Alta Vista Sports

 

Health First Olympic and Sprint Distance Triathlon
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/15.9 Mile Bike/3.5 Mile Run
October 7, 2007
Melbourne, FL
Race Director: Christine Lighthill
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   672 John Lafreniere          41 Orlando                   FL 1:18:21   10   10:52    1:18    2   41:25    0:46    1   24:02         
    2     2   624 Ed Donner                31 Melbourne                 FL 1:20:37    3    9:59    1:22    4   43:08    0:28    3   25:41         
    3     3   710 Ken Junkins              53 Saint Cloud               FL 1:22:05   24   11:57    1:35    1   41:00    0:45    6   26:49         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36   604 Billy Clifton            19 Palm Bay                  FL 1:41:19    1   11:51    1:52    1   56:31    0:28    1   30:39         
    2   169   603 Andrew Johnson           18 Palm Bay                  FL 2:07:13    2   13:05    3:39    2 1:11:48    0:43    2   38:00         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35   608 Garret Reece             24 Melbourne                 FL 1:40:46    1   11:24    1:48    1   51:46    0:59    2   34:51         
    2   163   607 Adam Blair               21 Palm Bay                  FL 2:06:19                                                                
    3   211   605 David Thomas             20 Winter Springs            FL 2:23:43    2   13:10    5:12    2 1:32:31    0:51    1   32:01         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   614 Jim Halley               28 Jupiter                   FL 1:32:44    4   12:06    1:33    1   51:02    0:48    2   27:15         
    2    20   618 John Ordonez             29 Merritt Island            FL 1:35:43    1   11:14    2:30    5   53:49    0:58    1   27:14         
    3    27   615 Jeremy Hauff             28 Minneola                  FL 1:39:11    6   12:40    2:35    2   51:10    1:44    4   31:03         
    4    40   613 Kasey Drennen            27 Melboure                  FL 1:41:58    5   12:27    2:19    4   52:20    1:01    5   33:53         
    5    57   609 Travis Hiers             25 Palm Bay                  FL 1:44:21    9   14:38    1:53    3   51:55    0:52    6   35:05         
    6    96   610 Adam Compton             26 Cocoa                     FL 1:51:27   10   15:01    2:39    7   58:10    0:31    7   35:08         
    7    99   616 Anthony Brim             28 Minneola                  FL 1:52:26    8   14:36    3:06    6   55:27    2:14    8   37:05         
    8   140   612 Ryan McMillan            26 Viera                     FL 2:01:41    3   11:45    1:54    9 1:17:42    1:15    3   29:06         
    9   182   611 Charles Ferrell          26 Orlando                   FL 2:10:00    7   13:15    4:10    8 1:09:33    2:26    9   40:39         
   10     0   617 Javier Junco             29 Indian Harbour Beach      FL            2   11:30    2:17                                           
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   620 Chad Pilster             30 Deland                    FL 1:28:19    4   11:27    1:26    1   43:49    0:45    6   30:54         
    2    14   622 James Croft              30 Indian Harbour Bch        FL 1:33:39    6   11:43    1:54    6   52:45    1:04    2   26:14         
    3    16   637 Robert Baduini           34 Satellite Beach           FL 1:34:24    5   11:32    2:14    2   49:33    1:09    4   29:59         
    4    18   623 Ed Springer              30 Merritt Island            FL 1:35:35    2   11:12    1:59   11   56:40    0:40    1   25:06         
    5    24   621 John Blackstone          30 Indialantic               FL 1:37:37    3   11:14    1:46    4   50:47    0:45    8   33:07         
    6    25   636 Gentry Cruze             34 Ocoee                     FL 1:38:28    8   12:10    2:38    3   49:53    1:22    7   32:27         
    7    26   633 Michael Bruce            33 Orlando                   FL 1:38:30   10   13:16    2:27    5   51:07    1:10    5   30:32         
    8    38   638 Eric Rothery             34 West Melbourne            FL 1:41:52   14   14:58    3:22    7   52:58    1:16    3   29:20         
    9    42   630 Chuck Jacobs             33 Melbourne                 FL 1:42:31    9   12:30    2:09    8   53:15    0:56    9   33:43         
