Egg Scramble

Age Group Results

April 14, 2014


Results By Space Coast Event Management & Timing .


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Powers                       Palm Bay  FL          117   16        1        18:47.2      6:04/M
Top

Male 9 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tobias Stewart                                           93    0       79        45:19.2     14:37/M
       2    Scott Champman                                           99    0      100        50:37.2     16:20/M
       3    Donald Schaefer                   Melbourne  FL         112    0      103        52:02.4     16:47/M
       4    Barry Culp                        Palm Bay  FL          115    0      105        53:47.7     17:21/M
       5    Chelsea Blair                                            31   0       114        57:08.8     18:26/M
       6    Unknown Partic. 108                                     108           122      1:04:39.0     20:51/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isaiah Powell                                           100   12       25        28:43.2      9:16/M
       2    Dunkin Ferrell                                           79   12       40        32:00.6     10:19/M
       3    Dylan Gornto                      Satellite Beach  FL    90   13       43        32:16.3     10:25/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shane Washburn                    Indialantic  FLORID    59   15        2        20:25.3      6:35/M
       2    Kyle Davidson                     Laurens  NY           121   15       15        24:53.2      8:02/M
       3    Christopher Dawodi                                       72   17       21        27:21.3      8:49/M
       4    Samuel Acevedo                                           91   18       26        29:01.1      9:22/M
       5    Craig McClain                                            43   18       45        32:48.0     10:35/M
       6    Jaret Mundis                      Palm Bay  FL          124   16       71        40:21.5     13:01/M
       7    Charles Bucy                                             85   17       73        40:24.4     13:02/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Alabura                                            114   20       14        24:50.5      8:01/M
       2    Steve Gwerre                      Melbourne  FL         134   24       67        39:05.2     12:36/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Welch                                           102   26       13        24:09.8      7:47/M
       2    Christina Beeman                  Palm Bay  FL          129   29       86        47:26.5     15:18/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gabriel Barfield                  Melbourne  FL          64   32        5        21:30.5      6:56/M
       2    Tony White                          FL                   61   34       11        22:58.8      7:25/M
       3    Sean Deegan                       Merritt Island  FL     38   30       32        30:38.8      9:53/M
       4    Ian Rines                         Palm Bay  FL           14   34       91        48:53.7     15:46/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nate Dwenger                      melbourne  FL          67   38        3        20:40.9      6:40/M
       2    Ray Robert                        Port Saint Lucie  F   127   36       19        26:19.3      8:29/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Fairbank                     Melbourne  FL         125   42        9        22:17.9      7:11/M
       2    Charles Ferrell                                          80   43       39        32:00.4     10:19/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daivd Hernandez                   Palm Bay  FL          118   49        7        21:39.8      6:59/M
       2    Dionne Hammond                                           97   47       18        26:15.0      8:28/M
       3    Michael Sloktin                                         101   49       28        29:38.0      9:34/M
       4    James Mann                        Palm Bay  FL          105   49       30        29:48.7      9:37/M
       5    James Brott                       Barefoot Bay  FL       23   47       38        31:47.0     10:15/M
       6    David Williams                    Grant  FL              62   48      110        55:19.6     17:51/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Hammond                                            96   51       20        26:29.9      8:33/M
       2    Scott Washburn                                           58   51       24        28:35.4      9:13/M
       3    Jack Lyle                                                95   54       48        34:30.9     11:08/M
       4    Douglas McClain                   Palm Bay  FL           44   52       53        35:40.5     11:30/M
       5    Scott Wallace                     Palm Bay  FL          107   50       76        44:19.2     14:18/M
       6    Stewart McDonald                  Melbourne  FL         111   50       83        45:32.2     14:41/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Mahoney                      Melbourne  FL         137   58        4        20:58.8      6:46/M
       2    Robert Ackerson                     FL                    3   57       23        28:31.5      9:12/M
       3    Louis Brasher                     Melbourne  FL         120   57       36        31:17.5     10:05/M
       4    Mike Robbins                                             53   59       84        46:17.7     14:56/M
       5    Charles Farrington                                        4   59      118      1:01:39.0     19:53/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Song Koh                                                  8   62       16        25:21.1      8:11/M
       2    Dan Weldon                                               87   64       98        50:35.9     16:19/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Tharne                       Malabar  FL           122   66       74        40:46.3     13:09/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gery Fahery                                              40   71       37        31:26.7     10:08/M
       2    Edward Johnson                    Barefoot Bay  FL       25   71      107        54:20.9     17:32/M
Top

