Wild Shrimp Shuffle 5K

Age Group Results

October 11, 2014


Results By Space Coast Event Management & Timing .


5K Men: Top Finishers 0- 0 9-11 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
5K Women: Top Finishers 0- 0 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
10K Men: Top Finishers 9-11 12-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
10K Women: Top Finishers 12-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

5K

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sloan Rawl Titusville 89 31 8 24:02.7 7:45/M
2 Megan Owen Titusville 78 24 9 24:31.7 7:55/M
3 Karon Pittman Titusville 150 56 14 25:34.6 8:15/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Delphine Jacquet Titusville 182 43 25 28:30.0 9:07/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jigisha Shelat Titusville 117 0 119 52:09.4 16:49/M
2 Bridgette Griffin Titusville 173 128 57:34.2 18:34/M
3 Loretta Duitsmann Titusville FL 31 0 134 1:06:46.6 21:32/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lillianna Vento Mims FL 103 10 41 31:20.4 10:06/M
2 Ali Holcomb Titusville 51 11 118 52:04.7 16:48/M
3 Caley Holcomb Titusville 53 11 132 1:01:54.8 19:58/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica O'Bryan Titusville 320 14 15 25:42.4 8:17/M
2 Mary Beth Gainer Titusville 112 13 104 48:06.0 15:31/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Makayla Rymkos Titusville 153 15 18 26:50.9 8:39/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Glenn Titusville FL 40 23 65 36:10.5 11:40/M
2 Katelyn Kuchta Saint Petersburg FL 147 24 69 36:50.3 11:53/M
3 Michelle O'Connor Titusville 162 23 76 38:46.6 12:30/M
4 Ashley Moore Titusville FL 70 24 97 45:55.0 14:49/M
5 Marcie Goulette Orlando FL 42 23 105 48:06.0 15:31/M
6 Crystal Gumieny Titusville 44 24 116 51:01.5 16:27/M
7 Tabitha Holcomb Titusville 55 20 120 52:17.9 16:52/M
8 Kristi Kimberling Cocoa FL 176 20 123 54:59.9 17:44/M
9 Amanda Rittenhouse Cocoa FL 188 20 124 55:02.5 17:45/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Garlington Orlando FL 146 25 32 29:39.3 9:34/M
2 Felicia Sterling Cocoa FL 95 25 48 32:31.0 10:29/M
3 Emily Morgan Titusville FL 136 29 63 35:32.9 11:28/M
4 Kristina Weaver Indiatlantic FL 109 29 73 37:54.3 12:14/M
5 Stephanie Mattews Titusville 63 29 77 38:51.1 12:32/M
6 Lyndsey Denton Cocoa FL 142 27 78 39:55.2 12:53/M
7 Elizabeth Kump Titusville 58 26 87 42:11.4 13:36/M
8 Elizabeth Tuggle Titusville 159 29 112 49:24.4 15:56/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Stephens Patrick Afb FL 130 33 21 28:02.1 9:03/M
2 Anne Milburn Merritt Island FL 66 34 27 28:38.4 9:14/M
3 Stacy-Anne Zeller Merritt Island FL 139 33 37 29:59.8 9:40/M
4 Sarah Cox Mims FL 25 33 61 35:29.2 11:27/M
5 Jamie Wasson Titusville 105 34 71 37:27.3 12:05/M
6 Dawn Niehoff Cocoa FL 135 34 94 44:01.6 14:12/M
7 T. Raquel Planter 85 34 107 48:29.7 15:38/M
8 Regina Fry Titusville 187 33 125 56:02.4 18:05/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Taylor Mims FL 127 36 20 27:27.2 8:51/M