   10   101   631 Chris Bergeron           33 Melbourne                 FL 1:53:59    7   12:08    3:16   12   58:09    2:06   13   38:22         
   11   102   634 Joseph Hoenshell         34 Kissimee                  FL 1:54:09   15   15:42    4:40   10   56:10    0:57   12   36:41    2:00 
   12   110   629 Kevin Guffee             33 Casselberry               FL 1:54:47   11   14:02    4:33   13   59:02    1:52   11   35:21         
   13   112   627 Andrew Ritchie           32 Sanford                   FL 1:55:15    1   10:40    3:51   14 1:03:29    1:59   10   35:17         
   14   145   632 Pablo Hadida             33 Orange Park               FL 2:02:41   12   14:24    3:55   15 1:03:43    2:05   14   38:35         
   15   220   635 Sean Sullivan            34 Melbourne Beach           FL 2:38:47   13   14:31   15:00   16 1:16:47    1:44   15   50:46         
   16     0   628 Jonathan Krauser         32 Satellite Beach           FL           16   17:07    2:05    9   54:14    1:06                      
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19   645 Ayers Ayers              36 Orlando                   FL 1:35:37    4   12:19    2:15    2   49:07    1:08    3   30:50         
    2    23   641 Brian Leander            36 Indialantic               FL 1:37:20    5   12:49    1:25    3   49:30    0:35    5   33:02         
    3    28   644 Dean Holthaus            36 Merritt Island            FL 1:39:26    2   11:47    3:58    9   53:57    1:00    1   28:45         
    4    37   648 Jim Schaeffer            37 Melbourne                 FL 1:41:20    3   12:04    1:37   10   54:49    0:58    4   31:53         
    5    39   655 Howard Kanner            38 Rockledge                 FL 1:41:55   11   13:55    3:40    8   52:56    1:15    2   30:10         
    6    41   654 Michael Cannegieter      38 Miami                     FL 1:42:11   10   13:32    1:45    1   46:21    1:39   11   38:56         
    7    61   646 Andrew Barnes            36 Rockledge                 FL 1:45:17    7   13:19    1:54    6   52:41    0:56    7   36:28         
    8    71   639 Jon-Paul Lerro           35 Melbourne                 FL 1:46:15   13   15:15    2:29    7   52:53    0:58    6   34:41         
    9    80   643 Payton Jones             36 Merritt Island            FL 1:48:41    6   13:15    2:22    5   51:57    0:59   13   40:09         
   10    87   647 Duane Wagner             36 Vero Beach                FL 1:50:24    8   13:21    1:54    4   51:18    1:10   15   42:43         
   11   109   649 Bill Graham              37 Melbourne                 FL 1:54:45    9   13:29    3:38   11   57:46    0:47   12   39:07         
   12   119   653 Thomas Parker            38 Merritt Island            FL 1:56:32    1   10:07    3:27   13 1:04:14    1:00    9   37:46         
   13   167   650 Sean Cannie              37 Melbourne                 FL 2:07:00   15   19:33    5:00   12   58:03    2:07   14   42:20         
   14   195   652 Rodd Newcombe            38 Melbourne Beach           FL 2:15:25   12   13:59    4:21   17 1:18:36    1:17    8   37:15         
   15   199   657 David Reed               39 Melbourne                 FL 2:17:06   14   18:48    3:53   16 1:14:37    2:00   10   37:50         
   16   214   651 Gregory Harland          37 Satellite Beach           FL 2:31:00   16   26:52    7:13   15 1:11:09    1:59   16   43:49         
   17   218   642 Edward Bain              36 Melbourne                 FL 2:37:36   17   31:27    9:49   14 1:08:23    2:50   17   45:08         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   701 Dave Underill            49 Vero Beach                FL 1:24:59    1    9:10    1:40    2   43:22    0:54    6   29:54         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   684 John Cavanaugh           44 Indialantic               FL 1:34:07    4   12:03    2:21    1   45:26    1:28    5   32:51         
    2    33   676 Ricardo Gotay            42 Melbourne Beach           FL 1:40:02    7   12:37    2:12    2   50:07    1:35    6   33:33         
    3    60   669 Spiro Kollanda           40 Palm Bay                  FL 1:45:12   12   15:13    3:30    5   53:10    1:01    2   32:19         
    4    67   681 Craig Hagan              43 Melbourne Beach           FL 1:45:36    1   11:26    2:04    6   55:43    1:28    7   34:56         
