USA Beach Running Championship Half Marathon & 10K

10K

Age Group Results

October 27, 2013


Results By Space Coast Event Management & Timing .


Men: Top Finishers 12-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ceal Muldoon Walker               Cocoa Beach  FLORID  3499   51        4        41:54.9      6:45/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annie Caza                        Indialantic  FLORID  1750   52        9        45:24.2      7:19/M
Top

Female 11 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Mae Arorash                   BERMUDA            3590           108      1:08:01.4     10:58/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexus Tinney                     Saint Cloud  FLORID  3552   14      144      1:19:22.3     12:48/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Brusca                      Melbourne  FLORIDA   1740   17      102      1:06:28.1     10:43/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Reichenbach                Tallahassee  FLORID  3525   24       23        49:37.9      8:00/M
       2    Tracy Dash                        Indian Harbour Beac  1763   22       52        56:32.7      9:07/M
       3    Ashley Paterson                   Indian Harbour Beac  3510   22       72        59:52.7      9:39/M
       4    Kaitlyn Noyes                     Oviedo  FLORIDA      3503   20      123      1:12:07.3     11:38/M
       5    Katherine O'Brien                 Wynnewood  PENNSYLV  3507   24      128      1:13:44.0     11:54/M
       6    Shelby Blaes                      Ocala  FL            3595   20      146      1:19:26.7     12:49/M
       7    Clare Diaz-Davila                 Saint Cloud  FLORID  1770   21      148      1:19:27.7     12:49/M
       8    Caroline Dennis                   Orlando  FLORIDA     1769   24      156      1:22:43.2     13:20/M
       9    Kate Matsia                       Orlando  FLORIDA     3478   23      159      1:25:38.8     13:49/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marissa Hatcher                   Winter Park  FLORID  1795   25        5        42:02.4      6:47/M
       2    Kelly LaMaster                    Rockledge  FLORIDA   3472   29       24        49:58.9      8:04/M
       3    Dana Maughn                       Cocoa Beach  FL      3479   25       27        50:26.7      8:08/M
       4    Francis Poleo                     Orlando  FLORIDA     3518   28       31        51:42.6      8:20/M
       5    Eliza Grove                       Satellite Beach  FL  3579   27       60        57:30.4      9:16/M
       6    Lissete Reed                      orlando  FLORIDA     3522   29       99      1:06:03.2     10:39/M
       7    Amanda Forshaw                    Patrick AFB  FLORID  1777   27      101      1:06:27.8     10:43/M
       8    Erin Burkhardt                    Oviedo  FLORIDA      1743   28      104      1:06:36.1     10:45/M
       9    Deanna Schnepf                    Winter Park  FLORID  3536   27      129      1:14:14.3     11:58/M
      10    Melissa Poitras                   Orlando  FLORIDA     3516   28      135      1:15:35.3     12:11/M
      11    Harmonie Thornton                 Orlando  FLORIDA     3549   29      136      1:15:45.9     12:13/M
      12    Krista Vaught                     Apopka  FLORIDA      3556   29      142      1:17:07.2     12:26/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alicia Weber                      Clermont  FLORIDA    3566   33        7        43:43.6      7:03/M
       2    Danielle Hueper                   Melbourne  FLORIDA   3461   33       35        52:12.0      8:25/M
       3    Lauri McGee                       Melbourne             170   30       47        55:24.7      8:56/M
       4    Agatha Kolodziejczak                                   3594   32       59        57:27.3      9:16/M
       5    Kimberly Harting                  Melbourne  FLORIDA   1794   34       62        57:48.8      9:19/M
       6    Amber Fidler                      Lancaster  PA        3592   31       78      1:01:21.1      9:54/M
       7    Leslie Forshaw                    Cocoa Beach  FLORID  1776   33      103      1:06:29.3     10:43/M
       8    Katie Hall                          FLORIDA            1792   31      117      1:09:56.3     11:17/M
       9    Jillian Davis                     Saint Cloud  FLORID  1764   33      167      1:28:07.0     14:13/M