Male 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Koch                        Vida  OR              104   75       75        41:41.2     13:27/M
       2    Dick Atwood                       Melbourne  FL          28   79      120      1:03:50.3     20:35/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Cassese                     Port Saint Lucie  F    34   51        6        21:38.2      6:59/M
Top

Female 9 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kieley Deegan                     Merritt Island  FL     37    7       33        30:38.9      9:53/M
       2    Xyria Powell                      Palm Bay  FL           47    9       46        33:01.6     10:39/M
       3    Amy Blair                                                30   0       115        57:17.5     18:29/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tara-Rose Morgan                  Palm Bay  FL          119   12       10        22:47.7      7:21/M
       2    Mackenzie Blakeslee                                      78   14       35        31:09.1     10:03/M
       3    Kiley Dwenger                     melbourne  FL          66   10       52        35:25.8     11:25/M
       4    Danielli Marielli                 Palm Bay  FL          136   13       56        36:53.2     11:54/M
       5    Allison Gornto                    Satellite Beach  FL   135   10      128      1:23:56.6     27:05/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deanna Stirtzinger                                       94   18       22        27:23.5      8:50/M
       2    Brooke Bayer                                             71   18       27        29:04.8      9:23/M
       3    Alyssa Herrera                                           70   15       31        29:53.1      9:38/M
       4    Katie Braun                       Palm Bay  FL          113   18       49        34:33.6     11:09/M
       5    Aviana Herrera                                           69   16       50        34:34.2     11:09/M
       6    Sierra Brischler                  Satellite Beach  FL   133   19       68        39:05.2     12:36/M
       7    Mary Jerome Cherfils                                     92   18       78        45:18.0     14:37/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Guerra                      West Melbourne  FL    138   21       29        29:38.7      9:34/M
       2    Samantha Hunt                                            83   22       58        36:59.4     11:56/M
       3    Stephanie Compton                                        74   24       62        38:07.6     12:18/M
       4    Elizabeth Chapman                                        98   24       99        50:37.0     16:20/M
       5    Heather Culp                      Palm Bay  FL          116   22      104        53:27.3     17:15/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Yolanda Svatik                    Melbourne  FL          56   29       47        34:07.5     11:00/M
       2    Jamie Brott                       Barefoot Bay  FL       24   26       54        36:00.7     11:37/M
       3    Jessica Cantos                                           33   29       60        37:42.1     12:10/M
       4    Ashley Brott                      Barefoot Bay  FL       21   26       69        39:27.1     12:44/M
       5    Christina Beeman                  Palm Bay  FL          128   28       87        47:27.1     15:18/M
       6    Ebony Rivera                      Palm Bay  FL          130   29      116        57:21.5     18:30/M
       7    Melissa Sino                      Celebration  FL       132   28      127      1:23:54.1     27:04/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Wassmer                    Palm Bay  FL           60   34       44        32:17.0     10:25/M
       2    Sonya Tomas                                              73   33       61        38:07.3     12:18/M
       3    Charlotte Hedrick                 Jamestown  NC          41   33       64        38:36.4     12:27/M
       4    Bethany Boring                    Palm Bay  FL           32   31       66        39:03.8     12:36/M
       5    Dionna Farmer                                            12   33       89        48:52.2     15:46/M
       6    Alice Rines                       Palm Bay  FL           13   31       90        48:53.6     15:46/M
       7    Laura Stromberg                                          88   34      113        55:59.4     18:04/M
       8    Michaela Koh                                              7   34      124      1:04:57.8     20:57/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melanie Pappagallo                Palm Bay  FL           49   35       42        32:09.2     10:22/M