2 Jaden Deming Rockledge FL 141 37 49 32:50.9 10:35/M
3 Stephanie Holmes Cocoa FL 26 39 54 34:05.2 11:00/M
4 Shannon Rubin Titusville 92 35 79 40:00.8 12:54/M
5 Mindy Bachmuier Mims FL 111 35 101 46:34.8 15:01/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Allison Titusville 121 40 24 28:27.1 9:11/M
2 Erica Daniels Titusville 27 44 62 35:29.5 11:27/M
3 Shannon Parks Rockledge FL 163 44 70 37:21.3 12:03/M
4 Angela Anthony Titusville 3 40 83 40:31.1 13:04/M
5 Debby Marshall Titusville 62 43 91 43:19.1 13:58/M
6 Elizabeth Gainer Titusville 37 44 108 48:34.8 15:40/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Broderick Cocoa FL 120 48 26 28:33.8 9:13/M
2 Kirsten McDonough Rockledge FL 122 48 29 28:51.6 9:18/M
3 Robin Rymkos Titusville 154 46 30 29:28.0 9:30/M
4 Linda Carrillo Titusville 21 49 56 34:18.1 11:04/M
5 Amy Farner Titusville FL 34 46 66 36:13.5 11:41/M
6 Alice Shcultz Titusville FL 186 48 67 36:30.2 11:46/M
7 Evelynn Martin Titusville 115 49 81 40:10.6 12:57/M
8 Marie Springer Mims FL 94 48 92 43:27.5 14:01/M
9 Rosa Turner Mims FL 102 48 103 47:08.8 15:12/M
10 Thelma Leonard Titusville 61 49 115 50:13.6 16:12/M
11 Jodi Holcomb Titusville 54 46 126 56:13.4 18:08/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Mister Cocoa FL 69 54 28 28:42.9 9:15/M
2 Donna Miller Titusville 68 52 52 33:48.0 10:54/M
3 Wendy Russo Titusville 165 52 60 34:54.9 11:15/M
4 Lori Duester Titusville FL 30 52 84 40:32.6 13:05/M
5 Leiloa Patallo Titusville FL 183 51 88 42:38.0 13:45/M
6 Donna Arnister Cocoa FL 5 53 89 42:54.0 13:50/M
7 Laurie Ponzio Titusville 86 54 93 43:29.0 14:02/M
8 Cathy Emerick Mims FL 32 53 99 46:02.9 14:51/M
9 Theresa McNair Titusville FL 180 52 113 49:27.7 15:57/M
10 Kate Wright Cocoa FL 148 53 121 53:42.2 17:19/M
11 Bonnie Moore Scottsmoor FL 71 54 135 1:07:41.8 21:50/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Hutchinson Mims FL 160 56 59 34:51.0 11:15/M
2 Laurette Koellner Merritt Island FL 138 59 68 36:31.7 11:47/M
3 Julita Gaugler Titusville 39 57 100 46:03.2 14:51/M
4 Norma Lawsen New Smyrna Beach FLORI 114 56 110 48:51.4 15:45/M
5 Lillian Rhodes Mims FL 90 59 111 48:51.5 15:45/M
6 Lynne Van Eaton Titusville 157 58 129 57:36.1 18:35/M
7 Nancy Loftin Titusville 158 56 130 57:50.1 18:39/M
8 Carolyn Cowley Mims FL 24 59 133 1:06:25.2 21:25/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne-Marie Milburn Merritt Island FL 67 63 51 33:32.0 10:49/M
2 Rhonda Howard Titusville FL 56 62 58 34:41.9 11:11/M
3 Brenda Lister Cocoa FL 137 61 64 36:09.7 11:40/M
4 Roberta Drummand Scottsmoor FL 28 60 102 47:01.7 15:10/M
5 Jennifer Allen Titusville 1 61 109 48:43.7 15:43/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Ramba Cocoa FL 166 67 34 29:44.7 9:35/M
2 Gwen Hughes New Smyrna Beach FLORIDA 168 68 43 31:49.7 10:16/M
3 Joan Ickler Delray Beach FL 57 67 86 41:36.2 13:25/M
4 Delma Pichardo Mims FL 83 65 106 48:18.3 15:35/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Carter Mims FL 179 16 1 20:41.5 6:40/M
2 Roy Meeks Titusville FL 65 48 2 21:50.9 7:03/M