      10    Janice Moore                      Palm Bay  FLORIDA    3496   32      168      1:28:43.0     14:19/M
      11    Caley Burke                       Melbourne  FLORIDA   3591   31      183      1:56:10.7     18:44/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Volz                         Orlando  FLORIDA     3560   36       30        51:42.2      8:20/M
       2    niyoga hubbard                    orlando  FLORIDA     3460   35       39        53:02.9      8:33/M
       3    Dawn Koval                        St Augustine  FLORI  3469   36       57        57:08.3      9:13/M
       4    Carrie Bryniak                    Cocoa Beach  FL      1741   35       68        59:17.2      9:34/M
       5    Mariana Zorrilla                  Orlando  FLORIDA     3573   35       76      1:00:29.3      9:45/M
       6    Amy Swieringa                     Orlando  FLORIDA     3547   35       77      1:01:11.9      9:52/M
       7    Laura Jasikiewicz                 Orlando  FL          3564   36       80      1:02:06.5     10:01/M
       8    arianny arocha                    fort lauderdale  FL  1732   38       83      1:02:31.8     10:05/M
       9    miranda demczyk                   marion  OHIO         1768   39       86      1:03:03.0     10:10/M
      10    Erin Montgomery                   Melbourne  FLORIDA   3495   38       87      1:03:04.4     10:10/M
      11    Alison Yates                      Vero Beach  FLORIDA  3572   36      112      1:09:22.1     11:11/M
      12    Danielle Castro                   Orlando  FLORIDA     1749   35      119      1:10:14.9     11:20/M
      13    Amanda Tinney                     Saint Cloud  FLORID  3551   37      149      1:19:31.9     12:50/M
      14    Suzanne Hostetter                 Orlando  FLORIDA     3459   38      165      1:27:49.5     14:10/M
      15    Kelly Underwood                   Winter Park  FLORID  3554   38      166      1:27:51.2     14:10/M
      16    Carolyn Rennie                    Altamonte Springs    3526   35      172      1:30:36.4     14:37/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Flynn                         Titusville  FLORIDA  1775   44       44        54:32.1      8:48/M
       2    Shelley Richardson                Satellite Beach  FL  3528   44       46        55:02.3      8:53/M
       3    Susie Lacorte                     Sebastain  FLORIDA   3470   42       53        56:34.4      9:07/M
       4    erica schwarz                     Melbourne  FLORIDA   3537   41       56        57:03.2      9:12/M
       5    Maria Casserly                    Vero Beach  FLORIDA  1746   41       63        58:04.9      9:22/M
       6    Brenda Picarski                   Saint Cloud  FLORID  3513   43       70        59:26.3      9:35/M
       7    Nadine Armstrong                  Sebastian  FLORIDA   1731   42       79      1:01:29.4      9:55/M
       8    Shannon Boyd                      Merritt Island  FL   1738   41       90      1:03:56.5     10:19/M
       9    Laurie Gleichauf                  Merritt Island  FLO  1785   41       91      1:04:08.7     10:21/M
      10    Evelis Gerena                     Apopka  FLORIDA      1783   40       95      1:05:03.9     10:30/M
      11    Stacy Conrad                      ST Cloud  FLORIDA    1753   42       97      1:05:07.3     10:30/M
      12    mandy huston                      winter park  FLORID  3463   42      109      1:08:03.0     10:59/M
      13    Eliana Ocasio                     Melbourne  FLORIDA   3593   40      111      1:08:57.7     11:07/M
      14    Laura Brainard                    Satellite Beach  FL  1739   44      127      1:13:08.0     11:48/M
      15    Mandy Huston                                            357   42      130      1:14:49.6     12:04/M
      16    Eileen Hehman                     Saint Cloud  FLORID  1799   43      133      1:15:08.9     12:07/M
      17    Ginger Allen                      Winter Garden  FLOR  1729   40      139      1:16:51.6     12:24/M
      18    Suzanne Skinner                   Clermont  FLORIDA    3541   44      158      1:24:17.0     13:36/M
      19    Betzaida Navas                    Clermont  FL          353   41      180      1:35:40.1     15:26/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Campbell                 Orlando  FLORIDA     1745   48       66        58:51.7      9:30/M
