Suck It Up Buttercup 5K

Age Group Results

June 21, 2014


Results By Space Coast Event Management & Timing .


5K Men: Top Finishers 9-11 12-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
5K Women: Top Finishers 0- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Did not complete full course Men: 0-98
Did not complete full course Women: 0-98

5K

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Skye Zeller                       Cocoa  FL             169   16       11        22:24.1      7:14/M
       2    Marie Thomas                      Rockledge  FL         101   49       13        22:47.1      7:21/M
       3    Molly Kirk                        Viera  FL              83   50       14        22:47.6      7:21/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittany Streufert                Viera  FL             143   41       16        23:34.8      7:36/M
Top

Female 8 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexandria Morris                 Titusville  FL        165    6      129        38:19.8     12:22/M
Top

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenesis Montero                   Tampa  FL             114   10      100        35:25.3     11:25/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Audrey Moros                      Cocoa  FL              98   12       64        30:41.8      9:54/M
       2    Katie Hartline                    Titusville  FL        123   13      112        36:44.7     11:51/M
       3    Marybeth Gainer                   Titusville  FL         13   12      113        36:46.4     11:52/M
       4    Rachelle McMahon                  Cocoa  FL             139   13      154        45:37.8     14:43/M
       5    Hannah Rice                       Orlando  FL           137   14      155        45:38.2     14:43/M
       6    Gabriella Rochon                  Titusville  FL         14   14      166        47:49.5     15:25/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chloe Corbitt                     Cocoa  FL             158   17       22        24:59.8      8:04/M
       2    Mckaleigh Ramsey                  Cocoa  FL             180   16       24        25:14.6      8:08/M
       3    Monica Pappas                     Port St. John  FL     135   16       42        27:31.2      8:53/M
       4    Hannah Caldwell                   Titusville  FL        187   16       81        32:20.2     10:26/M
       5    Emily Rice                        Orlando  FL           136   15       84        32:59.8     10:38/M
       6    Malea Sieck                       Rockledge  FL         162   15      136        40:16.0     12:59/M
       7    Lily Tucciarone                   Cocoa  FL              74   15      137        40:17.4     13:00/M
       8    Amber Santoso                     Cocoa  FL             164   16      148        44:08.1     14:14/M
       9    Corrine Pait                      Merritt Island  FL     71   19      161        47:31.9     15:20/M
      10    Cassidy Michonski                 Cocoa  FL             108   16      168        49:10.9     15:52/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Au                       Merritt Island  FL     24   24       20        24:51.1      8:01/M
       2    Kayla Meiser                      Cocoa  FL              81   24       65        30:52.1      9:57/M
       3    Lauren Ballinger                  Cocoa  FL              86   24       76        31:53.2     10:17/M
       4    Megan Caldwell                    Titusville  FL        186   20       97        35:11.2     11:21/M
       5    Kira Lucas                        Cocoa  FL              79   23       99        35:25.1     11:25/M
       6    C Jewett                          Cocoa  FL              17   21      135        40:08.9     12:57/M
       7    Mellisa Poulin                    Titusville  FL         21   24      142        41:15.5     13:18/M
       8    Ashley McManus                    Rockledge  FL          99   24      169        50:16.4     16:13/M
       9    Brittany Arroyo                   Cocoa  FL             193   24      174        52:28.1     16:55/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chrissy Timberlake                Cocoa  FL              82   29       74        31:44.0     10:14/M
       2    Carrie Kerr                       Merritt Island  FL     92   26       79        32:06.3     10:21/M
       3    Gina Harris                       Titusville  FL         95   26       87        33:22.8     10:46/M
       4    Audra Jourdan                     Orlando  FL             6   28       93        34:02.9     10:59/M
       5    Emily Morgan                      Titusville  FL         11   28      131        38:35.1     12:27/M
       6    Rebecca Healey                    Cocoa  FL              43   29      139        40:58.8     13:13/M
       7    Katie Patterson                   Cocoa  FL              77   26      143        41:49.4     13:29/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Cerrato                 Mims  FL              153   33       27        25:30.9      8:14/M
