson Sasaki Orlando FL 235 40 15 56:35.3 9:08/M
2 Robert Smith Orlando FL 164 43 17 56:51.8 9:10/M
3 Lacy Taylor Mims FL 170 41 28 1:00:56.5 9:50/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Marren Titusville FL 198 48 20 57:35.3 9:17/M
2 Kim Moncrief Winter Springs FL 181 45 24 58:41.1 9:28/M
3 Kimberly Pataky Titusville FL 191 48 40 1:05:03.2 10:30/M
4 Brenda Heidt Rockledge FL 179 47 44 1:06:05.1 10:40/M
5 Angela Leeds Titusville FL 208 45 59 1:13:09.8 11:48/M
6 Tracie Deakins Cocoa FL 188 48 60 1:13:30.1 11:51/M
7 Jill Michele Smith Merritt Island FL 187 47 61 1:14:05.6 11:57/M
8 Shelley Sutherland Rockledge FL 193 48 63 1:14:09.9 11:58/M
9 Carol Souve Cocoa FL 154 48 64 1:14:25.0 12:00/M
10 Christine Singleton Titusville FL 174 45 70 1:16:29.7 12:20/M
11 Patty Garten Cocoa FL 190 47 84 1:22:25.7 13:18/M
12 Leisha Sinclair Merritt Island FL 232 49 93 1:29:24.8 14:25/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Brown Cocoa FL 226 49 9 51:45.9 8:21/M
2 Bobby Willis Melbourne FL 176 46 30 1:02:35.5 10:06/M
3 Jeffrey Meister Titusville FL US 239 45 90 1:27:17.9 14:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Theresa Langley Titusville FL US 214 53 18 57:20.3 9:15/M
2 Sonya Merritt Cocoa FL 184 50 37 1:04:10.1 10:21/M
3 Christine Brown Cocoa FL 225 53 78 1:19:54.7 12:53/M
4 Catherine Emerick Mims FL 160 54 85 1:23:02.2 13:24/M
5 Jo Lea Hearn Merritt Island FL 246 54 92 1:29:22.3 14:25/M
6 Sandi Slaughter Merritt Island FL 219 52 94 1:41:03.7 16:18/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Heidt Rockledge FL 180 50 8 51:40.3 8:20/M
2 Ned Voska Cape Canaveral FL 237 54 52 1:08:38.6 11:04/M
3 Michael Franze Gainesville GA 155 54 57 1:10:29.4 11:22/M
4 Scott Sutherland Rockledge FL 192 50 62 1:14:09.8 11:58/M
5 Gary Jones Rockledge FL 161 53 66 1:14:34.0 12:02/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marlene White Cocoa Beach FL 213 57 22 58:10.5 9:23/M
2 Karen Stout Titusville FL 183 55 31 1:02:39.4 10:06/M
3 Pat Mister Cocoa FL 200 55 32 1:02:40.9 10:06/M
4 Patty Folsom Titusville FL US 252 58 43 1:05:51.6 10:37/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Antonio Mogollon Melbourne FL 255 57 11 52:51.4 8:31/M
2 James Pavlovsky Titusville FL US 159 55 29 1:02:10.9 10:02/M
3 Oscar Vazquez Orlando FL 209 56 48 1:06:45.5 10:46/M
4 Joe Deen Sharpes FL 216 59 51 1:08:18.7 11:01/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Jones Titusville FL 249 60 36 1:03:41.2 10:16/M
2 Brenda Lister Cocoa FL 201 62 88 1:25:58.7 13:52/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bud Timmons Cocoa FL 196 64 19 57:25.7 9:16/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Kiesselbach Melbourne FL 231 66 47 1:06:44.3 10:46/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ray Brown Melbourne FL 197 67 23 58:36.3 9:27/M
2 Gene Pichardo Mims FL 254 65 95 1:43:01.6 16:37/M