    5    78   671 Tristan Johannessen      40 Winter Park               FL 1:47:51   10   14:09    2:42    9   57:06    1:05    4   32:50         
    6    79   683 Randall Jacobs           43 Vero Beach                FL 1:48:40   13   15:56    2:08    3   50:20    1:20   10   38:57         
    7    86   680 Neal Cantwell            43 Melbourne                 FL 1:50:17    6   12:25    3:39    8   56:07    2:08    8   36:00         
    8    89   677 Dale Anderson            42 Melbourne Beach           FL 1:50:35    3   11:59    2:33    4   51:17    1:45   14   43:03         
    9    97   675 Jose Pascual             41 West Melbourne            FL 1:51:35    2   11:59    3:35   14 1:05:21    1:14    1   29:27         
   10   106   673 Shawn Wilson             41 Palm Bay                  FL 1:54:33   14   17:03    2:27   11 1:01:19    1:23    3   32:23         
   11   108   670 Joseph Brief             40 Satellite Beach           FL 1:54:43    8   13:13    4:05   10   57:24    2:06    9   37:57         
   12   132   685 John Faure               44 Melbourne Beach           FL 2:00:30    9   13:14    3:30   13 1:03:18    1:30   12   38:59         
   13   133   678 William McLamb           43 Indian Harbour Beach      FL 2:00:35    5   12:11    3:35   12 1:02:13    2:19   13   40:19         
   14   157   668 Douglas McMahon          40 Melbourne                 FL 2:05:17   11   14:18    4:30    7   56:05    3:18   15   47:08         
   15   201   674 Glenn Williams           41 Palm Bay                  FL 2:17:43   15   18:21    5:03   15 1:11:37    3:46   11   38:57         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   694 Randy Raczek             48 Orlando                   FL 1:30:38   12   16:38    1:52    1   42:50    1:35    2   27:46         
    2    10   700 Mike Moore               49 Saint Cloud               FL 1:31:34   11   16:20    1:51    2   46:25    1:05    1   25:55         
    3    45   697 Michael Johnson          48 Merritt Island            FL 1:42:55    2   10:13    2:32    5   52:18    1:51   11   36:03         
    4    46   692 Bill Buonanni            47 Merritt Island            FL 1:43:07    7   13:10    2:08    4   51:30    1:12    8   35:09         
    5    54   695 Brian Celso              48 Indialantic               FL 1:43:54   10   15:35    2:10    8   55:16    1:28    3   29:28         
    6    64   696 J Hixon                  48 Melbourne Beach           FL 1:45:23    1    9:55    2:46    9   56:25    1:26    7   34:53    2:00 
    7    69   690 Jeff Hedrick             46 Viera                     FL 1:45:48    9   14:59    2:12    3   51:28    1:13   10   35:57         
    8    72   600 David Zipf               45 Melbourne                 FL 1:46:35    3   10:45    2:57    6   52:57    0:34   12   39:24         
    9    75   686 Dave Yablunosky          45 Coral Springs             FL 1:47:21    6   12:35    2:52    7   53:33    3:48    5   34:35         
   10    95   693 Alberto Escobar          47 Satellite Beach           FL 1:51:22    8   14:15    3:07   12   59:57    0:54    4   33:11         
   11   100   698 David Arteaga            48 Merritt Island            FL 1:52:52    4   10:49    3:53   13 1:00:56    2:07    9   35:09         
   12   104   699 Timothy Murphy           49 Melbourne Beach           FL 1:54:24    5   12:16    3:13   10   56:36    2:27   13   39:54         
   13   117   691 John Philbin             47 Melbourne Beach           FL 1:56:14   13   17:03    4:24   11   57:57    2:05    6   34:47         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   707 Hywel Jones              52 Cocoa Beach               FL 1:29:57    1   10:21    1:59    1   48:03    1:38    1   27:57         
    2    47   715 Mark Dirga               54 Malabar                   FL 1:43:14    2   11:07    3:08    2   52:21    1:40    2   34:59         
    3    93   705 Craig Lorenzini          50 Palm Bay                  FL 1:51:06   12   18:03    2:28    3   52:30    0:44    4   37:23         
    4    98   728 Robert Macleod           54 Atlanta                   GA 1:52:21   11   17:11    3:35    5   53:43    2:27    3   35:27         
    5   111   704 David Smith              50 Orlando                   FL 1:55:12    8   15:37    2:55    6   55:19    1:00    7   40:22         
    6   138   714 Fred Peterson            54 Malabar                   FL 2:01:16   13   19:28    3:59    4   53:13    2:06   10   42:32         
