Expedition 5K & 10K

10K

Age Group Results

April 26, 2014


Results By Space Coast Event Management & Timing .


Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 75-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ceal Muldoon Walker               Cocoa Beach  FL        76   51        2        43:49.3      7:04/M
       2    Emily Kendrick                    Titusville             66   27        9        50:53.2      8:12/M
       3    April Waldhep                     Merritt Island  FL      4   30       10        50:56.1      8:13/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Henderson                                       24   44       12        51:21.7      8:17/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Victoria Rohloff                  Merritt Island  FL     71   15       11        51:17.7      8:16/M
       2    Rachel White                      Cocoa Beach  FL        43   15       27      1:01:05.6      9:51/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nichole Mosher                    merritt island  FL     32   21       59      1:21:40.8     13:10/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amelia Eastes                                            16   25       14        52:29.4      8:28/M
       2    Sharon Ramsey                                            35   25       45      1:09:54.9     11:16/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Merced                     Cocoa  FL              47   30       16        54:03.0      8:43/M
       2    Carrie Shealey                                           38   30       37      1:06:16.4     10:41/M
       3    Barbra Dahl                       Melbourne  FL          50   34       55      1:15:50.4     12:14/M
       4    Kimberly DelTorchio                                      14   32       56      1:16:35.7     12:21/M
       5    Kathy Schuster                                           37   33       63      1:23:07.7     13:24/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mem Nix                           Melbourne              64   36       13        51:29.6      8:18/M
       2    Kate Howick                       Cocoa  FL              78   37       15        53:38.1      8:39/M
       3    Laura Hanson                      Indialantic  FL        54   37       19        55:31.1      8:57/M
       4    Lenina Garnhart                                          21   36       30      1:01:23.8      9:54/M
       5    Caroline Keller                                          65   38       41      1:07:22.3     10:52/M
       6    Kara Floyd                        Merritt island  FL     18   39       49      1:12:28.6     11:41/M
       7    Jackie LeClaire                                          27   35       62      1:23:07.6     13:24/M
       8    Bridie Rist                                              36   35       66      1:27:10.4     14:04/M
       9    Karrah Hudkins                    melbourne  FL          26   37       67      1:27:10.6     14:04/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Valdez                     San Diego  CA          52   41       21        57:48.3      9:19/M
       2    Denise Gagne-Minear                                      20   41       51      1:13:42.9     11:53/M
       3    Marti Powell                      Cocoa  FL              74   44       58      1:20:54.5     13:03/M
       4    Louise Becky Behl-Hill                                    8   42       61      1:22:48.4     13:21/M
       5    Angela Leeds                      Titusville  FL         28   44       64      1:23:10.9     13:25/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Frank                     Melbourne  FL          19   48       35      1:05:18.1     10:32/M
       2    Cindy Nicholas                    Rockledge  FL          56   46       36      1:06:15.8     10:41/M
       3    Teresa Tribell                    Melbourne  FL          49   48       38      1:06:24.6     10:43/M
       4    Yvette Nelson                     West Melbourne  FL     33   49       43      1:08:44.2     11:05/M
       5    Valerie Eastman                   Cocoa  FL              44   45       65      1:23:12.1     13:25/M
      DQ    Kathleen Blanchfill                                       9   48       DQ        49:11.5      7:56/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beverly Glenn                                            22   52       44      1:09:22.8     11:11/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marlene White                     Cocoa Beach  FL        42   56       18        54:52.7      8:51/M
       2    Melodie Esposito                  Melbourne  FL          68   58       34      1:04:17.6     10:22/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Morely                    Rockledge  FL         139   63       48      1:11:28.1     11:32/M
Top

Female 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pat Dixon                         Rockledge  FL           3   78       47      1:11:27.9     11:31/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wade Dauberman                    Melbourne  FLORIDA     13   24        1        41:49.3      6:45/M
       2    Luke Shattuck                     Rockledge  FL         120   18        3        45:37.4      7:21/M
       3    Michael Walker                    Viera  FL              73   49        4        47:21.0      7:38/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Branam                     Cocoa  FL              10   45        5        47:21.4      7:38/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathaniel Clarke                  Melbourne  FL         172   21       40      1:06:59.0     10:48/M
       2    Javan Clarke                      melbourne  FL          12   23       60      1:21:40.9     13:10/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dustin Sims                       merritt  FL            39   29        8        50:48.8      8:12/M
       2    Robert Shattuck                                          63   26       20        57:35.8      9:17/M
       3    Jared Ramsey                                             34   26       25      1:00:38.9      9:47/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Munsey                       Orlando  FL           146   32       17        54:48.9      8:50/M
       2    Rob Donovan                       Merritt Island  FL     55   33       29      1:01:15.5      9:53/M
       3    Stephen DelTorchio                                       15   33       31      1:02:38.7     10:06/M
       4    JORGE VEGA                                               40   30       52      1:13:43.1     11:53/M
       5    Kristofer Dahl                    Melbourne  FL          51   34       54      1:15:50.3     12:14/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeremy Michel                     Cape Canaveral  FL     60   37       24      1:00:10.1      9:42/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ralph Rohloff                     Merritt Island  FL     70   43       46      1:11:23.8     11:31/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chuck Mathews                     Palm Bay  FLORIDA      30   49        6        48:00.8      7:45/M
       2    Roy Nicholas                      Rockledge  FL         140   47       50      1:12:56.4     11:46/M
       3    Robert David Hill                                        25   47       53      1:15:13.1     12:08/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    J. L. Abreu                       Titusville  FL         31   51        7        49:25.3      7:58/M
       2    Lew Sckwartz                      Melbourne  FL          75   51       26      1:00:57.5      9:50/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Carlomusto                                          11   59       28      1:01:07.4      9:51/M
       2    Joe Deen                          Shapres  FL            62   57       32      1:03:10.0     10:11/M
       3    Keith Dutter                      Merritt Island  FL     72   57       33      1:03:30.5     10:15/M
       4    Kirk Baird                        Merritt Island  FL     61   57       39      1:06:38.1     10:45/M
       5    Louis Brashear                    Melbourne  FL          48   57       42      1:08:11.2     11:00/M
       6    Richard Malecki                   Melbourne  FL          53   57       57      1:20:01.6     12:54/M
      DQ    Edward Lloyd                                             29   55       DQ        49:11.4      7:56/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dick White                        Cocoa Beach  FL        41   61       22        58:17.6      9:24/M
       2    William Shattuck                  Rockledge  FL         121   63       23        58:47.6      9:29/M