       2    Nancy Riley                                             352   48       96      1:05:04.7     10:30/M
       3    Kelly Morton                      Oviedo  FLORIDA      3497   49       98      1:05:43.5     10:36/M
       4    Mary Melvin                       Orlando  FLORIDA     3486   45      107      1:07:32.6     10:54/M
       5    Debbie Nail                       Merritt Island  FLO  1765   46      114      1:09:45.2     11:15/M
       6    Marissa Kelley                    Fort Lauderdale  FL  3467   45      122      1:11:59.4     11:37/M
       7    Linda Laird                       High Springs  FLORI  3471   49      137      1:15:59.8     12:15/M
       8    Laura Rose-Fortmueller            Ocoee  FLORIDA       3533   48      138      1:16:02.0     12:16/M
       9    lisa cooper                       windermere  FLORIDA  1754   47      140      1:16:53.1     12:24/M
      10    sharon Norton                     barefoot Bay  FLORI  3501   49      151      1:21:11.0     13:06/M
      11    Leisha Sinclair                   Merritt Island  FLO  3540   47      160      1:25:41.2     13:49/M
      12    Linda Dady                        St. Cloud  FLORIDA   1759   46      174      1:31:22.9     14:44/M
      13    Carmen Perez                      Kissimmee  FLORIDA   3511   46      178      1:34:28.2     15:14/M
      14    Sandra Read                       Orlando  FLORIDA     3521   48      179      1:35:02.5     15:20/M
      15    Lisa Leblanc-Hotchings            Bonita Springs  FL    168   47      182      1:53:45.7     18:21/M
      16    Susan Lincoln                     Orlanfo  FLORIDA     3476   48      184      1:56:13.8     18:45/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kimberly Badgett                  Cocoa  FLORIDA       1735   51       75      1:00:20.9      9:44/M
       2    linda montgomery                  ft pierce  FLORIDA   3494   53       89      1:03:26.2     10:14/M
       3    beverly glenn                     Cocoa  FL            1786   52       94      1:04:48.3     10:27/M
       4    Ellen Dash                        Indian Harbour Beac  1762   53      105      1:07:00.9     10:48/M
       5    Lois Born                         Cocoa Beach  FLORID  1737   50      121      1:10:50.4     11:25/M
       6    Maureen OBrien                    Orlando  FLORIDA     3506   52      124      1:12:36.9     11:43/M
       7    Tracy Abbott                      Cocoa Beach  FLORID  1727   50      155      1:22:37.3     13:20/M
       8    Jo Lea Hearn                      Merritt Island  FLO  1798   52      161      1:25:42.0     13:49/M
       9    leonora libecki                   st cloud  FLORIDA    3475   53      181      1:43:43.9     16:44/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lynn OBrien                       Oxford  FL           3504   57       64        58:16.1      9:24/M
       2    Kathleen Taylor                                        3599   58      126      1:12:57.3     11:46/M
       3    Lorna Mazza                       Melbourne  FL        3480   57      143      1:18:38.6     12:41/M
       4    Beth Walker                       Melbourne  FL        3561   57      152      1:21:18.0     13:07/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Miller                     Plant City  FLORIDA  3490   61      131      1:14:51.5     12:04/M
       2    CHERYL HELFER                     OCOEE  FLORIDA       3453   62      169      1:29:15.1     14:24/M
       3    Brenda Pulliam                    Melbourne  FLORIDA   3519   61      177      1:34:13.3     15:12/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Vaught                    Orlando  FLORIDA     3557   65      141      1:17:06.9     12:26/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    mickey hooke                      bradenton  FLORIDA   3457   52        1        37:34.0      6:04/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Hultgren                      Melbourne  FLORIDA   3462   53        2        39:40.8      6:24/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shane Washburn                    Indialantic  FLORID  3565   14        8        45:13.3      7:18/M
       2    Patrick Babcock                   Orlando  FLORIDA     1734   13      154      1:22:26.8     13:18/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marcus Garrow                     Winter park  FLORID  1782   24       34        52:09.6      8:25/M