    7   141   706 James Harrison           50 Palm Bay                  FL 2:01:56   10   16:37    3:54    8 1:00:35    2:41    5   38:11         
    8   149   711 Gopal Gadodia            53 Indian Harbour Beach      FL 2:04:13    4   14:26    3:37    7 1:00:07    2:23   13   43:43         
    9   174   708 Mark Varrato             52 Merritt Island            FL 2:08:20    5   14:38    3:30   11 1:05:37    2:17    9   42:20         
   10   179   713 Tony Stanzione           54 Indian Harbour Beach      FL 2:09:17    3   14:06    2:08   13 1:09:51    1:59    8   41:15         
   11   181   703 Joseph Werner            50 Melbourne                 FL 2:09:59    9   16:31    4:33    9 1:04:24    1:44   12   42:48         
   12   194   702 Shashin Desai            50 Indian Harbour Beach      FL 2:15:23   14   21:28    4:54   10 1:04:54    1:31   11   42:38         
   13   196   709 Daryl Gilbert, Sr.       52 Viera                     FL 2:15:28    6   14:45    2:50   12 1:09:41    1:55   14   46:18         
   14   202   712 Mark Settle              53 Palm Beach Gardens        FL 2:17:45    7   15:23    2:28   14 1:17:58    2:29    6   39:29         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   720 William Floyd            58 Tampa                     FL 1:37:00    2   12:11    1:56    1   49:32    1:22    1   32:02         
    2    73   721 Peter Carabetta          59 Melbourne                 FL 1:47:04    1   12:05    1:59    2   53:11    1:00    2   38:51         
    3   192   719 Jerry Davis              58 Malabar                   FL 2:14:48    3   21:37    4:50    3 1:00:37    2:17    3   45:29         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   142   725 Mark Brier               61 Port Orange               FL 2:01:58    1   13:16    3:12    2 1:00:17    1:38    3   43:38         
    2   148   723 David Leacock            60 Palm Bay                  FL 2:03:52    2   13:16    1:42    5 1:09:04    1:13    1   38:39         
    3   166   722 Michael Terry            60 Orlando                   FL 2:06:39    5   17:32    4:27    3 1:02:43    1:15    2   40:43         
    4   170   724 Kenneth Scherer          60 Palm Beach Gardens        FL 2:07:45    4   15:01    3:13    1   59:59    2:55    4   46:39         
    5   210   726 Earl Friedell            61 Snellville                GA 2:22:59    3   13:39    5:00    4 1:08:11    1:46    5   54:25         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56   663 Matt Hudkins             35 Valdosta                  GA 1:43:57    4   12:07    3:51    3   53:25    1:41    1   32:55         
    2    77   661 Alexander Angelo         24 Jacksonville              FL 1:47:39    2   11:34    2:50    4   56:25    0:51    2   36:00         
    3    88   664 Don Carter               37 Malabar                   FL 1:50:27    5   13:11    4:59    2   51:44    2:15    4   38:19         
    4    94   662 Daniel Hunger            32 Palm Bay                  FL 1:51:13    1   11:21    2:33    1   50:15    3:11    5   43:55         
    5   144   665 Christopher Frissell Jr  39 Tampa                     FL 2:02:32    3   11:57    3:00    5 1:07:07    2:21    3   38:09         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   733 Derek Heinlen            43 Melbourne                 FL 1:34:31    1   10:51    1:48    1   48:28    1:19    1   32:06         
    2    51   689 Al Steele                46 Tampa                     FL 1:43:44    5   13:04    1:47    3   50:47    0:59    5   37:08         
    3    55   731 Jeffrey Roselip          41 Melbourne                 FL 1:43:55    2   11:39    2:43    4   51:48    0:47    4   37:00         
    4    58   729 Robert Jones             40 Melbourne                 FL 1:44:52    7   14:36    2:28    2   49:52    1:49    2   36:08         
    5   105   736 David Turner             47 Melbourne                 FL 1:54:25    4   12:51    3:16    6   58:47    0:52    7   38:41         
    6   114   738 Jeff Perry               52 Melbourne Beach           FL 1:55:20    3   12:12    3:24    7 1:00:39    1:54    6   37:12         
    7   153   739 Guillermo Ramos-Piazza   55 Jacksonville              FL 2:04:57   10   17:00    2:45    8 1:00:55    2:03    9   42:17         
    8   183   737 Carl Von Achen           49 West Melbourne            FL 2:10:20    9   16:59    4:18    5   58:45    3:15   10   47:04         