3 Jack Kuehler New Smyrna Beach FL 169 14 3 23:18.7 7:31/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Bogue Titusville 133 43 4 23:34.8 7:36/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Jorquera Titusville FL 177 85 40:36.3 13:06/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ty Lay Titusville 189 10 127 56:53.9 18:21/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Olszewski Titusville 170 21 22 28:08.7 9:05/M
2 Brandon Holcomb Titusville 52 22 80 40:02.2 12:55/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Oswald Titusville FL 175 28 7 23:56.6 7:43/M
2 Nicholas Gumieny Titusville 46 26 12 24:43.3 7:58/M
3 Christopher Chapman Titusville 171 29 39 30:39.5 9:53/M
4 Drew Gumieny Orlando FL 45 27 74 38:18.3 12:21/M
5 Lance Keeling Mims FL 152 28 95 45:44.8 14:45/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Strickland Orlando FL 140 30 5 23:43.6 7:39/M
2 Ryan Denton Cocoa FL 143 30 45 32:03.5 10:20/M
3 Christian O'Connor Titusville 161 31 75 38:35.1 12:27/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Haas Rockledge FL 47 35 16 25:58.3 8:23/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lacy Taylor Mims FL 126 40 17 26:07.5 8:25/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scot Glenn Titusville FL 41 45 47 32:23.8 10:27/M
2 Jason Anthony Titusville 4 45 82 40:29.7 13:04/M
3 James Caplinger Titusville 20 45 90 43:06.3 13:54/M
4 Robert Moore Scottsmoor FL 72 49 98 45:58.0 14:50/M
5 Patrick McDonough Rockledge FL 123 49 122 54:20.6 17:32/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hal Perlman Titusville 80 52 19 26:54.0 8:41/M
2 Richard Carrillo Titusville 155 51 23 28:26.6 9:10/M
3 Edwin Loftin Titusville 172 52 40 31:12.9 10:04/M
4 Ken Emerick Mims FL 33 53 117 51:26.6 16:35/M
5 Scott Brown Titusville 134 50 131 1:01:41.8 19:54/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Griffin Cocoa Beach FL 43 57 10 24:32.7 7:55/M
2 John Tarzan Canton OH 97 58 13 24:55.8 8:02/M
3 Chuck Walker Jupiter FL 119 55 36 29:51.5 9:38/M
4 Ted Lightle Cocoa FL 124 57 38 30:38.7 9:53/M
5 Ken Flieder Cocoa FL 145 56 55 34:17.6 11:04/M
6 Kevin Berry Titusville FL 178 57 72 37:34.8 12:07/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James McMillan Titusville 164 62 6 23:56.5 7:43/M
2 Larry Nannarello Edgewater FLORIDA 266 63 44 31:59.3 10:19/M
3 Scott Drummand Scottsmoor FL 29 61 50 33:25.2 10:47/M
4 Gene Pichardo Mims FL 84 64 96 45:53.8 14:48/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brent Cook Orlando FL 23 65 11 24:39.1 7:57/M
2 Greg McKay Cape Canaveral FL 125 67 31 29:33.8 9:32/M
3 Frank Webbe Palm Bay FL 144 66 33 29:41.9 9:35/M
4 Joseph Becker Mims FL 181 67 46 32:11.5 10:23/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Wofford Titusville 185 73 35 29:46.5 9:36/M
2 Ed Harrison Titusville 49 70 57 34:34.1 11:09/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Lardinois Port Orange FL 113 79 42 31:49.2 10:16/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Lightle Cocoa FL 167 82 53 33:50.2 10:55/M
2 Raymond Leger Titusville 60 80 114 50:09.3 16:11/M
 