       2    Paul Fostock                      Winter Garden  FLOR  1778   24      110      1:08:40.5     11:05/M
       3    William Blaes                     Ocala  FL            3596   21      147      1:19:27.6     12:49/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Dekar                    Orlando  FLORIDA     1766   29       16        48:21.3      7:48/M
       2    Shane Turner                      Merritt Island  FLO  3553   26       48        55:24.9      8:56/M
       3    Sean Mullin                       Orlando  FLORIDA     3500   25       61        57:41.7      9:18/M
       4    earl castillo                     orlando  FLORIDA     1748   27       73      1:00:05.6      9:41/M
       5    Michael Balestracci               Satellite Beach  FL  1736   29       92      1:04:29.4     10:24/M
       6    Zachary Lery                      Orlando  FL          3598   25      170      1:29:25.0     14:25/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael DeLallo                   Satellite Beach  FL  1767   30       19        49:08.0      7:55/M
       2    Kevin Bryniak                     Cocoa Beach  FL      1742   34       25        50:14.2      8:06/M
       3    hector rodriguez                  orlando  FLORIDA     3532   32       67        58:55.4      9:30/M
       4    Eric Nowak                        Merritt Island  FLO  3502   31       71        59:32.7      9:36/M
       5    Billy Higginbotham                Orlando  FLORIDA     3456   34       85      1:02:59.4     10:10/M
       6    Paul Wilson                       Orlando  FLORIDA     3569   32      125      1:12:44.5     11:44/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Yanbin Wang                       Orlando  FLORIDA     3562   35        6        43:30.7      7:01/M
       2    Mark Quintana                     Rockledge  FLORIDA   3520   35       18        49:00.7      7:54/M
       3    Andrew Butler                     Merritt Island  FLO  1744   38       28        50:38.7      8:10/M
       4    Daniel Reed                       orlando  FLORIDA     3523   39       43        54:14.9      8:45/M
       5    Clint Libarnes                                          351   37       45        55:02.0      8:53/M
       6    octavio tagliaferro               altamonte spg  FLOR  3548   38       84      1:02:32.8     10:05/M
       7    Jason Croft                       Orlando  FL          1757   35      100      1:06:20.5     10:42/M
       8    Thomas Yates                      Vero Beach  FLORIDA  3571   37      113      1:09:22.4     11:11/M
       9    Ted Siller                        Winter Park  FLORID  3538   35      173      1:30:36.5     14:37/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Geflis Fernandes                  São José/SC  OTHE  1773   43       12        46:33.3      7:30/M
       2    Tony Mehta                        Vero Beach  FLORIDA  3485   44       17        48:54.7      7:53/M
       3    Mark Parado                       Patrick AFB  FLORID  3509   40       36        52:27.9      8:28/M
       4    Chad Shoultz                                           3597   40       38        52:58.8      8:33/M
       5    Stephen Picarski                  Saint Cloud  FLORID  3514   44       50        56:01.4      9:02/M
       6    Brad Swezey                       Cape Canaveral  FL   3546   43       54        56:36.7      9:08/M
       7    Chris Hare                        Viera  FLORIDA       1793   43      115      1:09:47.6     11:15/M
       8    shawn Gromala CRARY               kissimmee  FLORIDA   1791   40      116      1:09:53.0     11:16/M
       9    Matthew Fisher                    SANFORD  FLORIDA     1774   41      120      1:10:48.1     11:25/M
      10    Dan Hehman                        Saint Cloud  FLORID  1800   44      132      1:15:07.2     12:07/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Snodgrass                   Melbourne  FL        3543   48        3        41:36.2      6:43/M
       2    Angel Rivera                      Kissimmee  FLORIDA   3530   48       10        45:36.4      7:21/M
       3    robert haviland                   jensen beach  FLORI  1796   49       13        47:07.6      7:36/M
       4    Jim Stuart                        Stonington  CONNECT  3545   49       29        51:26.8      8:18/M