    9   193   735 Charles Borrelli         43 Palm Bay                  FL 2:14:58    8   15:39    4:57    9 1:02:30    4:00   11   47:54         
   10   198   732 Jeff Rosolowski          42 Palm Bay                  FL 2:15:45   12   28:22    4:56   10 1:04:19    1:35    3   36:36         
   11   200   730 Robert Devries           41 Indian Harbour Beach      FL 2:17:42    6   13:44    4:11   11 1:19:03    1:02    8   39:42         
   12   222   740 Jim Polatty              60 Sebring                   FL 2:50:41   11   22:55    4:26   12 1:21:33    1:16   12 1:00:33         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    31   666 Jonah Compton            24 Cocoa                     FL 1:39:44    1   11:19    3:04    2   56:26    0:52    1   28:05         
    2    32   742 Matt Reed                40 Satellite Beach           FL 1:39:55    2   11:44    1:56    1   56:14    0:34    2   29:28         
    3   136   745 Andy Cox                 45 Melbourne                 FL 2:01:06    3   15:27    3:48    3 1:01:52    0:58    4   39:04         
    4   162   667 Brian Turner             31 West Melbourne            FL 2:06:17    4   15:38    3:17    4 1:08:41    1:55    3   36:48         
    5   213   744 William Babiez           43 Port Orange               FL 2:29:05    5   21:06    5:01    5 1:11:45    2:40    5   48:36         
FEMALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   759 Kimberly Hunger          27 Palm Bay                  FL 1:30:45   26   13:04    1:45    1   46:57    0:58    3   28:04         
    2     9   757 Diane Dabb               26 Palm Beach Gardens        FL 1:31:33   27   13:04    1:46    2   48:53    0:56    1   26:56         
    3    11   823 Jackie Clifton           46 Palm Bay                  FL 1:32:30   10   11:25    1:28    6   51:41    0:52    2   27:06         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   748 Kristen Neilson          19 Orlando                   FL 1:43:30    1   11:58    2:08    2   55:49    0:33    1   33:04         
    2    63   746 Cassandra Rosolowski     15 Palm Bay                  FL 1:45:22    3   12:03    1:46    1   54:54    0:48    2   35:54         
    3   123   747 Sarah Jeck               19 Hobe Sound                FL 1:57:42    2   12:00    2:03    3   58:57    1:04    3   43:40         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   750 Rebecca McLarty          23 Gainesville               FL 1:44:58    2   11:20    2:59    1   56:34    0:58    2   33:10         
    2    76   751 Jamie Kennedy            23 Melbourne                 FL 1:47:28    3   11:46    2:56    2   57:40    2:07    1   33:01         
    3    91   752 Katie Coleman            24 Melbourne                 FL 1:50:46    4   13:15    2:09    3   59:17    1:38    3   34:29         
    4   168   749 Katie Hutchison          20 Melbourne                 FL 2:07:07    1   11:02    6:11    4 1:08:02    1:47    4   40:06         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   762 Angela Coram             29 Palm Bay                  FL 1:43:23    3   13:04    2:29    2   55:00    1:22    1   31:30         
    2    68   761 Chrysti Wilkinson        29 Palm Bay                  FL 1:45:44    2   12:42    2:18    3   55:48    1:21    3   33:37         
    3    74   753 Lauren Hodges            25 Kissimmee                 FL 1:47:07    5   13:12    3:41    1   54:20    2:24    2   33:33         
    4   120   763 Tracee Worel             29 Winter Park               FL 1:57:18    1    8:44    1:38    7 1:09:55    1:19    5   35:44         
    5   128   760 Raquel Degara            29 Gainesville               FL 1:59:42    6   13:37    2:34    6 1:08:08    1:09    4   34:15         
    6   155   755 Sandra Guffee            26 Casselberry               FL 2:05:10    7   13:45    2:39    5 1:05:38    1:11    7   41:58         
    7   175   754 Katie Halley             25 Melbourne                 FL 2:08:42    9   14:38    2:38    4 1:03:37    1:40    8   46:12         
    8   197   756 Kate Brennan             26 Indialantic               FL 2:15:39    8   14:03    2:11    8 1:22:08    0:55    6   36:25         
