Egg Scramble

Age Group Results

April 04, 2015


Results By Space Coast Event Management & Timing . sceventmgt.com


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Wells Avon OH 142 43 5 22:52.4 7:23/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Gierling Malabar FL 46 58 1 19:12.5 6:12/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hadassah McCoy West Melbourne FL 162 135 54:30.6 17:35/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabe Etienne 82 133 54:28.7 17:34/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Cato Malabar FL 171 9 98 47:21.5 15:16/M
2 Connie Judisch Sebastian FL 137 7 145 58:20.1 18:49/M
3 Paige Hensel West Melbourne FL 58 5 150 1:00:53.5 19:38/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 D.j. Oakes Woodstock GA 163 8 23 29:10.6 9:25/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Nunan Palm Bay FL 87 14 28 29:53.9 9:38/M
2 Adrianna Cato Malabar FL 172 13 62 37:09.9 11:59/M
3 Alison Chancery Palm Bay FL 20 13 68 38:48.8 12:31/M
4 Destiny Cruz Palm Bay FL 185 10 77 40:55.4 13:12/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jaiden Halliday Palm Bay FL 51 10 54 35:28.2 11:26/M
2 Lealand Weldon Palm Bay FL 123 14 93 46:04.3 14:52/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kady Berrier Palm Bay FL 4 19 129 54:17.8 17:31/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Griffin Kindred Merritt Island FL 182 16 21 28:06.1 9:04/M
2 Jackson Dowding West Melbourne FL 131 16 49 34:46.5 11:13/M
3 Craig McClain Palm Bay FL 74 19 159 1:07:49.4 21:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlene Gracia Satellite Beach FL 47 24 17 27:19.6 8:49/M
2 Kelly Guerre West Melbourne FL 186 22 34 31:19.8 10:06/M
3 Michelle Rogell Melbourne FL 139 23 35 31:20.2 10:06/M
4 Rachel Renkens Palm Bay FL 97 24 53 35:18.4 11:23/M
5 Danielle Culp Palm Bay 27 20 94 46:25.8 14:58/M
6 Cathryn Restivo Melbourne FL 151 23 100 47:33.9 15:20/M
7 Heather Culp Palm Bay FL 28 23 104 48:55.7 15:47/M
8 Kyla Berrier Palm Bay FL 5 24 132 54:22.4 17:32/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brock Hedlund Melbourne FL 54 22 3 21:10.8 6:50/M
2 Anthony A. Palm Bay FL 167 20 4 22:42.5 7:19/M
3 Ivan Rodriguez 144 20 8 23:58.1 7:44/M
4 Ricky Vincent Palm Bay FL 158 20 36 31:26.6 10:08/M
5 Jameson Melton Palm Bay FL 164 21 38 32:10.0 10:23/M
6 Shane O'Brien Palm Bay FL 88 20 95 46:26.7 14:59/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emillie George Sebastian FL 44 29 18 27:28.0 8:52/M
2 Jamie Brott Barefoot Bay FL 11 27 42 33:19.6 10:45/M
3 Laura Cox Melbourne FL 25 29 66 38:09.8 12:18/M
4 Ashley Brott Cocoa FL 12 27 89 44:30.0 14:21/M
5 Chelsea Blair Melbourne FL 7 26 90 44:46.3 14:26/M
6 Symantha Brott Atlantic Beach FL 10 25 139 55:18.8 17:50/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Lara 128 29 11 24:15.2 7:49/M
2 Chris McCrea Melbourne FL 157 25 32 30:53.9 9:58/M
3 Alex Cohen 177 29 43 33:48.2 10:54/M
4 Matt Cummins Melbourne FL 31 28 50 34:47.9 11:13/M
5 Curtis Koh Tampa FL 183 26 57 36:10.2 11:40/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leslie Thomson Lebanon NH 159 34 9 24:02.4 7:45/M
2 Nicole Lherisse Melbourne FL 153 32 16 27:04.8 8:44/M
3 Kate Carter Palm Bay FL 19 32 22 28:39.9 9:15/M
4 Amanda Cooley Palm Bay FL 24 31 26 29:36.9 9:33/M
5 Megan Miller Tampa FL 84 30 27 29:42.3 9:35/M
6 Yuliana Avalos Palm Bay FL 152 32 37 31:54.4 10:17/M
7 Heather Cohen 178 30 40 32:18.0 10:25/M
8 Lauren Valentine Malabar FL 135 32 41 33:14.4 10:43/M
9 Kathy Thomas Palm Bay FL 141 34 45 34:07.2 11:00/M