       2    Jeanne Higbie                     Melbourne  FL          66   32       39        27:19.0      8:49/M
       3    Anne Milburn                      Merritt Island  FL    126   34       43        28:31.7      9:12/M
       4    Alysson Lyons                     Merritt Island  FL     29   32       91        33:53.0     10:56/M
       5    Tiffany Olivarez                  Melbourne  FL         118   30      104        36:08.3     11:39/M
       6    Jessica Mosca                     Melbourne  FL         117   33      107        36:18.7     11:43/M
       7    Kim Hutchinson                    Titusville  FL        134   33      116        36:54.6     11:54/M
       8    Candy Loiselle                    Cocoa  FL               1   31      133        38:53.4     12:33/M
       9    Dawn Niehoff                      Cocoa  FL             163   34      162        47:32.1     15:20/M
      10    Allison Garay                     Winter Park  FL       171   34      164        47:39.6     15:22/M
      11    Alisha Foster                     Mims  FL               67   34      171        51:53.7     16:44/M
      12    Jennifer Kahl                     Cocoa  FL              87   34      178        55:30.3     17:54/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Jehnes                    Cocoa  FL              28   38       31        25:49.6      8:20/M
       2    Karyn Hartline                    Titusville  FL        122   39       53        29:50.1      9:37/M
       3    Sarah Taylor                      Mims  FL               49   36       56        29:59.5      9:40/M
       4    Heather Mitchell                  Titusville  FL         90   39       66        31:00.2     10:00/M
       5    Rachael Breckenridge              Titusville  FL         75   36       72        31:31.7     10:10/M
       6    Anne Gregg                        Rockledge  FL         111   36       88        33:32.1     10:49/M
       7    Bridie Rist                       Titusville  FL         19   35       90        33:50.2     10:55/M
       8    Lori Allyn                        Psj  FL                68   39       94        34:33.1     11:09/M
       9    Mari Stinnett                     Titusville  FL          3   35      103        35:45.9     11:32/M
      10    Rebecca Tipton                    Cocoa  FL             141   35      108        36:19.5     11:43/M
      11    Jamie Hermes                      Cocoa  FL             112   35      114        36:51.6     11:53/M
      12    Cassandra Kelly                   Titusville  FL         80   35      127        38:13.6     12:20/M
      13    Misty Merchant                    Mims  FL               59   35      132        38:52.8     12:32/M
      14    Shannon Rubin                     Titusville             51   35      158        46:51.8     15:07/M
      15    Kawonis Jackson                   Clarksville  TN       149   39      160        46:56.2     15:08/M
      16    Jennifer Rochon                   Titusville  FL         32   39      165        47:40.0     15:23/M
      17    Kelley Brandt                     Cocoa  FL              42   38      179        55:31.8     17:55/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniele Shearer                   Mims  FL               30   40       30        25:45.6      8:18/M
       2    Jennifer Kyle                     Titusville  FL         23   41       32        26:01.2      8:24/M
       3    Ginger Bailey                     Mims  FL              125   43       36        26:53.7      8:40/M
       4    Brandi Stokes                     Lynchburg  VA         172   41       68        31:17.9     10:05/M
       5    Lisa McMahon                      Cocoa  FL             138   44       95        34:39.0     11:11/M
       6    Kristin George                    Cocoa  FL             107   41      109        36:22.7     11:44/M
       7    Angela Anthony                    Titusville  FL        156   40      110        36:27.7     11:45/M
       8    Audra Montero                     Tampa  FL             113   40      117        36:59.7     11:56/M
       9    Angela Leeds                      Titusville  FL         15   44      121        37:52.7     12:13/M
      10    Leeanne Herold                    Titusville            104   40      123        37:55.9     12:14/M
      11    Melissa Row                       Mims  FL               69   41      128        38:19.8     12:22/M
      12    Denise Minear                     Cocoa  FL              16   41      134        40:08.9     12:57/M
      13    Caryl Hart                        West Melbourne  FL     31   43      147        42:23.0     13:40/M
      14    Trisha Jones                      Mims  FL               34   43      151        44:56.9     14:30/M
      15    Shannon Leathlean                 Titusville  FL         35   41      152        44:57.0     14:30/M
      16    Tami Joca                         Cocoa Beach  FL        18   43      156        46:06.1     14:52/M
      17    Ashleigh Nardone                  Titusville  FL          8   42      157        46:51.6     15:07/M
      18    Elizabeth Gainer                  Titusville  FL         12   44      167        48:24.8     15:37/M