    9   221   758 Holly Berry              26 West Melbourne            FL 2:41:46    4   13:08    6:16    9 1:31:44    2:07    9   48:33         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34   774 Katie Fleming            34 West Melbourne            FL 1:40:24    2   12:22    1:48    1   49:39    0:56    1   35:40         
    2    81   768 Lee Nessel               31 Melbourne                 FL 1:48:47    1    8:53    2:31    5   58:50    0:54    2   37:40         
    3    92   764 Corinne Ishler           30 Melbourne                 FL 1:50:51    4   13:45    2:21    2   53:49    2:17    5   38:41         
    4   107   766 Amanda Rothery           30 West Melbourne            FL 1:54:38    3   13:35    2:05    4   58:32    1:32    6   38:54         
    5   134   770 Virginia Propst          32 Gainesville               FL 2:00:39    7   20:39    2:37    3   56:46    2:12    4   38:27         
    6   143   765 Jennifer Hickey          30 Melbourne                 FL 2:02:03    5   14:19    3:28    7 1:05:16    1:13    3   37:49         
    7   173   773 Kara Marcinek            34 Indialantic               FL 2:08:14    6   14:45    3:39    6 1:03:00    2:04    7   44:48         
    8   212   767 Kathleen Pawson          31 Buford                    GA 2:27:55    8   24:23    3:31    8 1:10:53    1:06    8   48:03         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    65   776 Annette Armstrong        35 Merritt Island            FL 1:45:33    8   14:06    2:08    1   55:39    0:46    1   32:55         
    2   113   790 Debra Swain              39 Melbourne                 FL 1:55:18    6   13:49    2:18    2   56:35    1:47   10   40:50         
    3   116   783 Shelly Rosseau           37 Melbourne Beach           FL 1:56:01    7   14:04    2:57    6   58:30    1:51    4   38:41         
    4   126   788 Kelli Kollanda           38 Palm Bay                  FL 1:59:00    9   14:17    3:21    4   57:48    1:58   11   41:36         
    5   127   792 Janet Lawrence           39 Melbourne                 FL 1:59:17    5   13:43    4:26    5   58:14    2:37    9   40:18         
    6   135   785 Janet Miley              37 Titusville                FL 2:00:57   12   15:16    3:10    8 1:01:12    1:56    5   39:26         
    7   137   787 Jennifer Peterson        38 Malabar                   FL 2:01:12   14   16:10    3:31    7 1:00:55    1:58    3   38:40         
    8   139   786 Erika Maier              38 Indian Harbour Beach      FL 2:01:39    3   13:22    3:52    9 1:01:22    3:31    7   39:35         
    9   146   782 Robin Potter             37 Indialantic               FL 2:02:48   11   14:47    3:02   14 1:06:25    1:27    2   37:09         
   10   160   780 Donna Soyk               36 Melbourne                 FL 2:05:37    2   13:12    2:44   10 1:02:09    1:09   15   46:23         
   11   165   779 Jacalyn Devries          36 Indian Harbour Beach      FL 2:06:36   10   14:40    3:33   15 1:07:54    1:05    6   39:27         
   12   171   777 Stephanie Preston        35 Orlando                   FL 2:07:49   18   22:39    2:26    3   56:45    1:37   13   44:24         
   13   172   775 Lisa McIntyre            35 Land O Lakes              FL 2:08:07   13   15:29    2:00   11 1:03:02    1:30   14   46:07         
   14   176   781 Maxi Harmon              36 Orlando                   FL 2:08:42   17   20:05    3:10   12 1:03:28    2:00    8   40:01         
   15   178   778 Christina Vinson         36 Indialantic               FL 2:09:01    4   13:36    4:38   13 1:05:48    1:08   12   43:53         
   16   189   789 Lynelle Westra           39 Cape Canaveral            FL 2:13:47    1   12:11    2:58   16 1:10:15    1:24   16   47:00         
   17   215   784 Janice Sullivan          37 Melbourne Beach           FL 2:32:51   16   19:04    4:28   17 1:16:43    1:48   18   50:50         
   18   217   791 Stephanie Rasbach        39 Melbourne                 FL 2:36:09   15   16:44    4:02   18 1:25:18    1:34   17   48:33    2:00 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   806 Susan Matschner          42 Merritt Island            FL 1:32:52    2    9:30    2:20    3   51:45    1:05    1   28:16         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    29   797 Amy Stanley              40 Satellite Beach           FL 1:39:26    1    9:48    1:46    2   52:29    0:58    2   34:27         
    2    44   810 Lisa Rivers              43 Orlando                   FL 1:42:52    3   11:22    2:41    3   54:14    1:41    1   32:55         