10K

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Haley Higginbotham Titusville FL 248 15 7 45:53.6 7:21/M
2 Patti Spoerle Titusville FL 328 52 12 49:07.9 7:52/M
3 Christine Kennedy Mims FL 327 49 15 50:45.7 8:08/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Snodgrass 271 51 22 54:56.6 8:48/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Sardella Merritt Island FL 304 12 52 1:07:15.4 10:47/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Talia Landman Orlando FL 300 24 26 56:24.5 9:02/M
2 Joanna McDonald Titusville 312 24 55 1:09:50.9 11:11/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Lee Titusville 259 25 24 55:20.3 8:52/M
2 Michelle Olszewski Titusville FL 289 26 28 57:30.2 9:13/M
3 Ashley Scott Titusville FL 313 26 34 1:00:25.7 9:41/M
4 Monique Pridgin Cape Canaveral FL 287 26 40 1:03:11.4 10:08/M
5 Kara Downs Orlando FL 238 27 49 1:06:35.5 10:40/M
6 Maria Talplacido Titusville 274 29 61 1:13:53.2 11:50/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Cerrato Mims FL 308 34 20 54:52.9 8:48/M
2 Betsy Raub Winter Garden FL 319 30 57 1:10:10.8 11:15/M
3 Alysson Lyons Merritt Island FL 261 32 60 1:13:31.5 11:47/M
4 Ashley Zimmerman Palm Bay FL 282 30 69 1:16:37.8 12:17/M
5 Angela Ricci New Smyrna Beach FL 298 32 81 1:29:48.7 14:23/M
6 Amber Conant Sebastian FL 232 32 84 1:31:38.1 14:41/M
7 Sieulana Mohan Melbourne FL 280 30 87 1:34:31.1 15:09/M
8 Janice Moore Palm Bay FL 265 33 88 1:38:26.4 15:46/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Morgan Titusville FL 296 38 16 51:17.4 8:13/M
2 Robin Leatherow Melbourne FL 257 39 36 1:00:51.5 9:45/M
3 Shelly Russell Titusville 321 35 38 1:01:55.5 9:55/M
4 Amanda Vento Mims FL 278 39 44 1:03:58.8 10:15/M
5 Allison Getchell Cocoa FL 243 35 58 1:11:21.8 11:26/M
6 Rachael Breckenridge Titusville 229 36 59 1:11:40.9 11:29/M
7 Bridie Rist Titusville 309 35 65 1:16:11.4 12:13/M
8 Misty Merchant Mims FL 292 36 71 1:21:15.6 13:01/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Pomerleau Mims FL 307 40 25 55:42.3 8:56/M
2 Lailanie Elder Mims FL 311 41 39 1:03:03.9 10:06/M
3 Angela Leeds Titusville 260 44 64 1:15:59.4 12:11/M
4 Julie Cowan Rockledge FL 236 44 66 1:16:19.0 12:14/M
5 Christine Singleton Titusville 270 44 67 1:16:25.8 12:15/M
6 Donna Amick Mims FL 293 42 73 1:24:55.1 13:37/M
7 Laura Sardella Merritt Island FL 303 43 74 1:24:58.7 13:37/M
8 Sarah Bachmaier Titusville 227 42 76 1:27:21.6 14:00/M
9 Trisha Jones Mims FL 251 43 79 1:29:45.5 14:23/M
10 Shannon Leathlean Titusville FL 258 42 80 1:29:48.5 14:23/M
11 Kendra Wolford Titusville 281 42 83 1:31:07.6 14:36/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Marren Titusville 262 47 23 54:58.0 8:49/M
2 Kathy Simonsen Titusville FL 268 47 32 58:09.7 9:19/M
3 Benda Heidt Rockledge FL 290 46 45 1:04:24.1 10:19/M
4 Teresa Triebell Melbourne FL 277 48 54 1:08:44.1 11:01/M
5 Donna Scott Titusville FL 295 49 56 1:09:51.3 11:12/M
6 Sandy Kenney Cocoa FL 256 47 62 1:14:05.9 11:52/M
7 Valerie Eastman Cocoa FL 241 46 68 1:16:30.7 12:16/M