      19    Margaret Morris                   Titusville  FL        166   41      172        51:53.8     16:44/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marisa Flint                      Cocoa  FL              58   48       35        26:51.6      8:40/M
       2    Deborah Broderick                 Cocoa  FL             130   48       40        27:27.4      8:51/M
       3    Teresa Ragan                      Cocoa  FL              27   47       44        28:47.9      9:17/M
       4    Sharon Smith                      Titusville  FL         33   49       46        29:14.6      9:26/M
       5    Michele Jefferson                 Cocoa  FL              45   46       60        30:27.7      9:49/M
       6    Michelle Lamb                     Merritt Island  FLO   116   47       70        31:24.3     10:08/M
       7    Donna Scott                       Titusville  FL        155   49       78        32:05.2     10:21/M
       8    Carol Souve                       Cocoa  FL             128   47       89        33:46.9     10:54/M
       9    Martha Belinski                   Merritt Island  FL     60   46       98        35:13.6     11:22/M
      10    Jacqueline Emard                  Winter Springs  FL    168   45      101        35:39.6     11:30/M
      11    Eastman Valerie                   Cocoa  FL             159   45      122        37:54.8     12:14/M
      12    Tammy Michonski                   Cocoa  FL             109   47      144        41:57.0     13:32/M
      13    Michelle Ronan                    Palm Bay  FL          147   46      146        42:21.2     13:40/M
      14    Lara Sieck                        Rockledge  FL         161   46      153        45:37.5     14:43/M
      15    Jennifer Pait                     Merritt Island  FL     70   45      163        47:34.6     15:21/M
      16    Christy Kinard                    Titusville            196   48      170        50:34.3     16:19/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thereasa Langley                  Titusville  FL        115   51       23        25:06.2      8:06/M
       2    Debra Caldwell                    Titusville  FL        185   50       41        27:30.6      8:52/M
       3    Nancy Paradiso-Hatstat            Cocoa  FL              76   52       49        29:29.5      9:31/M
       4    Beverly Glenn                     Cocoa  FL              47   52       54        29:51.5      9:38/M
       5    Connie Pitcher                    Sebastian  FLORIDA    106   52       57        30:01.6      9:41/M
       6    Judy Speir                        Cocoa  FL              41   51       83        32:47.8     10:35/M
       7    Kimberly Badgett                  Cocoa  FL             175   52      115        36:51.8     11:53/M
       8    Donna Arnister                    Cocoa  FL              93   52      145        42:13.0     13:37/M
       9    Gertrude Nino                     Citrus Heights  CA    150   53      159        46:56.0     15:08/M
      10    Donna Spencer                     Cocoa Beach  FL        94   53      173        52:04.5     16:48/M
      11    Lisa Singleton                    Cocoa  FL              56   51      175        53:08.6     17:08/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Duce                       Satellite Beach  FL     9   55       28        25:34.9      8:15/M
       2    Patty Folsom                      Titusville  FL        142   57       45        29:09.9      9:24/M
       3    Cheryl Cubine                     Mims  FL               46   55       55        29:53.1      9:38/M
       4    Ok Sharpe                         Merritt Island  FL     55   58       61        30:32.2      9:51/M
       5    Karen Blanton                     Titusville  FL         73   58       75        31:52.2     10:17/M
       6    Debbie Hutchinson                 Mims  FL              133   56       77        32:00.2     10:19/M
       7    Sara Griffin                      Merritt Island  FL    189   55      130        38:26.5     12:24/M
       8    Cindy Kirkpatrick                 Titusville  FL         38   59      176        53:08.7     17:08/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anne-Marie Milburn                Merritt Island  FL    127   63       80        32:18.9     10:25/M
       2    Brenda Lister                     Cocoa  FL              10   61      138        40:25.9     13:02/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maria Prann                       Cocoa  FL              61   68      125        37:57.3     12:15/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Kemmler                   Cocoa  FL             184   17        1        18:18.3      5:54/M
       2    Bret Halliday                     Cocoa                  50   52        2        19:09.6      6:11/M
       3    Art Anderson                      Melbourne  FL         152   54        3        19:31.2      6:18/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Mahoney                      Melbourne  FL         120   58        5        19:42.5      6:21/M
Top

