USA Beach Running Champioships

Results USA Beach HM w_Barefoot

October 27, 2013


Results By Space Coast Event Management & Timing .


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Siljestrom                  Cocoa Beach  FLORID   125   24       19      1:39:56.1      7:38/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maria Quinn                       Altamonte springs     108   49       39      1:52:32.7      8:35/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellie Weinbel                     Oviedo  FLORIDA       151   19       96      2:19:45.7     10:40/M
       2    Lindsay Gorham                    Melbourne  FLORIDA     53   17       98      2:20:16.7     10:42/M
       3    Kaitlin Colon                     Glendale  CALIFORNI    32   19      113      2:30:17.4     11:28/M
       4    Julia Samels                      Clermont  FLORIDA     119   16      117      2:32:04.4     11:36/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Haley Bolt                        Oviedo  FLORIDA        11   20       57      1:58:12.0      9:01/M
       2    haleigh campbell                  merritt island  FLO    22   22      124      2:36:44.8     11:58/M
       3    Alexia Mandeville                 orlando  FLORIDA      165   23      136      2:53:59.3     13:17/M
       4    Megan Lepak                       Apopka  FLORIDA        82   23      139      2:56:38.1     13:29/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Reese                     Davenport  FLORIDA    112   25       27      1:46:04.4      8:06/M
       2    Julie Williams                    Cocoa Beach  FLORID   155   26       37      1:50:41.0      8:27/M
       3    Brittany Marble                   Cocoa beach  FLORID    90   28       43      1:54:51.4      8:46/M
       4    Kristin Brach                     Merritt Island  FL     13   26       49      1:56:40.8      8:54/M
       5    Jennifer Balserait                Merritt Island  FLO     2   27       76      2:10:01.1      9:55/M
       6    Helene Benson                     Aberdeen  NORTH CAR     9   26       78      2:13:17.2     10:10/M
       7    Karissa Lucas                     Longwood  FLORIDA      88   28       79      2:13:35.9     10:12/M
       8    Lydia Loyd                        Titusville  FL         87   29       81      2:14:33.0     10:16/M
       9    Kaitlen Patterson                 Chuluota  FLORIDA     102   25       90      2:18:23.3     10:34/M
      10    Haley Smith                       Merritt Island  FLO   129   25      114      2:30:17.4     11:28/M
      11    Ali Lierman                       Cape Canaveral  FL     83   26      116      2:30:29.4     11:29/M
      12    santana hummel                    melbourne  FLORIDA     63   28      129      2:42:44.3     12:25/M
      13    Amanda Pryor                      Clermont  FLORIDA     107   29      133      2:49:52.9     12:58/M
      14    aLICIA RICHARD                    VERO BEACH  FLORIDA   115   29      141      3:12:33.6     14:42/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacquelyn Galbraith               Clewiston  FLORIDA     47   30       50      1:56:43.9      8:55/M
       2    Shannon Waddy                     Indialantic  FLORID   147   31       58      1:59:03.3      9:05/M
       3    Jennifer Tate                     Palm Bay  FLORIDA     136   32       74      2:07:04.0      9:42/M
       4    Stephanie Nowak                   Merritt Island  FLO    98   31       84      2:15:46.1     10:22/M
       5    Sarah phillips                    Winter Garden  FLOR   103   30       86      2:17:08.8     10:28/M
       6    Krista Small                      Cocoa Beach  FLORID   126   30      121      2:33:50.1     11:45/M
       7    Erin Lauscher                     Cocoa  FLORIDA         80   31      142      3:15:20.5     14:55/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Hanson                      Indialantic  FL        56   36       70      2:05:40.9      9:36/M
       2    Christina Green                   Cocoa  FLORIDA         54   37       80      2:13:45.4     10:13/M
       3    Tammy Marriage                    Saint Cloud  FLORID    91   39       85      2:15:51.6     10:22/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenna Reyes                      Cocoa Beach  FL       114   41       54      1:57:51.2      9:00/M