       2    Karen Riesett                     Palm Bay  FL           51   38       55        36:45.9     11:51/M
       3    Shannon Acevedo                     FL                   27   37       72        40:21.5     13:01/M
       4    Kimberly Gaskins                                         81   35       85        47:26.2     15:18/M
       5    Edith Philipsek                                          84   39       96        50:11.2     16:11/M
       6    Brooke Scharfenberg               Rockledge  FL          68   35      123      1:04:39.3     20:51/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Esposito                     Fort Myers  FL        106   40        8        21:45.0      7:01/M
       2    Jennifer Smtih                    Raleigh  NC            54   40       51        34:38.5     11:10/M
       3    Janet Vititoe                     West Melbourne  FL     57   44       81        45:26.5     14:39/M
       4    Barbara Gornto                    Satellite Beach  FL    89   42      126      1:23:52.5     27:03/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Dempsey                                             39   45       12        23:46.2      7:40/M
       2    Alicia Blakeslee                                         77   47       59        37:15.2     12:01/M
       3    Heather Brott                     Barefoot Bay  FL       22   46       63        38:20.0     12:22/M
       4    Lei Ann Greene                                           76   48       65        38:37.7     12:27/M
       5    Lisa Neitz                        Melbourne  FL          48   49       88        47:46.5     15:25/M
       6    Rhonda Hood                       West Melbourne  FL    103   48       94        50:08.7     16:10/M
       7    Sue Randloph                                             86   48       95        50:10.7     16:11/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cindy Corey                                              75   53       34        30:51.3      9:57/M
       2    Birgitt Hunt                                             82   54       57        36:59.4     11:56/M
       3    Paula McDonald                    Orlando  FL           110   50       80        45:24.9     14:39/M
       4    Elizabeth McClain                   FL                   45   53       82        45:28.1     14:40/M
       5    Ronda Tharne                      Malabar  FL           123   53       92        50:04.0     16:09/M
       6    Brenda Charier                    Palm Bay  FL          109   52       93        50:04.2     16:09/M
       7    Sheryl Williams                   Grant  FL              63   53      111        55:19.8     17:51/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deborah Robbins                                          52   55       70        39:52.0     12:52/M
       2    Cynthia Farrington                                        5   59      119      1:01:39.0     19:53/M
       3    Leonore Pellegrino                Celebration  FL       131   55      129      1:24:04.0     27:07/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy Koh                                                  6   62       17        25:24.5      8:12/M
       2    Susie O'Connell                   Melbourne  FL          10   62       41        32:06.8     10:21/M
       3    Shirley Wolstenholme                                     15   63       77        44:46.1     14:26/M
       4    Patricia Lucas                    Palm Bay  FL          126   63      102        51:32.6     16:37/M
       5    Sharon Johnson                    Barefoot Bay  FL       26   64      106        54:11.8     17:29/M
       6    Regina Pappagallo                 Palm Bay  FL           50   62      112        55:59.1     18:04/M
       7    Barbara Ray                         FL                   18   60      117      1:00:46.6     19:36/M
       8    Kathy Nelson                                              9   62      125      1:05:00.5     20:58/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalee Stong                                            19   66       97        50:33.0     16:18/M
       2    Dru Heick                         Melbourne  FL          42   66      108        54:23.3     17:33/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Evelyn Brown                                             16   72      109        54:35.4     17:36/M
       2    Zona Atwood                       Melbourne  FL          29   73      121      1:04:35.6     20:50/M
Top

Female 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blossom Green                                            17   75      101        51:16.2     16:32/M