    3    52   795 Dawn Schauman            40 Melbourne Beach           FL 1:43:46    2   10:37    2:05    4   55:22    0:44    3   35:00         
    4    70   811 Denise Keeby             43 Vero Beach                FL 1:46:00   13   14:48    2:34    1   51:27    1:30    4   35:44         
    5    85   796 Laura Blackwood          40 Rockledge                 FL 1:50:06    7   13:18    2:44    5   55:25    1:28    5   37:13         
    6   121   808 Jeanette Roach           42 Rockledge                 FL 1:57:23    6   12:24    2:55    7   59:12    2:00   12   40:53         
    7   129   800 Verena Faure             41 Melbourne Beach           FL 1:59:55    9   14:09    4:48    8 1:00:16    1:05    6   39:39         
    8   130   805 Cynthia Pickert          42 Indian Harbour Beach      FL 2:00:02   11   14:20    3:06    6   59:01    1:50   13   41:45         
    9   131   807 Cara Telleysh            42 Orlando                   FL 2:00:09    8   13:19    2:23   10 1:02:05    2:03    9   40:21         
   10   150   804 Sarah Redmond            41 Saint Cloud               FL 2:04:14   15   15:02    3:07   11 1:03:33    1:44   11   40:50         
   11   154   809 Donna Hoven              42 Viera                     FL 2:04:58   10   14:12    3:45    9 1:01:10    2:15   14   43:38         
   12   177   798 Christine Skaret         40 West Melbourne            FL 2:08:42    4   11:59    3:29   14 1:11:56    1:05    8   40:14         
   13   184   801 Angie Preston            41 Merritt Island            FL 2:10:38    5   12:15    4:16   13 1:11:38    2:00   10   40:31         
   14   185   799 Christine Ullian         41 Indialantic               FL 2:12:05   14   15:01    2:33   16 1:13:29    1:13    7   39:50         
   15   190   794 Kelly Hagan              40 Melbourne Beach           FL 2:13:54   18   15:17    3:38   12 1:05:31    1:16   17   48:13         
   16   203   802 Donna Leuck              41 Rockledge                 FL 2:17:48   12   14:39    4:28   15 1:13:13    1:07   15   44:23         
   17   207   803 Karen Ramos              41 Satellite Beach           FL 2:22:02   17   15:15    5:56   17 1:14:11    2:04   16   44:37         
   18     0   812 Betsy Bronson            44 Rockledge                 FL           16   15:03    4:32                                           
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21   824 Susan Gordon             46 Virginia Beach            VA 1:36:01    1    9:29    2:16    6   54:15    1:36    1   28:27         
    2    30   832 Linda Lardino-Semko      49 Pompano Beach             FL 1:39:37    5   13:06    1:53    1   50:10    1:00    3   33:30         
    3    43   826 Lisa Saturday            47 Palm Bay                  FL 1:42:44    3   12:24    2:05    3   52:16    1:32    4   34:29         
    4    53   817 Marylou Brunetta         45 Stuart                    FL 1:43:53   15   15:07    2:40    2   52:02    1:18    2   32:47         
    5    62   821 Nancy Buonanni           46 Merritt Island            FL 1:45:20   11   14:19    1:41    4   52:20    1:06    7   35:56         
    6    66   827 Nancy Heffernan          47 St. Louis                 MO 1:45:33    4   12:31    1:43    7   54:53    1:03    5   35:25         
    7    83   828 Lynn Pucci               48 Indialantic               FL 1:49:13    6   13:13    2:08    8   55:24    1:49    8   36:40         
    8    84   833 Lori Barnes              49 Port Orange               FL 1:50:04    9   14:14    3:10    5   53:15    1:30   11   37:56         
    9    90   822 Robin Williams           46 Merritt Island            FL 1:50:39   10   14:16    3:12    9   56:03    1:17    6   35:52         
   10   103   831 Marianne Fraser          49 Melbourne                 FL 1:54:16    2   11:38    2:59   10   56:31    2:07   14   41:03         
   11   115   815 Missey Howald            45 Melbourne                 FL 1:55:39   12   14:28    2:49   12   58:16    1:35   13   38:33         
   12   118   829 Pamela Denny             48 Jupiter                   FL 1:56:21   14   15:01    3:16   13   59:14    1:07    9   37:44         
   13   124   816 Belinda Jorgenson        45 Satellite Beach           FL 1:57:53   18   18:19    2:40   11   56:49    1:54   12   38:13         
   14   152   830 Norma Scherer            48 Palm Beach Gardens        FL 2:04:45   13   15:00    3:02   14 1:02:09    2:02   15   42:34         