       2    Kelly Banacka                     Cocoa Beach  FLORID     3   40       60      2:00:42.8      9:13/M
       3    Candy Bundy                       Oviedo  FLORIDA        18   43       93      2:18:48.3     10:36/M
       4    Maria Coughlin                    Palm Bay  FLORIDA      35   44      100      2:21:05.4     10:46/M
       5    SUSY BRYAN                        VERO BEACH  FLORIDA    16   43      109      2:26:55.1     11:13/M
       6    Denise Carter                     Orlando  FLORIDA       26   43      135      2:53:43.4     13:16/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Georgia Bracken                   Easley  SOUTH CARO     14   47       65      2:03:54.7      9:27/M
       2    Margaret Kendrick                 Indialantic  FLORID    71   46       66      2:04:11.7      9:29/M
       3    Donna Loparo                      Winter Springs  FLO    86   47       68      2:04:59.6      9:32/M
       4    Dawn Snowball                     Loxaatchee  FLORIDA   131   46       69      2:05:01.4      9:33/M
       5    Rayanne Kelly                     Cocoa Beach  FLORID    70   49       94      2:18:49.9     10:36/M
       6    Kelly Ferris                      Danbury  FLORIDA       44   48      105      2:24:01.0     11:00/M
       7    Sharon Smith                      Titusville  FL        128   49      106      2:24:06.5     11:00/M
       8    kay shafer                        maitland  FLORIDA     124   48      107      2:26:12.8     11:10/M
       9    Jenny Hoaglund                    Winter Garden  FLOR    59   45      118      2:33:06.4     11:41/M
      10    Brenda Griffiths                  Orlando  FLORIDA       55   47      143      3:21:42.9     15:24/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Konnie Cohrs                      Windermere  FLORIDA    30   52       45      1:55:19.0      8:48/M
       2    Karen Stout                       Titusville  FL        135   53       92      2:18:33.6     10:35/M
       3    Connie Pitcher                    Sebastian  FLORIDA    106   51       97      2:19:47.7     10:40/M
       4    Fiona Wright                      Palm Bay  FLORIDA     157   50      110      2:27:12.0     11:14/M
       5    Zofia Vincent                     Cocoa Beach  FLORID   145   53      115      2:30:17.6     11:28/M
       6    Debbie Brown                      Easley  SOUTH CARO     15   50      127      2:41:26.3     12:19/M
       7    Linda Barker                      Orlando  FLORIDA        4   51      128      2:42:04.4     12:22/M
       8    Jo Anne Castellano                Apopka  FLORIDA        27   50      138      2:56:37.9     13:29/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lynnette Wiggins                  Cape Canaveral  FLO   154   56       61      2:01:34.8      9:17/M
       2    mary tumbleson                    st. cloud  FLORIDA    143   57      108      2:26:12.9     11:10/M
       3    Deborah Glidden                   Winter Park  FLORID    49   56      122      2:36:11.3     11:55/M
       4    Cynthia Heyne                     Satellite Besch  FL    57   58      137      2:55:35.8     13:24/M
       5    Joycelyn Hsiung                   Kissimmee  FLORIDA     62   55      144      3:24:31.9     15:37/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathryn Koontz                    Merritt Island  FLO    72   68       91      2:18:28.6     10:34/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Selvin Reyes                      Orlando  FLORIDA      113   19        1      1:22:22.7      6:17/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Art Anderson                      Melbourne  FL           1   54        6      1:31:16.6      6:58/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Snyder                       Bethel Park  PENNSY   132   19        7      1:31:22.9      6:58/M
       2    Orlando Salgado                   Kissimmee  FLORIDA    118   18       62      2:02:17.2      9:20/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffrey Urbano                    Newport  MINNESOTA    144   23       11      1:33:23.2      7:08/M
       2    Wade Dauberman                    Melbourne  FLORIDA     36   23       12      1:33:58.2      7:10/M