       5    Stanley Aguirre                   Orlando  FLORIDA     1728   46       40        53:03.0      8:33/M
       6    Robert Hearn                      Orlando  FLORIDA     1797   49       41        53:37.6      8:39/M
       7    Jeff Lingo                        Orlando  FLORIDA     3477   47       42        54:09.8      8:44/M
       8    ED MEADE                          VERO BEACH  FLORIDA  3484   45       49        55:55.2      9:01/M
       9    Lee Morton                        Oviedo  FLORIDA      3498   49       51        56:26.6      9:06/M
      10    William Gregor                    Cocoa Beach  FLORID  1787   49       82      1:02:22.8     10:04/M
      11    John Mitchell                     Melbourne  FLORIDA   3493   45      106      1:07:05.0     10:49/M
      12    Matt Skinner                      Clermont  FLORIDA    3542   45      163      1:26:40.4     13:59/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Hicks                       Orlando  FLORIDA     3455   52       11        45:46.0      7:23/M
       2    John Petry                        Satellite Beach  FL  3512   52       14        47:52.6      7:43/M
       3    Marcos A. Da Costa                São Paulo/SP  OTHE  1758   50       20        49:27.8      7:59/M
       4    Dave McNeill                      Saint Cloud  FLORID  3483   50       21        49:34.1      8:00/M
       5    Ned OBrien                        Doylestown  PA       3505   51       22        49:35.5      8:00/M
       6    Jimmy Jones                       Orlando  FLORIDA     3465   53       32        51:43.6      8:20/M
       7    Bill Mitchell                     Juliette  FLORIDA    3492   51       55        56:57.0      9:11/M
       8    Fred Williams                     Melbourne  FLORIDA   3568   54       81      1:02:15.6     10:02/M
       9    Scott Washburn                                          358   50       88      1:03:10.3     10:11/M
      10    Tom Hostetter                     Orlando  FLORIDA     3458   50      162      1:25:48.6     13:50/M
      11    Derek Babcock                     Orlando  FLORIDA     1733   52      171      1:30:13.6     14:33/M
      12    Brian Dady                        St. Cloud  FLORIDA   1760   54      175      1:31:24.0     14:45/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sal Farino                        Cape Canaveral  FL   1772   57       15        48:16.9      7:47/M
       2    Vince Casserly                    Vero Beach  FLORIDA  1747   56       26        50:18.8      8:07/M
       3    Felix Robinson                    Orlando  FLORIDA     3531   58       37        52:33.8      8:29/M
       4    John Weeks                        Winter Park  FLORID  3567   55      118      1:10:11.4     11:19/M
       5    Jose Mena                         Orlando  FLORIDA     3487   57      134      1:15:27.1     12:10/M
       6    Tony Mazza                        Melbourne  FLORIDA   3481   55      176      1:33:49.0     15:08/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Gleichauf                  Merritt island  FLO  1784   62       58        57:13.4      9:14/M
       2    Thomas Jordan                     Cocoa Beach  FLORID  3466   64       93      1:04:33.8     10:25/M
       3    Steve Christlieb                  Lowell  FLORIDA      1751   62      150      1:20:59.4     13:04/M
       4    DAVE HELFER                       OCOEE  FLORIDA       3454   62      164      1:27:25.9     14:06/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dennis A Miller                   Plant City  FLORIDA  3489   66       33        51:46.5      8:21/M
       2    Bob Fugitt                        Sweetwater  TENNESS  1779   65       65        58:36.1      9:27/M
       3    Paul Stees                        St. Petersbug  FLOR  3544   68      145      1:19:24.6     12:48/M
       4    R. C. Koontz                      Merritt Island  FL   3468   67      157      1:23:33.1     13:29/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Hunter                      Winter Garden  FL    3600   74       69        59:22.4      9:35/M
       2    Ron Osler                         Cocoa Beach  FLORID  3508   74       74      1:00:20.4      9:44/M
       3    Larry Timmons                     Viera  FLORIDA       3550   71      153      1:21:29.0     13:09/M