   15   164   813 Fiona Wright             45 Melbourne                 FL 2:06:32   19   21:28    3:04   15 1:02:54    1:13   10   37:55         
   16   188   814 Lisa Mangino-Friedland   45 Indian Harbour Beach      FL 2:13:24   17   17:16    4:59   16 1:05:40    2:39   16   42:52         
   17   206   820 Diane Ingram             46 Melbourne                 FL 2:20:45   16   16:30    5:32   17 1:06:24    3:30   19   48:52         
   18   208   825 Sandy Hall               47 Miami                     FL 2:22:18    8   13:48    4:19   18 1:15:19    1:10   17   47:45         
   19   209   818 Patty Warren             45 West Columbia             SC 2:22:18    7   13:40    3:15   19 1:16:38    1:01   18   47:45         
   20   224   819 Catherine Norris         46 Cocoa                     FL 3:09:06   20   24:33    3:49   20 1:41:30    2:54   20   56:22         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   836 Sue Daly                 50 Melbourne                 FL 1:43:36    4   13:51    2:37    1   52:20    1:28    1   33:22         
    2    82   840 Mary Collington          53 Orlando                   FL 1:48:59    1   12:15    2:20    3   57:33    1:05    2   35:48         
    3   122   835 Janet Erlacher           50 Melbourne                 FL 1:57:36    3   13:35    3:29    5 1:00:30    1:43    3   38:21         
    4   125   837 Mary Vacala              50 Savannah                  GA 1:58:28    8   19:59    2:06    2   54:54    0:49    4   40:42         
    5   147   842 Katherine Codlin-Wilson  54 Indialantic               FL 2:03:34    6   15:05    4:22    4   59:18    2:44    5   42:06         
    6   156   841 Lisa Neal                53 Titusville                FL 2:05:13    5   14:04    4:12    6 1:01:41    1:32    6   43:46         
    7   180   838 Denise McKelvey          51 Pompano Beach             FL 2:09:40    2   13:03    2:24    7 1:02:28    1:43    7   50:03         
    8   216   839 Kim Harrington           53 Merritt Island            FL 2:35:06    9   27:27    6:03    8 1:18:26                              
    9   219   843 Laurie Disanto           54 Melbourne                 FL 2:38:14    7   16:48    2:32    9 1:21:26    2:22    8   55:08         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   158   846 Jeanie Miglls            58 Melbourne                 FL 2:05:33    1   15:25    3:18    2 1:05:10    1:55    1   39:46         
    2   187   844 Becky Mullin             55 Melbourne                 FL 2:12:53    3   20:54    5:26    1 1:01:47    2:10    2   42:37         
    3     0   845 Lynne Bazinet            55 Orlando                   FL            2   16:26    3:48                                           
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   205   847 Willy Moolenaar          66 Indialantic               FL 2:18:36    1   21:39    3:15    1 1:09:38    1:34    1   42:31         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   223   848 Joan Mahoney             70 Melbourne                 FL 3:08:45    1   28:05    4:36    1 1:31:24    1:28    1 1:03:14         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   151   849 Mary Lent                43 Palm Bay                  FL 2:04:33    1   13:14    2:47    1 1:00:03    2:01    1   46:29         
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   159   852 Kirsten McDowall         34 Melbourne                 FL 2:05:34    1   12:29    2:16    1 1:05:28    1:17    3   44:06         
    2   161   850 Jane Mast                29 Melbourne Beach           FL 2:05:54    3   13:29    2:39    2 1:05:45    0:53    2   43:11         
    3   186   854 Jeanne Allen             43 Melbourne Beach           FL 2:12:25    4   14:24    5:12    3 1:09:09    0:58    1   42:44         
    4   191   855 Johanna Jones            47 Merritt Island            FL 2:14:19    5   14:58    2:17    4 1:11:50    1:07    4   44:09         
    5   204   851 Sarah Webb               34 Indialantic               FL 2:18:32    2   13:02    3:03    5 1:12:24    1:16    5   48:48         
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  634 5.10a Drafting                    2:00 
  696 3.4d Unauthorized Assistance      2:00 
  791 3.4d Unauthorized Assistance      2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com