8 Carol Souve Cocoa FL 272 47 70 1:20:40.2 12:56/M
9 Michelle Thornton Titusville 306 46 85 1:33:55.7 15:03/M
10 Paula Thompson Titusville 314 47 86 1:34:01.5 15:04/M
11 Pam Cofelice Melbourne FL 231 47 89 1:44:44.5 16:47/M
12 Rhonda Hood Melbourne FL 250 48 90 1:44:46.1 16:47/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debby Settle Titusville 267 52 47 1:05:03.3 10:25/M
2 Suellen Conant Cocoa FL 235 53 78 1:29:02.1 14:16/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robin Deblake Orlando FL 237 58 48 1:06:03.8 10:35/M
2 Sara Griffin Merritt Island FL 244 55 72 1:22:13.8 13:11/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Hess Titusville FL 246 35 1 40:16.2 6:27/M
2 Justin Morgan Titusville FL 297 38 2 44:20.9 7:06/M
3 Jeremy Tucci Titusville 317 34 3 44:30.2 7:08/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sal Farino Cape Canaveral FL 286 58 4 44:57.7 7:12/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Parks Rockledge FL 310 9 17 53:18.4 8:33/M
2 Ian Sardella Merritt Island FL 302 10 42 1:03:28.3 10:10/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jaxon Jorquera Longwood FL 323 13 31 58:05.0 9:18/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Kaluzynski Sebastian FL 253 29 14 49:39.6 7:57/M
2 Ryan Pridgin Cape Canaveral FL 288 29 19 54:48.9 8:47/M
3 Brian Dugan Titusville FL 239 26 77 1:28:39.1 14:12/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Travis Zimmerman Palm Bay FL 283 30 5 45:24.2 7:17/M
2 David Melfi Winter Park FL 263 30 6 45:38.0 7:19/M
3 Tim Lowe Titusville 318 32 9 48:01.7 7:42/M
4 Christopher Han Titusville 325 33 50 1:06:43.2 10:42/M
5 Trip Harriss Cape Canaveral FL 299 32 53 1:08:43.1 11:01/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Taylor Palm Bay FL 275 37 13 49:38.3 7:57/M
2 Kevin Harris Cocoa FL 245 39 82 1:30:30.6 14:30/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Wofford Casselberry FL 326 42 33 58:32.2 9:23/M
2 John Jorquera Longwood FL 324 44 43 1:03:30.7 10:11/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Kapr Titusville 254 46 8 47:00.4 7:32/M
2 Trevor Branam Cocoa FL 301 45 11 48:29.0 7:46/M
3 Daniel Heidt Rockledge FL 291 49 18 53:46.7 8:37/M
4 Ray Jarrett New Smyrna Beach FLORIDA 285 47 29 57:39.7 9:14/M
5 Carlos Alvardo Deland FL 226 47 37 1:00:53.6 9:45/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Probert Merritt Island FL 305 54 41 1:03:19.4 10:09/M
2 David Kenney Cocoa FL 255 53 63 1:15:51.9 12:09/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Dutter Merritt Island FL 240 57 10 48:11.7 7:43/M
2 Antonio Mogollon Melbourne FL 315 56 35 1:00:35.2 9:43/M
3 Louis Brashear Melbourne FL 228 58 46 1:04:31.4 10:20/M
4 James Conant Cocoa FL 233 55 51 1:07:08.5 10:46/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bud Timmons Cocoa FL 276 63 21 54:56.4 8:48/M
2 Dick White Cocoa Beach FL 279 61 30 57:42.9 9:15/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Castner Melbourne FL 230 69 27 56:42.7 9:05/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Swann Mims FL 273 71 75 1:27:06.6 13:58/M