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angelo Lento                      Cocoa Beach  FL       191   10       18        24:07.4      7:47/M
       2    Mason Bowman                      Cocoa  FL              53   11       85        33:15.7     10:44/M
       3    Lucas Waligura                    Casselberry  FL       178   11       86        33:15.9     10:44/M
       4    Michael Thomas                    Rockledge  FL         102   11       96        34:58.6     11:17/M
       5    Gavin Thomas                      Rockledge  FL         103    9      119        37:41.9     12:09/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Logan Lawhorn                     Cocoa  FL             157   14        4        19:40.2      6:21/M
       2    Quinton Williams                  Mims  FL              177   13       19        24:35.7      7:56/M
       3    Paris Ragan                       Cocoa  FL              26   14       21        24:51.7      8:01/M
       4    Trei Dawson                       Port St John  FL      160   14       52        29:46.7      9:36/M
       5    Alex Bowman                       Cocoa  FL              52   13       58        30:17.3      9:46/M
       6    Cole Terronez                     Cocoa  FL             140   12      102        35:42.2     11:31/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Adams                        Lake Hamilton  FL     194   26       26        25:22.3      8:11/M
       2    Brian Fleming                     Orlando  FL            97   29       59        30:19.5      9:47/M
       3    James Loiselle                    Cocoa  FL               2   29      118        37:25.2     12:04/M
       4    Timothy Harris                    Titusville  FL         96   26      140        41:09.9     13:16/M
       5    Robert Wagner                     Cocoa  FL              78   27      149        44:21.5     14:18/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Sims                      Melbourne  FL          65   32       34        26:50.0      8:39/M
       2    John Healey                       Cocoa  FL              44   30       48        29:25.7      9:29/M
       3    Christopher Han                   Titusville            183   32       50        29:33.4      9:32/M
       4    Lorme Jourdan                     Orlando  FL             7   34       92        34:02.4     10:59/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Brandt                       Augusta  GA             4   37       12        22:26.1      7:14/M
       2    Donnie Mayhew                     Mims  FL              154   37       15        22:49.1      7:22/M
       3    Paul Kelly                        Titusville  FL         72   38      126        38:12.5     12:19/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Lento                         Cocoa Beach  FL       190   44        6        20:23.2      6:35/M
       2    Ezequiel Cuellar                  Orlando  FL           170   41        7        20:32.8      6:37/M
       3    Michael Ragan                     Cocoa  FL              25   44       33        26:19.8      8:29/M
       4    Scott Copeland                    Lynchburg  VA         173   42       38        27:14.2      8:47/M
       5    Lazaro Ruiz                       Cocoa  FL              89   42       67        31:13.9     10:04/M
       6    Lacy Taylor                       Mims  FL               48   40       71        31:28.0     10:09/M
       7    Jonathan Ham                      Cocoa  FL             121   41       73        31:32.4     10:10/M
       8    Ryan Herold                       Titusville            105   41      124        37:56.3     12:14/M
       9    Jeffrey Meister                   Titusville  FL         20   44      141        41:15.0     13:18/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Branam                     Cocoa  FL             119   45        9        21:38.1      6:59/M
       2    Frank Kapr                        Titusville            144   45       10        21:40.0      6:59/M
       3    Bo Partin                         Titusville  FL        148   48       37        27:11.1      8:46/M
       4    Bob Ramsey                        Cocoa  FL             179   45       62        30:33.1      9:51/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Gandy                       Melbourne  FL         145   53       69        31:19.5     10:06/M
       2    Adrian Mayer                      Ocoee  FL              91   50      106        36:15.1     11:42/M
       3    John Griffis                      Cocoa  FL             129   54      150        44:29.2     14:21/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sal Farino                        Cape Canaveral  FL    110   58        8        21:14.8      6:51/M
       2    Greg Griffin                      Cocoa Beach  FL       188   56       25        25:15.9      8:09/M
       3    Joe Deen                          Sharpes  FL           151   57       51        29:40.5      9:34/M
       4    Ken Flieder                       Cocoa  FL             176   56       82        32:46.9     10:34/M
       5    Kevin Berry                       Titusville  FL        182   56      105        36:10.3     11:40/M
       6    Dave Thomas                       Rockledge  FL         100   57      120        37:47.3     12:11/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Kirkpatrick                  Titusville  FL         39   60       17        24:03.9      7:45/M
       2    Arleigh Sharpe                    Merritt Island  FL     54   62       29        25:43.9      8:18/M
       3    David Hollinger                   Titusville  FL        124   60      111        36:43.9     11:51/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graham Austin                     Rockledge  FL         131   67       47        29:21.4      9:28/M
       2    Greg McKay                        Cape Canaveral  FL    132   67       63        30:37.5      9:53/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Prann                      Cocoa  FL              62   71      177        54:16.3     17:30/M

Did not complete full course

Top

Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hope Frah,                        Cocoa  FL             192   9         1        25:48.8      8:19/M
       2    Rhonda Blair                      Merritt Island  FL     37   35        2        27:33.7      8:53/M
       3    Lorinda Stahley                   Melbourne  FL          36   44        3        27:33.9      8:53/M
       4    Shelly Ruiz                       Cocoa  FL              88   39        5        35:18.4     11:23/M
       5    Jade Hatstat                      Psj  FL               195   17        6        46:35.6     15:02/M
Top

Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Costello                  Cocoa  FL             181   12        4        30:41.2      9:54/M