10 Kimberly Deltorchio Satellite Beach FL 32 33 52 35:02.8 11:18/M
11 Alicia MacNabb Palm Bay FL 72 31 55 35:36.2 11:29/M
12 Margaret James West Melbourne FL 136 33 60 37:03.1 11:57/M
13 Christine Uttech Rogers MN 115 31 75 40:16.9 12:59/M
14 Mara Stauffacher Bloomington MN 107 33 76 40:16.9 12:59/M
15 Tiera Gassaway Palm Bay FL 149 33 86 43:42.9 14:06/M
16 Carmella Smith 129 33 87 43:51.4 14:09/M
17 Michelle Massey Palm Bay FL 181 33 88 43:57.9 14:11/M
18 Carrie Pichard Palm Bay FL 92 32 96 46:35.3 15:02/M
19 Amy Blair Melbourne FL 6 34 103 48:03.0 15:30/M
20 Erin Broline West Melbourne FL 8 33 107 49:03.3 15:49/M
21 Cara Melachrinos Palm Bay FL 78 31 108 49:05.1 15:50/M
22 Ariana Cadenas Palm Bay FL 18 34 119 51:13.6 16:31/M
23 Ashley Wendt Palm Bay FL 125 30 130 54:17.9 17:31/M
24 Patricia Wendt Palm Bay FL 126 30 131 54:22.1 17:32/M
25 Lisa Weggeland Palm Bay 120 30 160 1:08:15.9 22:01/M
26 Janeese Grace West Melbourne FL 145 33 161 1:09:01.3 22:16/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Deltorchio Satellite Beach FL 33 34 6 23:53.4 7:42/M
2 David Swartz Vero Beach FL 110 32 65 38:08.9 12:18/M
3 Michael Melachrinos Palm Bay FL 79 31 70 39:11.8 12:38/M
4 Reo Smith West Melbourne FL 176 31 83 42:31.5 13:43/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Shea Melbourne FL 104 38 20 27:52.4 8:59/M
2 Sharia Field 179 36 44 33:49.5 10:55/M
3 Melanie Pappagallo-Smith Palm Bay FL 90 36 56 35:46.6 11:32/M
4 Nikki Helton Palm Bay FL 56 38 61 37:07.6 11:58/M
5 Shannon Acevedo Palm Bayq FL 1 38 72 39:29.5 12:44/M
6 Tiffany Stephenson Melbourne FL 108 38 84 42:35.5 13:44/M
7 Stacy Briles Palm Bay FL 166 38 97 47:14.3 15:14/M
8 Lori Matthews West Melbourne FL 140 35 106 49:03.1 15:49/M
9 Jennifer Dyni Weston FL 37 36 118 50:27.9 16:16/M
10 Kourtney Waldron West Melbourne FL 118 35 125 53:07.3 17:08/M
11 Amanda Larson Vero Beach FL 69 37 146 58:24.9 18:50/M
12 Andrea Judisch Sebastian FL 138 37 147 58:25.7 18:51/M
13 Anna Marie Belarmino West Melbourne FL 147 36 162 1:09:02.4 22:16/M
14 Michaela Koh Palm Bay FL 66 35 167 1:12:40.8 23:26/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Broline West Melbourne FL 9 35 2 20:34.0 6:38/M
2 Tyler Field 180 37 15 26:39.7 8:36/M
3 Brian Tetro Tampa FL 112 35 19 27:28.6 8:52/M
4 Thomas Welch Saint Cloud FL 121 35 64 38:08.7 12:18/M
5 Patrick Rhodes Palm Bay FL 99 37 67 38:34.0 12:26/M
6 Robert Smith Palm Bay FL 105 36 91 44:46.5 14:26/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Cordero Palm Bay FL 168 43 63 37:17.1 12:02/M
2 Serena Richardson Palm Bay FL 133 42 92 45:38.1 14:43/M
3 Doreen Hensel West Melbourne FL 57 44 140 55:59.7 18:04/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joel Stauffacher Bloomington MN 106 43 46 34:09.4 11:01/M
2 Craig Dyni Weston FL 169 41 117 50:27.4 16:16/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robin Rekens Palm Bay 94 47 69 38:54.6 12:33/M
2 Janet Vititoe West Melbourne FL 117 45 80 42:01.0 13:33/M
3 Heather Brott Barefoot Bay FL 13 47 85 42:56.4 13:51/M
4 Chrissy Culp Palm Bay FL 30 47 121 51:41.0 16:40/M
5 Mishal McCoy West Melbourne FL 77 47 144 58:10.3 18:46/M
6 Tina Hensel West Melbourne FL 59 45 149 1:00:53.0 19:38/M
7 Jennifer Dick West Melbourne FL 36 46 153 1:00:58.7 19:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ramses Rodriguez 143 46 7 23:55.8 7:43/M
2 Mark Renkens Palm Bay FL 96 48 12 24:46.6 7:59/M
3 James Brott Barefoot Bay FL 14 48 48 34:42.3 11:12/M
4 Derik Richardson Palm Bay FL 134 49 114 49:52.2 16:05/M
5 Jim Fiers West Melbourne FL 40 48 126 53:07.3 17:08/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rhonda Thorne Malabar FL 113 54 78 40:57.6 13:13/M