       3    Dan Kusa                          Melbourne  FLORIDA     75   24       83      2:15:08.4     10:19/M
       4    Thomas Jonte                      Port Orange  FLORID    66   24      132      2:49:13.9     12:55/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darrin Liss                       Orlando  FLORIDA       85   26       13      1:35:10.7      7:16/M
       2    Chris Miglorisi                   Tamarac  FLORIDA       95   25       21      1:41:33.7      7:45/M
       3    Leonardo Leal                     Sanford  FLORIDA       81   28       31      1:47:41.7      8:13/M
       4    Kevin Barnett                     Round Hill  VIRGINI   159   27       34      1:48:51.2      8:19/M
       5    paul huppe                        melbourne  FLORIDA     64   26       77      2:12:29.2     10:07/M
       6    Ken Hill                          Merritt Island  FLO    58   27      125      2:37:22.2     12:01/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dimitar Kouchev                   Boynton Beach  FLOR    73   33        2      1:24:59.3      6:29/M
       2    Rob Marens                        Orlando  FLORIDA      166   31        3      1:28:04.2      6:43/M
       3    Keith White                       Orlando  FLORIDA      153   30       29      1:47:23.2      8:12/M
       4    Andy Birdsell                     Delray Beach  FLORI    10   32       33      1:48:40.2      8:18/M
       5    Michael Tuck                      Melbourne  FLORIDA    142   34       36      1:50:22.6      8:25/M
       6    Cabot Goodrum                     Orlando  FLORIDA       52   33       72      2:06:25.1      9:39/M
       7    Colby Goodrum                     Sunapee  NEW HAMPSH    51   32       73      2:06:25.3      9:39/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bobby Butler                      Halifax  OTHER         21   39        4      1:28:29.6      6:45/M
       2    Jonathan Howse                    West Melbourne  FLO    61   38        5      1:30:22.7      6:54/M
       3    Craig Booth                       Palm Bay  FLORIDA      12   37       16      1:38:29.4      7:31/M
       4    Michael Lacorte                   Sebastian  FLORIDA     77   37       28      1:46:32.2      8:08/M
       5    Matt Winger                       Melbourne  FLORIDA    156   35       30      1:47:38.8      8:13/M
       6    John Colwell                      Windermere  FLORIDA    33   35       41      1:54:05.0      8:43/M
       7    Jeff Salinas                      West Melbourne  FLO   167   39       42      1:54:44.2      8:45/M
       8    Chris Walling                     Toronto, ON  OTHER    149   39       51      1:57:39.6      8:59/M
       9    Matt Lacey                        Cocoa Beach  FLORID    76   36       88      2:17:22.1     10:29/M
      10    Chris Hoaglund                    Winter Garden  FLOR    60   36      119      2:33:06.6     11:41/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Colon                        Cape Canaveral  FLO    31   40        8      1:32:26.1      7:03/M
       2    Christian Jurs                    Jacksonville Beach     67   41        9      1:32:27.2      7:03/M
       3    Michael McCauslin                 Merritt Island  FLO    93   42       15      1:38:09.5      7:30/M
       4    Zack Kraev                        Boca Raton  FLORIDA    74   44       17      1:39:25.9      7:35/M
       5    ken smith                         kissimmee  FLORIDA    127   44       23      1:43:05.4      7:52/M
       6    Ben Buchanan                      Melbourne  FLORIDA     17   40       24      1:43:38.0      7:55/M
       7    Mando Garcia                      Orlando  FLORIDA       48   41       25      1:44:16.7      7:58/M
       8    Brian Reeds                       Lindsay  OTHER        111   40       38      1:52:27.5      8:35/M
       9    alexandre pacchiele               aventura  FLORIDA     101   42       46      1:55:23.2      8:48/M
      10    Kerfala Fofana                    Lake Mary  FLORIDA     45   43       47      1:56:25.4      8:53/M
      11    Craig McCullough                  Cocoa beach  FLORID    94   40       56      1:57:59.2      9:00/M
      12    Jeff Kaminsky                     Deltona  FLORIDA       68   43       59      1:59:53.9      9:09/M
      13    John Moser                        Sorrento  FLORIDA      97   42       99      2:20:41.0     10:44/M
      14    Jimmy Kane                        Orlando  FLORIDA       69   42      103      2:22:56.6     10:55/M
      15    Chris Carter                      Orlando  FLORIDA       25   42      123      2:36:19.3     11:56/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pedro Quintero                    Winter Springs  FLO   109   46       18      1:39:34.1      7:36/M
       2    CLIFF LANHAM                      Cape Canaveral  FL     78   47       20      1:41:32.4      7:45/M
       3    Tom Youth                         Orlando  FLORIDA      158   49       22      1:42:09.2      7:48/M
       4    Thomas Esmont                     Orlando  FLORIDA       40   47       26      1:45:27.6      8:03/M
       5    James Freeman                     Orlando  FLORIDA       46   45       40      1:53:43.4      8:41/M
       6    Chuck Mathews                     Palm Bay  FLORIDA      92   49       67      2:04:43.8      9:31/M
       7    Jeffrey Davis                     Cocoa Beach  FLORID    37   47       75      2:07:18.7      9:43/M
       8    James Barker                      Orlando  FLORIDA        5   47      112      2:28:22.1     11:20/M
       9    Richard Navas                     Clermont  FL          169   45      134      2:51:03.5     13:03/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Layden                       Merritt Island  FLO   163   51       10      1:32:53.2      7:05/M
       2    Percy Cohrs                       Windermere  FLORIDA    29   51       32      1:48:34.1      8:17/M
       3    Steve Clark                       Oviedo  FLORIDA        28   53       48      1:56:28.3      8:53/M
       4    Nicholas Smith                    Indian Harbour Beac   130   54       52      1:57:43.9      8:59/M
       5    Miles Barker                      Orlando  FLORIDA        6   54       71      2:06:20.4      9:39/M
       6    Jeff Walker                       Winter Park  FLORID   148   54       82      2:14:46.8     10:17/M
       7    Alberto Pina                      St Augustine  FLORI   105   51       87      2:17:15.8     10:29/M
       8    David Campbell                    Merritt island  FLO    23   51      102      2:22:49.8     10:54/M
       9    Dennis Warren                     Cape Canaveral  FLO   150   51      104      2:23:18.1     10:56/M
      10    Jose Diaz-Davila                  Saint Cloud  FLORID    38   54      120      2:33:33.7     11:43/M
      11    Philip Lintereur                  Mims  FLORIDA          84   54      126      2:39:00.2     12:08/M
      12    Chaz Rosenblum                    Clermont  FLORIDA     116   51      131      2:48:15.0     12:51/M
      13    Stephen Timmer                    Treasure Island  FL   140   51      140      3:05:17.4     14:09/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Mahoney                      Melbourne  FL         164   58       14      1:37:31.7      7:27/M
       2    Mark Russell                      Orlando  FLORIDA      117   57       35      1:49:48.8      8:23/M
       3    Thomas Taylor                     St. Clair Shores  M   138   59       53      1:57:46.1      8:59/M
       4    Ivan Vincent                      Cocoa Beach  FLORID   146   58      101      2:21:16.0     10:47/M
       5    joe Stancliff                     tampa  FLORIDA        133   59      111      2:27:44.1     11:17/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ralph Savo                        Bayonne  FLORIDA      120   64       63      2:02:18.6      9:20/M
       2    Dick White                        Cocoa Beach  FL       152   60       95      2:19:44.4     10:40/M
       3    ROBERT JONES                      COCOA BEACH  FLORID    65   63      130      2:44:09.3     12:32/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    bob lash                          wailuku  HAWAII        79   66       44      1:55:12.3      8:48/M
       2    Samuel Burch                      Clearwater  FLORIDA    19   66       55      1:57:55.2      9:00/M
       3    Jim Schroeder                     Indialantic  FLORID   121   66       64      2:02:33.3      9:21/M
       4    David Farrall                     Melbourne Beach  FL    43   65       89      2:18:20.0     10:34/M