2 Wendy Restivo Melbourne FL 150 51 99 47:33.3 15:20/M
3 Dianne Shaner Palm Bay FL 103 54 112 49:45.3 16:03/M
4 Sue Clarke Palm Bay FL 22 53 124 53:04.2 17:07/M
5 Liz McClain Palm Bay FL 76 54 137 54:44.3 17:39/M
6 Julie Harris West Melbourne FL 53 50 143 58:09.6 18:45/M
7 Kim Perdue West Melbourne FL 91 53 148 1:00:52.9 19:38/M
8 Lisa Bruno West Melbourne FL 16 53 152 1:00:58.3 19:40/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Sporlock Satellite Beach FL 161 51 10 24:06.1 7:46/M
2 Nick Kindred Merritt Island FL 160 53 13 26:03.5 8:24/M
3 Scott Washburn 155 52 25 29:35.6 9:33/M
4 Barry Culp Palm Bay FL 29 54 101 47:34.2 15:21/M
5 Douglas McClain Palm Bay FL 75 53 138 54:44.5 17:39/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seher Swenson Palm Bay FL 111 56 59 36:32.9 11:47/M
2 Lucy Eggert Melbourne FL 38 57 81 42:10.2 13:36/M
3 Irma Albino Palm Bay FL 2 56 105 49:01.0 15:49/M
4 Sherry Weldon Palm Bay FL 124 59 116 50:11.4 16:11/M
5 Rhonda Vickery St Cloud FL 116 57 151 1:00:53.9 19:38/M
6 Pam Klenck Melbourne 64 59 157 1:07:30.6 21:46/M
7 Thelma Lee West Melbourne FL 146 56 163 1:09:05.2 22:17/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Lyle Rockledge FL 71 55 33 31:04.7 10:01/M
2 Louis Brashear Melbourne FL 173 58 39 32:16.3 10:25/M
3 Ken Fielder Cocoa FL 39 56 58 36:16.9 11:42/M
4 Charles Renfro Melbourne FL 95 59 120 51:34.6 16:38/M
5 Jerry Klenck Melbourne FL 63 55 156 1:06:48.8 21:33/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Koh Palm Bay FL 65 63 24 29:13.6 9:25/M
2 Susie Oconnell Melbourne FL 89 63 29 30:03.5 9:42/M
3 Mary Jo Rhodes Palm Bay FL 98 60 74 39:44.9 12:49/M
4 Shirley Wolstenholme Palm Bay FL 127 64 109 49:10.2 15:52/M
5 Patricia Lucas Palm Bay FL 70 64 110 49:13.9 15:53/M
6 Ruth Greenlee Palm Bay FL 49 61 111 49:27.4 15:57/M
7 Connie Steele Sebastian FL 132 63 128 54:16.2 17:30/M
8 Sandra Weeks Poinciana FL 119 63 141 57:30.1 18:33/M
9 Barbara Ray Grant FL 93 61 158 1:07:47.4 21:52/M
10 Kathy Nelson Palm Bay FL 86 63 165 1:12:20.2 23:20/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Song Koh Palm Bay FL 67 63 14 26:27.4 8:32/M
2 John Tice West Melbourne FL 148 62 51 34:48.0 11:14/M
3 Rick Rhodes Palm Bay FL 100 61 73 39:43.8 12:49/M
4 Ken Clarke Palm Bay FL 21 61 115 50:00.1 16:08/M
5 Bill Messersmith Sebastian FL 80 61 155 1:01:40.6 19:54/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dru Heick West Melbourne FL 55 67 122 52:26.3 16:55/M
2 Natalee Stong Palm Bay FL 109 67 134 54:30.4 17:35/M
3 Kathy Messersmith Sebastian FL 81 66 154 1:01:38.7 19:53/M
4 Janet Weggeland Palm Bay FL 184 67 164 1:10:12.6 22:39/M
5 Estelle George Sebastian FL 45 66 166 1:12:26.8 23:22/M
DQ Sharon Johnson Barefoot Bay FL 62 65 DQ --- 17:34/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Metzner Palm Bay FL 83 69 30 30:22.4 9:48/M
2 Dan Greenlee Palm Bay FL 48 66 31 30:34.1 9:52/M
3 Mark Britt Palm Bay FL 170 65 47 34:31.3 11:08/M
4 Rick Thorne Malabar FL 114 67 71 39:21.1 12:42/M
5 John Frost Shughan NY 41 69 82 42:15.5 13:38/M
6 Dan Weldon Palm Bay FL 122 65 113 49:49.0 16:04/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Frost Shughan NY 42 71 79 41:43.0 13:27/M
2 Thelma Clarke Palm Bay FL 23 78 123 53:00.8 17:06/M
3 Evelyn Brown Palm Bay FL 15 70 136 54:43.4 17:39/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Hoffer Vero Beach FL 156 76 102 47:50.7 15:26/M
2 Jerry Lane Sebastian FL 68 73 127 54:14.5 17:30/M
3 Ed Johnson Barefoot Bay FL 61 72 142 57:51.3 18:40/M